MG Gülçiçek Uluslararası Esans Şirketi Kurucusu Mişel Gülçiçek ile Röportaj

 MG Gülçiçek Uluslararası Esans Şirketi Kurucusu Mişel Gülçiçek ile Röportaj


MG Gülçiçek Uluslararası Esans Şirketi Kurucusu Mişel Gülçiçek, Tahtakale’de küçük bir dükkanda başladığı esans ve koku yolculuğunu, bugün yüksek teknoloji tesislerinde sürdürmeye devam ediyor. Markaların imzası olacak kokuları tasarladıklarını belirten Gülçiçek, parfümün ve esansın dünyasını bizlere anlattı.


Sayın Mişel Gülçiçek, okurlarımıza kısaca kendinizden ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

MG Gülçiçek Uluslararası Esans Şirketi’nin kurucusuyum. 20 yaşıma gelmeden önce, o dönemde esans sektörünün en güçlü isimlerinden Kampana Esansları (Firmenich) Avni Tuncer ve Ortakları’nda çalışmaya başladım. Vatani görevimi yapmak üzere yanlarından ayrıldıktan sonra patronlarımın kurduğu PeReJa Kolonyaları’nda Satış Müdürü olarak çalıştım, 1961 yılında ise Tahtakale’de küçük bir dükkânda esans toptancısı olarak ticaret hayatına atıldım.

 

Gülçiçek Kimya’nın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Kurmuş olduğum bu küçük işletmeyi, Tahtakale’den Bahçekapı’ya taşıyarak daha büyük bir dükkanda esans toptancılığı ve esans hammaddelerinin ithalatına başladım. 1970’lerde Bomonti’ye taşındıktan sonra 56 kişinin çalıştığı küçük üretim atölyemiz beklediğimden daha iyi bir performans sergileyince, iş artık sadece bir parfümeri olmaktan çıkarak sanayi tipi esans üretimi devreye girdi. Tüm bu gelişmeler esnasında yeğenim Erol Meşulam’ı parfümörlük eğitimi alması ve uluslararası düzeyde uzmanlaşması için yurt dışına gönderdim.

 

1983’te Ayazağa’da bugün de üretimin sürdüğü 6 bin metrekarelik alana kurulan fabrikaya geçildi. 54. yılını kutladığımız bu günlerde şirketimiz eşi benzeri görülmemiş yeni tesisi ile Gebze’de üretime başladı. Çok yakında ise tamamen yeni tesisimizde faaliyet göstermeye başlayacağız. Şu anda toplamda 200 kişilik deneyimli personel ve uluslararası platformda tanınmış parfümörler ile çalışmaktayız.

 

Ürünleriniz, hedef kitleniz ve hizmet verdiğiniz sektörler hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Esansın son tüketici üzerindeki etkisi tartışılmaz. Türkiye’de birçok üretici kokulu ürün yapmayı tercih ediyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, tüketicinin satın alacağı ürünlere koklayarak karar verme alışkanlığıdır. Biz de burada devreye giriyoruz. MG Gülçiçek, koku ile ilgili her alanda tedarikçilerine destek olmakla beraber, iş ortaklarının piyasada iyi yerlere gelebilmeleri için elinden gelen tüm gayreti sarf etmekten hiç kaçınmayan bir kuruluştur. Endüstriyel, ev bakım, kişisel bakım ve kozmetik sektörlerinde çok uzun zamandır birlikte çalıştığımız bir müşteri portföyümüz var.


Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Şu anda Türkiye pazarında 81 ilde 5000’e yakın müşterimiz var. İthalatçı firma olarak başladığımız bu yolda, Türkiye’de ürettiği esansları Fransa, Amerika gibi ülkelere ihracat yapan ilk esans firması olmanın gururunu taşıyoruz. Düzenli olarak 64 ülkeye ihracatımız var. ABD, İngiltere, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde dünya çapında tanınmış markaların ürünlerinde MG Gülçiçek esansları bulunmaktadır. Aynı zamanda Orta Doğu ve Afrika faal ve ihracatımızın yükseldiği bölgeler arasındadır.

 

Firmanızın kalite politikası ve ilkeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

MG Gülçiçek olarak biz, uzmanlığımızı dört ana temel üzerine kurarız; tüketiciyi anlamak, her durumda yenilikçi bir yaklaşım benimsemek, veri tabanımızı güncel ve uluslararası standartlarda geniş tutmak, dünya çapında başarılı parfümörler ve Ar-Ge personeliyle çalışmak. En iyi kokuyu tasarlamak yetmez, bu kokunun aynı zamanda kullanıldığı alanda en uygun koku da olması gerekir.


Uzmanlık alanlarınızdan biri olan endüstriyel esans ürün gruplarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Uzmanlık alanımız olan parfüm ve kozmetik ürünlerinin yanında etrafınızda her gün gördüğünüz ama akla gelmeyecek birçok endüstriyel ürün için de esanslar üretmekteyiz. Hava temizleyici spreyler, kokulu kağıtlar, deri boyaları, baskı mürekkepleri, plastik ve kauçuk. Büyük ölçeklerde üretilen tüm bu endüstriyel ürünler için ayrı ayrı saha çalışmaları, tüketici beklentilerini öngören araştırmalar ve pek çok endüstriyel deneme yapılıyor. Sonuç olarak kitlesel bazda kullanılan hoş kokulu ürünler ortaya çıkıyor.Ar-Ge faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Üretim kapasiteniz hakkında bize neler söyleyebilirsiniz?

