Ak-Kim Kimya ''Ar-Ge Proje Pazarı''ndan birincilik ödülüyle döndü

Ak-Kim Kimya ''Ar-Ge Proje Pazarı''ndan birincilik ödülüyle döndü


Türkiye'nin öncü kimyasal madde üreticisi Ak-Kim Kimya, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde ve TÜBİTAK desteğiyle düzenlenen "Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe AR-GE Proje Pazarı’’ yarışmasında birincilik ödülü almaya hak kazandı.


Bu yıl beşincisi düzenlenen etkinlik, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ile Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) ortaklığında gerçekleşti. Ak-Kim Kimya ‘‘Nanoteknolojik Yüzey Koruma Kimyasalı’’ projesi ile 140 proje içerisinden ilk 30’a girmeyi başararak ‘‘Boyalar ve Yapıştırıcılar’’ kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Ödülü Ak-Kim adına, proje sahibi kıdemli araştırma uzmanı Emre Akar aldı.

 

Kimya sektörünün en büyük inovasyon etkinliği olarak bilinen ‘‘Ar-Ge Proje Pazarı’’, üniversiteler, araştırma kurumları, sanayiciler ve girişimciler ile kamu kurumlarını bir araya getirdi. Dereceye giren projeler, yıl boyunca sektörel fuarlarda sergilenecek ve sanayiciyle buluşacak.

 

 

Ak-Kim hakkında

Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Ak-Kim, 1977 yılından bu yana Akkök Holding bünyesinde faaliyet göstermektedir. Ak-Kim, Yalova ve Çerkezköy’de yaklaşık 350 bin m2’lik bir alana kurulu, yüksek teknolojiye sahip 3 fabrika ve 20’ye yakın üretim tesisinde uluslararası pazarda kabul görmüş inorganik, organik kimyasallar ve tekstil yardımcı maddeleri ile kâğıt ve su kimyasalları, çimento öğütme ve beton katkı kimyasalları üretmektedir.

 

Şirket yıllık 600 bin tonluk üretim kapasitesine sahip tesislerinde 500’ü aşkın farklı kimyasal maddenin üretimini gerçekleştirmektedir. Sahip olduğu geniş ürün yelpazesiyle başta tekstil, metal, gıda, temizlik, su arıtma, kağıt endüstrisi, ilaç ve inşaat olmak üzere farklı sanayi gruplarına hitap etmektedir.

 

Rakiplerinin üretim tesislerinin bulunduğu ülkelerde dahi ürünlerini satabilecek güce sahip olan Ak-Kim, dünya devleriyle yarıştığı uluslararası pazarlarda müşteri odaklı ürünleriyle rekabet üstünlüğünü korumaktadır. Şirket yurt dışında beş kıtada, yaklaşık 55 ülkeye yayılmış olan ihracatının yarısını AB ülkelerine, geri kalan kısmını ise Pakistan, İsrail, ABD, Kanada ve Kore gibi ülkelere yapmaktadır.

 

Ak-Kim, sahip olduğu know-how ve teknolojileri 2002 yılından bu yana yurt dışındaki firmalara satmakta ve mühendislik çalışmalarından anahtar teslimi taahhütlere kadar farklı birçok hizmet gerçekleştirmektedir.