Alfa Laval - Sayın Levent Dinçer ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

Alfa Laval - Sayın Levent Dinçer ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik


Alfa Laval firmasının Proses Teknolojileri Bölümü Segment Müdürü Sayın Levent Dinçer ile sektöre sunmuş oldukları ürünlerin avantajları, Ar-Ge çalışmaları, hedef ve projeleri hakkında sohbet ettik.

 

Sayın Levent Dinçer, okurlarımıza kısaca kendinizden ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden 1997 yılında mezun oldum. Bir yıl sonra Alfa Laval endüstriyel ısı değiştiriciler bölümünde Satış Mühendisi olarak işe başladım. Firmadaki ilk görevimin gıda ve kimya proseslerindeki enerji verimliliğini arttırma ve proses optimizasyonu ağırlıklı olduğunu söyleyebilirim. Sonrasında ısı transferi, santrifuj separasyon ve akışkan transferi teknolojilerini kapsayan tüm ürün gruplarında kimya sektöründen sorumlu olarak değişik kademelerde çalıştım. 2008 yılından itibaren Enerji ve Proses Endüstrileri, Gıda Teknolojileri, Çevre Teknolojileri ve Su Temini şeklinde ayrılan üç segmentten Sorumlu Segment Müdürü olarak görevimi sürdürmekteyim. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

 

Alfa Laval’ın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Alfa Laval, müşterilerine ısı transferi, separasyon ve akışkan işleme uygulamalarına yönelik yüksek seviyede mühendislik ürünleri sunan, 1883 yılında kurulmuş global bir şirkettir. Alfa Laval’ın misyonu, müşteri proseslerinin performansını sürekli ve yeniden optimize etmektir. Alfa Laval, dünya genelinde (Türkiye dahil) 55 ülkede satış ofisi, 42 ana üretim merkezi ve (Türkiye dahil) 107 servis merkezinde, 18.000’den fazla çalışanıyla müşterilerine hizmet vermektedir. Aynı zamanda, müşterilerine daha yakın yerel servis sağlamak üzere, geniş bir coğrafi alana yayılmış çok sayıda distribitörleri bulunmaktadır.

 

Alfa Laval Türkiye Operasyonları, 25 yıl önce İstanbul, Çamlıca’da %100 yabancı sermayeli bir şirket olarak kurulmuştur. Günümüzde, Alfa Laval Türkiye, İstanbul, Samandıra’da bulunan 1.500 m2’lik bir alanda 45 personeliyle, müşterilerine satış ve servis hizmetleri sunmaktadır. Aynı binada, satış operasyonlarıyla birlikte, plakalı ısı eşanjör montajı ve tam kapsamlı yüksek hızlı makine servis tesisleri de bulunmaktadır. Aktif satış ve servis olanaklarıyla birlikte, 15’ten fazla uzman distribütör ile ortak işbirliği içerisinde faaliyet göstermektedir. Alfa Laval Türkiye’nin ana faaliyetleri, global olarak, proses teknolojileri, denizcilik ve ekipman bölümleri olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Alfa Laval Türkiye, Türkiye’nin yanı sıra, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet göstermektedir.

 

Türkiye pazarı Alfa Laval için ne ifade etmektedir?

Türkiye, çok hızlı büyüyen bir ekonomiye ve çok genç bir nüfusa sahip bir ülke. Alfa Laval, enerji tasarruflu ve doğal kaynakların kullanıldığı yüksek teknoloji ürünler sunmaktadır. Türkiye, sürekli daha verimli ve daha yüksek teknoloji içeren prosesler talep eden çok genç bir nüfusun yer aldığı büyüyen bir pazara sahip olmasından dolayı sektörel açıdan yüksek bir potansiyele sahiptir. Enerji tasarrufu, çevresel endişeler ve düşük maliyetli üretim süreçleriyle birlikte, "Toplam kullanım ömrü maliyeti” anlayışı, Türk müşteriler arasında gittikçe daha fazla kabul görmektedir.

 

Alfa Laval, tam da bu ihtiyaçlara yönelik çözümler sunmaktadır. Bunlar; en son teknolojinin kullanıldığı, maksimum ısı kazanımının sağlandığı, verimli bir separasyon ve optimum akışkan transferinin elde edildiği, "toplam kullanım ömrü maliyeti” anlayışına sahip yüksek verimli ekipmanlardır. Alfa Laval tarafından tasarlanan ve sunulan ürün ve hizmetler, daima enerji tasarrufu, kolay bakım ve çevre dostu çözümlerle işletmelerini daha karlı hale getirmelerinde müşterilerine yardımcı olan en son teknolojilerin sunulduğu ekipmanlar olmuştur.

