Baykon'un Satış Müdürü Oğuzhan Berk ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Baykon'un Satış Müdürü Oğuzhan Berk ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.


1987 yılından beri Endüstriyel Tartım Sistemleri konularında sektöre hizmet veren, güçlü ürün portföyü, eğitimli ve deneyimli kadrosu ile profesyonel çözümcü kimliği, uluslararası geçerliliğe sahip bir firma olan Baykon’un Satış Müdürü Oğuzhan Berk ile ürün çeşitleri, sunmuş oldukları avantajlar ve akreditasyon sonrasında yaşanan süreç hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1973 doğumluyum. 1989 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldum. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdim. Baykon Endüstriyel Kontrol Sistemleri’nde 1997 yılında atış Mühendisi olarak başladığım görevime 2007 yılından bu yana Satış Müdürü olarak devam etmekteyim.

 

Baykon’un kuruluşundan bu yana gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Baykon; 1987 yılında İstanbul’da kurulmuştur. 1990‘lı yılların başlarında elektronik tartım ekipmanları üretimine başlayan Baykon, büyük bir adım atarak ülkemiz piyasasında kendi markasını ve stilini yaratmayı ve günümüzde sektörün aranan markası olmayı başarmıştır. Günümüzün en ileri teknolojisine sahip Baykon marka tartım gösterge ve transmitterleri, kısa zamanda sektörde bilinen, güvenilir ve kolay erişilebilir bir hal almıştır. Ürettiği ürünlerin tamamı EU OIML onaylı ve CE belgelidir.


Halen İstanbul Tuzla’daki üstün kaliteye sahip fabrikasında üretimlerine hızla devam eden Baykon, TUV-ISO 9001, TS EN ISO/IEC 17025 Türkak Terazi ve Kütle Laboratuvarı akreditasyonuna ve İsviçre-Metas yetkili kurumundan alınan Doğrulama (Verification) Akreditasyonuna sahiptir.


Baykon; güçlü ürün portföyü, eğitimli ve deneyimli kadrosu ile profesyonel çözümcü kimliği, uluslararası geçerliliğe sahip bir firmadır. Ürün, hizmet, belge ve akreditasyonları ile Türkiye’de tartım sektörünün en yenilikçi, uzman ve lider firmasıdır.

 

Çalışma alanlarınızla ilgili bilgi verir misiniz?

Tartım prosesinin olmadığı bir üretim alanı yok. İşletmelerde hammadde girişinden, işleme prosesine, kalite kontrolden, depolama ve sevkiyat anına kadar her noktada ağırlık ölçümü yapılmasının ve tartımların kayıt altına alınarak izlenebilirliğinin sağlanmasının her geçen gün önemi artmaktadır. Özellikle tartımın ticarete döndüğü noktalarda, hem tüketiciyi hem de üreticiyi korumak adına yasal sorumluluklar bulunmaktadır. Rekabetin arttığı günümüzde maliyetlerin düşürülmesi ve kalite arttırımı zorunluluğu, ürünün fabrikaya girdiği kamyon kantarından, depolandığı stok tanklarına, üretim hattından sevkiyata kadar her noktada doğru ürün ve doğru çözümlerle tartılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu zorunluluk, sektörün taleplerine göre yeni ve daha etkin çözümler ihtiyacını doğurmuştur. Baykon bu noktada mevcut ürün yelpazesi, eğitimli ve tecrübeli teknik personeli ile her zaman tartı sektörünü geliştirerek tartı sektörünün lideri olmuştur.


Özellikle kimya, petrokimya, gıda, demir çelik, ilaç gibi sektörlere her biri için ayrı ayrı özelliklerde ürünler ve çözümler üretmektedir. Kimya için formülasyon ne kadar önemli ise; gıda için hijyen, ilaç için hassasiyet ve GMP, demir çelik sektörü için ise ağır ve zorlu şartlara uygun dayanıklı ekipman o kadar önemlidir. Baykon olarak 0,1 mikrogramdan, 1000 ton kapasitelere kadar tartım yapabilir ve bu hizmetimizi uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalarımız ile belgeleyebilir durumdayız.

 

Baykon’un ürün çeşitleri nelerdir?

Baykon, Radwag marka mikro teraziler, analitik teraziler, nem tayin cihazları gibi laboratuvar terazilerinden başlayarak, Baykon markası ile endüstriyel terazilere, tank-siloreaktör tartım, transpalet, forklift gibi mobil tartım uygulamalarına, vinç kantarlarına, MID onaylı dolum makinalarına, otomatik kontrol terazilerine, Exproof alanda kullanılacak tartım ekipmanlarına, kamyon kantarlarına, gemi yat gibi özel uygulamalara ve özel yazılım çözümleri ile firmaların ERP sistem entegrasyonlarına kadar tüm sektörlerdeki tartım sorun ve ihtiyaçlarına hizmet verebilecek Türkiye’nin tek firmasıdır.