Şirketimiz bu sektörde her zaman öncü olmuştur. Hali hazırda sektördeki liderliğimizi kararlı adımlarla devam ettiriyoruz. Ar-Ge’de ilklerimizden biri olan ve bizi farklı kılan n önemli özelliklerden biri de, esans yapımında kullanmakta olduğumuz 4000’den fazla hammadde içerisinde 200’den fazla esans hammaddesini kendimiz üretmemizdir. Ve bu özelliğimiz esanslarımız özel ve taklit edilmesi imkansız hale getirmiştir. Kendimize ait dört tane "Captive” molekülümüz bulunmaktadır, yani molekül yapısı tamamen bize aittir. Yeni yerimizde ise alt yapı çalışmaları ve araştırması bitmek üzere olan "Mikroenkapsülasyon sistemi kurup yine yeni bir ilke daha imza atmış olacağız. 45.000 metrekarelik yeni üretim alanımızda 5000 metrekare alana kurulu Sentez Laboratuvarımız Türkiye’de bir ilk olacaktır. Aynı zamanda üretim kapasitemizi ise 2500 tondan, 33.000 tona çıkartmaktayız.


Laboratuvar ve Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz? Ar-Ge yatırımlarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz? Ar-Ge çalışmalarınıza istinaden son zamanlarda gerçekleştirdiğiniz projeleriniz nelerdir?

Şirket yönetim kurulu üyelerimizden Erol Meşulam Avrupa Birliği IFRA Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürmekte olduğundan, tüm düzenlemeleri ve yenilikleri birebir takip etmekteyiz. Ürün geliştirme departmanımız ve Ar-Ge uzmanlarımız hem MG Gülçiçek bünyesinde hem müşterilerimizin talepleri doğrultusunda başlatılan projelerin en etkili ve verimli şekilde sonuçlanması için çalışmaktadır. Bütün projelerimiz müşteri memnuniyeti odaklı olmalarının yanı sıra, verimli ve benzerleri arasında rahatlıkla fark edilebilecek özelliklere sahiptir. Projelerimiz doğrultusunda geliştirdiğimiz ürünlerimizin kalitelerini, stabilitelerini, dayanıklıklarını ve güvenilirliklerini ölçen bir dizi testten geçiriyoruz.


Dünya parfüm trendlerini nasıl takip ediyorsunuz?

Sektörünün önde giden markaları ile birlikte çalışmak bu konudaki en büyük avantajlarımızdan biri. Trend yaratan markaların ürün tedariğini yapıyor olmak, bir sonraki sezonun trend kokuları üzerinde fikir sahibi olmamızda yardımcı oluyor. Pazarlama ve ürün geliştirme departmanlarımızın yaptığı trend analizleri sonucunda hangi kokuların tercih edileceğini de ön görebiliyoruz.


Cosmetics & Home Care Ingredients Fuarı ile ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

MG Gülçiçek olarak kimyanın en önemli alt sektörlerinden biri olarak gördüğümüz Kozmetik, Kişisel ve Ev Bakım Ürünleri sektörü her geçen yıl daha da büyüyerek Türk Ekonomisi’ne katkı sağlamaya devam ediyor. Bizim de uzun yıllardır birlikte çalıştığımız bu sektördeki markaların ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayabilmek adına Cosmetics & Home Care Ingredients gibi fuarlar bizim için oldukça önemli bir yere sahip.


Markalara/firmalara özgü konsept parfüm tasarımlarınızda nasıl bir süreç izliyorsunuz?

Ben bu süreci biraz resim yapmaya benzetiyorum. Bir marka bize böyle bir teklifle geldiğinde önce o markayı tanıyıp, nasıl bir dünyaya sahip olduğunu araştırıyoruz. Sonrasında ise bu dünyaya uygun koku içerikleri çalışarak markanın vermek istediği değerleri, en akılda kalıcı duyu olan kokuya yansıtıyoruz. Markanın imzası olabilecek kokular tasarlıyoruz.

 

Kozmetik sektörünü dünü ve bugünü ile değerlendirebilir misiniz?

Kozmetik sektörü günden güne artan önemi ve üretim/tüketim hacmi ile bizim de üretimimizin büyük bir yüzdesini oluşturuyor. Gelişen teknoloji ile birlikte birçok yenilikçi ürün de ortaya çıkıyor. Bu kadar hareketli bir sektörün içinde yer almak bizim için oldukça keyifli. Türk kozmetik ürünlerinin ihracat seviyesi de son yıllarda yüksek ivmeli bir artış gösteriyor. Ve bu da bizim esanslarımızın bu ürünlerle birlikte dünyanın birçok ülkesinde raflarda olmasını sağlıyor.


2015 yılı, hedef ve beklentileriniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

2015 için öncelikli hedefimiz, inşaası devam etmekte olan, Avrupa’nın en prestijli sanayi sitesinden bir tanesi olan Gebze’deki fabrikamızın açılışını yapmak. Teknolojik anlamda Türkiye’de eşi olmayan, dünyada bir ilk olan bir sistemi kuruyoruz. Bu tesiste çalışanlar ve bizi yurt dışından ziyarete gelenler için, bir otel, sinema ve eğlence salonları, yarı olimpik yüzme havuzu, fitness, sağlık merkezi ve mescit yapıyoruz. Tüm bu yatırımı sadece bir fabrika olarak değil, beraber çalıştığımız iş arkadaşlarımıza mutluluk merkezi haline getirmek için yapıyoruz. Mutlu çalışan arkadaşlarımızın araştırmaya, geliştirmeye ve üretime daha çok katkı yapacaklarına inanıyoruz, bu nedenle bunu başarmak niyetindeyiz. 2015 için diğer hedeflerimiz ise ihracat seviyelerimizi daha yükseklere taşımak ve uluslararası hızlı tüketim mamülleri üreten firmalar ile tonajımızı ve işbirliğimizi yükseltmektir.