 

Alfa Laval’in Türkiye’deki en önemli misyonlarından bir tanesinin, genellikle ilk bakışta cazip gibi görünen ancak uzun vadede aslında daha maliyetli olan "Düşük ilk yatırım maliyeti” özelliklerine sahip ekipmanlar yerine, çalışmaya başladığı andan itibaren çok uzun süreler boyunca fark yaratan ekipmanların sektöre sunulması olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kalite politikanız ve vizyonunuz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Alfa Laval’ın vizyonu, insanlar için daha iyi günlük koşullar oluşturmak ve müşterinin gözünde bir numara olmaktır. Dünya, enerji tasarrufu ve çevrenin korunması konularına gittikçe daha fazla önem vermektedir. Alfa Laval, her zaman bu amaçlara ulaşmak için çaba gösterir. Ürünlerimiz; karbon emisyonlarını azaltarak, su ve enerji tüketimini en aza indirerek, su arıtma alanında ve aynı zamanda gıda maddelerinin ısıtılması, soğutulması, ayrıştırılması ve taşınması alanlarında geliştirilmektedir. Alfa Laval bütün bu alanlarda kapsamlı bir bilgi birikimi ve uzmanlığa sahiptir. Önde gelen küresel bir şirket olarak, Alfa Laval, ürün ve hizmet kalitesine her zaman en yüksek önceliği vermektedir. Alfa Laval’ın bütün küresel girişimleri, müşteri iletişiminin her aşamasında kaliteyi sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Ürünler, bakım, servis ve satış süreçlerinde, kalite daima ön planda olmuştur. Müşterilerimizin görüşleri ve geri bildirimleri, kalitenin daha da geliştirilmesi için, özel bir sistem içerisinde kaydedilmektedir.

 

Alfa Laval Türkiye faaliyetlerinin bütün aşamalarında, ISO 9001, 14001 sertifikaları uygulanmaktadır. Alfa Laval Türkiye’nin çevre politikası: Çevre ile ilgili tüm yerel ve ulusal kanun ve yönetmeliklere uymak ve Alfa Laval’in uluslararası tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmek, elektrik, yakıt ve su sarfiyatları gibi kaynakları azaltıcı tedbirler almak ve her yıl hedefler koyarak sürdürülebilir gelişme sağlamak, faaliyetlerimiz sırasında oluşan katı, sıvı atıklarımızı azaltıcı önlemler almak, tekrar kullanım veya geri kazanım imkanları uygulamaya çalışmak. Kirliliğin kaynağında önlenmesine çalışmak, faaliyetlerimizden kaynaklanan çevre boyutlarının, çevre ve insan sağlığı üzerindeki olası önemli etkilerini kontrol altında tutmak ve en aza indirmek için uygun teknolojileri kullanmak, çevre konusunda başarıya ulaşmak için tüm çalışanlarımızı bilinçlendirmek ve bireysel sorumluluk kazandırmak için eğitimlere tabi tutmak; ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’nin devamlılığını sağlamak, periyodik belirlenen hedefler ve gözden geçirmelerle sürekli iyileştirmek ve bu sayede, çevre kirliliğini önlemektir.

 

Ürünleriniz, ürün gruplarınız ve uygulamalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Alfa Laval, ana ürünlerimiz olan ısı eşanjörleri, separatörler, pompalar ve vanalarla, ısı transferi, separasyon ve akışkan işlemeye yönelik ürün ve çözümler sunan küresel bir tedarikçidir. Enerji optimizasyonu, çevre koruma ve gıda üretimi gibi toplum için kritik öneme sahip alanlarda önemli bir rol oynuyoruz. Alfa Laval ürünleri, gıda, kimyasal, ilaç, nişasta ve etanol üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca ürünlerimiz, nükleer enerji, denizyolu taşımacılığı, mühendislik sektörü, madencilik endüstrisi ve rafineri sektörü ile atık suların arıtılması ve konforlu iç mekan iklimlerinin oluşturulmasında kullanılmaktadır.

 

Alfa Laval aynı zamanda, biyoyakıt, biyoteknoloji, ham petrol rafinerinasyonu, petrokimya HVAC, endüstriyel fermantasyon, metal işleme, madencilik ve mineral işleme, petrol ve doğal gaz çıkartılması, kağıt, soğutma ve iklimlendirme, yarı iletken sistemleri, demir çelik ve uygulamaları için ekipmanlar sunmaktadır. Aalborg ve Frank Mohn gibi küresel markaların satın alınmasıyla birlikte, müşterilerimize eksiksiz hizmetler sunulmaktadır.