Ürünlerinizin avantajı hakkında neler söyleyebilirsiniz? Baykon’u diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

Türkiye’de üretmiş olduğumuz indikatör ve transmitter gibi elektronik ekipmanlarımız Türkiye pazarının yanında her sene hedeflerimizin çok üzerinde gerçekleşen ve 80 ülkeye varan ihracatımız ile son derece hızlı büyümektedir. Çin’e elektronik cihaz ihracatı yapmaktan ayrıca gurur duyuyoruz. Özellikle, otomasyon sektöründe ModBus, ProfiBus, CanOpen, ProfiNet, Ethernet TCP/IP gibi FieldBus çıkışına sahip yenilikçi ve onaylı ekipmanlarımız, sanayimize kaliteli ve güvenilir hizmet sunmaktadır.

 

Tüm endüstriyel cihazlarımızda artık neredeyse standart hale gelen test yükü kullanmadan elektronik kalibrasyon yapabilme özelliğimiz birçok sektörde vazgeçilmez bir hal almıştır.

 

Baykon, kalibrasyon laboratuvarı, 1 mg’dan 80 ton kapasiteye kadar terazi kalibrasyonu, 1 μl’den 5 litreye kadar hacim kalibrasyonu, 1 mg’dan 1 tona kadar kütle kalibrasyonu konularında Türkak akredistasyon belgeli kalibrasyon hizmeti vermektedir.

 

Kalibrasyon faaliyetleriniz nasıl başladı?

Baykon, 1987 yılından beri Endüstriyel Tartım Sistemleri konularında sektöre hizmet etmektedir. 1999 yılında, Baykon bünyesinde kurduğumuz Kalibrasyon Laboratuvarı 2002 yılına kadar kütle ve terazi kalibrasyonları konusunda TSE Laboratuvar Yeterlilik Belgesi ile faaliyetlerini yürüttü. 2004 yılında ise TS EN ISO/IEC 17025 Standardına göre çalışmalarımızı tamamlayarak TÜRKAK tarafından akredite edildik. Baykon Kalibrasyon Laboratuvarı, ISO 17025 standardına göre Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilen ilk kütle laboratuvarıdır.

 

Akredite olduktan sonra faaliyet alanlarınızda ne tür değişiklikler oldu?

Belirttiğim üzere, Baykon’un ana faaliyet konusu tartım sistemleri üzerine olduğu için doğal olarak biz de önce terazi ve kütle kalibrasyonları ile başladık ve 2015 yılına kadar kapsamımıza başka bir fiziksel büyüklüğü dahil etmedik. 10 yıllık süre zarfında alanımızda en geniş kapsama sahip duruma geldik. 1mg–1ton aralığındaki çeşitli doğruluk sınıflarına ait kütlelerin kalibrasyonlarını yapabildiğimiz gibi terazi kalibrasyonlarında da 80 tonu kapsamımıza dahil ettik.

 

Şunu da ifade etmek istiyorum ki; F1 sınıfı kütleler ile 1000 kg kapasiteye terazilerin kalibrasyonlarını akreditasyon kapsamımızda yapabiliyoruz. Türkiye’de bu kapsama sahip ikinci bir laboratuvar yok. Bırakın ülkemizi, Avrupa da dahil olmak üzere birçok ülkede bu kapasiteye sahip ikinci bir laboratuvar olduğunu sanmıyorum.

 

F1 sınıfı kütleler ile kalibrasyon bize neyi ifade eder?

İlaç sektörü başta olmak üzere, petro kimya, bazı özel kimya ve gıda sektörlerinde 1500 kg’a varan, II. sınıf yüksek kapasiteli teraziler kullanılmaktadır. Bu terazilerin kalibrasyonu için, F1 sınıfı ağırlık kullanılması gerekmektedir. Kalibrasyonlarda kullandığınız referans ağırlıkların doğruluk sınıfı ne kadar yüksek ise yapılan ölçümlerde belirsizliğiniz o kadar düşük olur ki, bu da ölçüm kalitenizin yüksek olduğu anlamına gelir. 1000 kg F1 sınıfı referans edinmekte yüksek maliyet gerektirdiği için, sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da birçok laboratuvar bu yatırımı yapmamaktadır. