Arıtma Sektörüne Tork Çözümleri Tork Solutions

Arıtma Sektörüne Tork Çözümleri Tork Solutions

Ömer Kaya / Satış ve Pazarlama Yöneticisi - SMS-TORK Endüstriyel Otomasyon Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.

SMS TORK 1985 yılında TORK markası ile akışkan kontrol teknolojileri alanında hizmete etmeye başlamıştır. Ülkemizde sektöründeki ilk yerli solenoid vana, pnömatik aktüatör, pnömatik pistonlu vana, patlaç valf ve elektrikli aktüatör imalatçısıdır. Bugün dünyada 87 ülkede ürünleri tercih edilmektedir.

 

İmalatını Dilovası’ndaki 4000 metrekare kapalı alan üzerine kurulu tesislerinde gerçekleştiren SMS TORK bünyesinde bulunan Ar-Ge ekibi ile tasarım ve üretimini gerçekleştirdiği %100 yerli ürünler ile müşterilerine çözüm üretmektedir. Türkiye’den akışkan kontrol teknolojileri alanında bir dünya markası çıkarmayı hedefleyen SMS TORK ekibi bu alandaki çalışmalarına büyük bir heyecan ile sürdürmekte ve Türkiye’de ilklerin öncüsü olmaya devam etmektedir.

 

Geniş ürün yelpazesiyle birçok sektör tarafından tercih edilen TORK ürünleri arıtma sektörüne de çözümler sunmaya devam ediyor. Başta pnömatik aktüatörlü ve elektrik aktüatörlü kelebek vanalar, pnömatik ve elektrik aktüatörlü PVC küresel vanalar ve kelebek vanalar, pnömatik kontrollü ve manuel bıçaklı vanaları ve birçok başka ürünü ile TORK, artıma sektörüne 30 yılı aşkın süredir çözümleri ile yardımcı olmaktadır.

 

Bu ürün grubundan özellikle çamur vb. akışkanların olduğu hatlarda performansları nedeni ile tercih edilen pnömatik kontrollü bıçaklı vanalar üzerlerine takılan lineer pnömatik aktüatörler ile otomatik olarak kumanda edilebilir. Pnömatik kontrollü bıçaklı vanaların kumanda sistemlerini on off ve oransal olarak tasarlamak mümkündür. Pnömatik aktüatörlü vanalar, pozisyoner bağlantısı ile oransal olarak, pozisyonersiz ise on off olarak kumanda edilebilirler. Çeyrek turlu pnömatik aktüatör ile kumanda edilebilen kelebek vanalar ise daha çok küçük çaplı, DN600’e kadar olan eş eksenli kelebek vanalarda tercih edilir. Ayrıca dişli kutulu, elektrik aktüatörlü ve hidrolik aktüatörlü kumanda edilebilen çift eksantrik kelebek vanalar da yine Tork ürün grubu içerisindedir.

 

 

Yukarıdaki ürün grubunun yanı sıra TORK arıtma tesisleri için Penstockları multi turn aktüatörle kumanda ederek farklı çözümlerde sunabilir. TORK olarak, arıtma sektörüne anahtar teslim çözümlerle de hizmet vermekteyiz. Bu çalışmalarımızı, mekanik montaj, plc ve pnömatik panoların tasarımı, yazılım desteği ve devreye alınması gibi uygulamalar ile yürütmekteyiz. Bu alanda yapılan son projelerimizden biri su arıtma tesisi çamur uzaklaştırma sistemi pnömatik aktüatörlü vana sistemi projesidir. Projemiz ile hatlarında var olan manuel kontrollü sürgülü vanalar da monte edilerek, mekanik limit switch kutulu çift etkili pnömatik aktüatörlü kelebek vanalarımızın montajları yapılmıştır. Var olan sistemde elektriksel kablolamalar ve pnömatik hortumlar sahada yine TORK ekibi tarafından çekilmiştir. Bu işlemlerin tamamlanması doğrultusunda gerekli yazılım işlemleri yapılmış, var olan ı/o modülleri genişletilmiş ve SCADA üzerinden tüm vanaların açılıp kapanması sağlanmıştır. Revizyonlarımızdan sonra tesise yeni monte ettiğimiz pnömatik aktüatörlü vanalarımız, SCADA odasından yapmış olduğumuz sistem operatör paneli üzerinden izlenebilmekte ve uzaktan kumanda edilebilmektedir.

 

Bunun yanında TORK’un bir diğer ürün grubu olan ölçü kontrol grubumuz ile de arıtma sektöründe var olmaya devam ediyoruz. Elektromanyetik, ultrasonik debimetreler, pH -klor ve benzeri analiz cihazlarımız bu sektörde sunduğumuz ürünlerdendir.

Bu alandaki son aldığımız İSKİ Ömerli Muradiye İçme Suyu Arıtma projemizi de uzman ekibimiz tarafından başarıyla bitirdik. İSKİ projesi kapsamında temin ettiğimiz ve distribütörü olduğumuz AFLOWT elektromanyetik ve ultrasonik debimetrelerin temin, montaj ve devreye alınmasını sağladık. Projemizde kostik, klor hatlarında DN50 ve DN80 elektromanyetik debimetreler kullanılmıştır. Ayrıca ekipmanların montajı ve devreye alınması da ekibimiz tarafından gerçekleştirilmiştir. TORK ekibi olarak İstanbul’un %60 suyunun beslendiği Ömerli barajından gelen hatlarda TORK DN1600, DN800, DN600’lük hatlarda saplamalı ultrasonik debimetrelerimizin montajını yapıp devreye alarak bir projeyi daha başarıyla bitirmiş bulunuyoruz.

 

Akışkan kontrol teknolojileri alanındaki çalışmalarına büyük bir heyecanla devam eden TORK, Türkiye’de ve yurtdışında son teknoloji ürünleriyle müşterisini dinleyip, çözüm üretmeye devam edecektir.