 

Alfa Laval’ın Ar-Ge çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

Alfa Laval’in verimlilik alanında dünya lideri bir üretici olmasının sırlarından biri de, Ar-Ge konusuna odaklanmasıdır. Mevcut ürünleri sürekli olarak daha da geliştirmekte ve her yıl yaklaşık 35-40 yeni ürünü küresel piyasaya sürmektedir. Alfa Laval, ürünlerinde uyguladığı çığır açan teknolojisinden dolayı, yakın zaman önce Thomson Reuters Küresel En İyi 100 Yenilikçi Ödülünü kazanmıştır.

İhtiyaçları ve beklentileri hakkında konuşarak, müşteriler ve iş ortaklarıyla sürekli bir işbirliği içerisinde, yeni ürünler ve hizmetler geliştirilmektedir. Küresel net satış gelirlerinin yaklaşık %2.5’ini Ar-Ge çalışmaları için harcanmasıyla, küresel liderlik konumunu korumakta ve daha da ileriye taşımaktadır.

Birçok faaliyet bölgesinde, çok sayıda uzman çalışanın yer aldığı Ar-Ge tesisleriyle, Alfa Laval’in, 1.900’den fazla patenti bulunmaktadır.

 

Okurlarımıza ürünlerinizin avantajları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Alfa Laval, minimum doğal kaynak kullanımıyla maksimum verimlilik sağlamak için tasarlanmış ekipmanlar sunmaktadır. Ürünlerimiz, enerjinin tasarruf edilmesi, çevrenin korunması ve güvenli çalışma şartları sağlamak için tasarlanmaktadır. Alfa Laval ürünleri, bütün alan ve uygulamalarda sürekli ve optimum performans için tasarlanmaktadır. Müşterilerin ihtiyaçlarına göre optimize edilen ürünler ile daha az enerji tüketimi, yüksek kalite sayesinde daha az bakım maliyeti ve uzun ömür, uygulama tecrübesi sayesinde zaman ve para kaybı olmadan sunulan doğru çözümler, yerel organizasyon sayesinde daha kolay erişebilinirlik, yerel yedek parça ve servis organizasyonu, Alfa Laval’in direkt kendisinin Türkiye’de olması ve gelişmiş bayi ağı avantajlarımızdan bazılarıdır.


Satış sonrası müşterileriniz için sağladığınız teknik servis hakkında bilgi verebilir misiniz?

İstanbul, Samandıra’daki Alfa Laval Servis Merkezi’nde, ısı transfer ekipmanlarının yenilenmesi ve yüksek hızlı separatörler ve dekantörler gibi yüksek hızlı ekipmanların eksiksiz tamir ve bakımına yönelik hizmetler bulunmaktadır. Saha servisi alanında, kurulum ve devreye alma hizmetleri ile separatör ve dekantör sistemleri gibi mevcut ekipmanlara yönelik standart ya da kapsamlı periyodik servisler sağlıyoruz. Servis operasyonlarının bir parçası olarak, global ağımız aracılığıyla, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, dünya genelinde hızlı bir şekilde gerekli bütün yedek parçaları temin ediyoruz. Bu konuda uzmanlaşmış personelimizle, tesislerimizde ve müşterilerimizin sahasında işletme ve teknik eğitim programları sunuyoruz.


Sektöre sunmayı hedeflediğiniz yeni ürün ve projeleriniz bulunmakta mıdır?

2015, Alfa Laval için yeni patentli enerji tasarruflu ısı eşanjörleri olan "CurveFlow” serisinin piyasaya sunulduğu yıl olmuştur. Bu ısı eşanjörleri, plaka yüzeyinden maksimum fayda sağlamak üzere tasarlanmış olup yeni patentli "CurveFlow” sistemi ve oval portları sayesinde daha verimli ısı transferi sağlamaktadır. Plakalı eşanjörlerin özelliklerine, faydalarına ve seçimde önem teşkil eden kritik konulara olan farkındalığı artırmanın amaçlandığını anlatan ve global yürütülen yeni projemiz "GPHE X-Cellence INSIGHTS” kampanyası yıl içerisinde devam etmektedir. "Yeni patentli yuvarlak olmayan port geometrisine ve "CurveFlow” akış paternine sahip plaka tasarımı, yeni conta tasarımı "ClipGrip” ve dikköşe hizalama sistemine sahip yeni model plakalı eşanjörlerde, plaka kanalında akış eşit şekilde dağılır, uzak noktalarda ölü alanlar minimize edilir ve ölü alanlarda kirlenme önlenebilir. Bu da pompalamada enerji tasarrufu sağlar. Alfa Laval, GPHE X-cellence INSIGHTS projesi ile sektörün ihtiyacı olan hizmetleri sunmayı hedefliyoruz. "Görülecek çok daha fazlası var. Sektörü farklı bir dünyaya, mühendislik becerilerinin her bir parçasının, çok daha büyük bir içeriğe bağlandığı bir dünyaya davet ediyoruz. Kısaca, özel ürünler ve mühendislik çözümleri alanında dünya çapında lider bir tedarikçi olarak, GPHE X-cellence INSIGHTS ile sektöre daha önce hiçbir yerde görmediklerini sunacağız.

 

Kalite ve güvenilirliği, ekonomik bağlamda bir araya getirmelisiniz. Prosesleri daha verimli bir hale getirirken, enerji tasarrufu sağlamaya devam etmelisiniz. Optimizasyonu sağlanmış bir performans, size en iyi işletme ekonomisini elde etme olanağı sağlayacaktır. Aynı zamanda, çevre ve iklim değişikliği üzerindeki etkinizi en aza indirmek zorundasınız. Ve bütün bunları sağlamak için, toplam sahip olma maliyetinizi en aza indirirken karlılığınızı en üst düzeye çıkaracak uzun ömürlü ekipmanlar tasarlamalı ve üretmelisiniz. Biz de, contalı plakalı ısı eşanjörlerimizi üretirken bütün bunları her zaman aklımızda tutuyoruz. Gözle görülenden daha fazlası var; aslında, uzun bir serüven. Daha fazla bilgi için: www.alfalaval.com/microsites/insights/tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Enerji verimliliği yönetimi, proses optimizasyonu, atık su yönetimi ve su geri kazanımı projelerinde sektörün hizmetine sunduğumuz ürünler ve müşteri bazında yaptığımız eğitimler devam etmektedir.

 

İş güvenliği ve çevre konularındaki faaliyetleriniz nelerdir?

İş sağlığı ve güvenliği, çalışmalarımızda her zaman en yüksek önceliğe sahiptir. Alfa Laval’in mavi yakalı ve beyaz yakalı çalışanlarının sağlık ve güvenliği için, periyodik eğitimler verilmektedir. Montaj ve servis merkezi çalışanları, kazalardan kaçınmak için gerekli bütün güvenlik elbiseleri ve sistemlerini kullanmaktadırlar. Alfa Laval Türkiye’nin tahliye planı, ilk yardım ekibi, yangın acil durum ekibi ve kriz yönetim prosedürü gibi prosedürleri bulunmaktadır. Bütün zehirli ya da tehlikeli malzemeler, dikkatli bir şekilde saklanmakta ve ilgili yetkili makamlar tarafından bertaraf edilmektedir.

 

Kimya sektörünü dünü ve bugünü ile değerlendirebilir misiniz?

Türkiye’deki kimya sektörü, çok hızlı bir şekilde gelişiyor; artan tüketim ve talebi desteklemek için her gün yeni teknolojiler kullanılıyor. Piyasada çok geniş bir yelpazede ürünler üreten küresel ve yerel şirketler var. Kimya sektöründe, yüksek basınçlarda ve yüksek sıcaklıklarda çalışan ve daha az bakım gerektiren ekipmanlara yönelik büyük bir talep bulunuyor. Alfa Laval, küresel bir marka olarak, en son yenilik ve hizmetleri sağlamak amacıyla, kimya sektöründeki müşteri leriyle birlikte çalışmak için en son teknolojileri sunmaktadır. Alfa Laval’in geliştirdiği ve teknolojik olarak liderlik ettiği ürünler, kimya sektöründe yer alan petrokimya ve petrol rafinasyonu, inorganik kimya ve madencilik gibi alanlarda üretim verimliliğini arttırma, enerji geri kazanımı, çevre kirliliğinin azaltılması ve su temini gibi görevlerde kullanılmaktadır. Alfa Laval Türkiye’nin ilk kurulduğu yıllarda enerji maliyetlerinin detaylı değerlendirilmesi, proses optimizasyonu, çevre bilinci ve su kaynaklarının değerlendirilmesi gibi konulara sektörde bugünkü kadar önem verildiğini söyleyemeyiz. Ancak, şimdi birçok firma bu konuları gündemlerinin en ön sıralarına almaktadır. Bu konularda biz de üzerimize düşeni yapmaya çalışarak gerekli bilgilendirme eğitimlerini sektörde sağlamaktayız. Türkiye’nin hammadde ve enerji ithal eden bir ülke olduğunu ve su kaynaklarının gün geçtikçe azaldığını göz önünde bulundurarak, özellikle enerji geri kazanımı ve su kullanımının optimizasyonu gibi konularda bizim gibi sektörde kendi konusunda liderlik eden firmalara büyük görevler düştüğünü düşünüyorum. Sektörde, yabancı sermaye ile kurulan ve Türkiye’de çeyrek yüzyılı aşkın süredir kendi yerel organizasyonu ile müşterilerine hizmet veren bir firma olarak, büyüyerek ve yatırımlarımızı arttırarak hizmet vermeye devam ettiğimizi söyleyebiliriz.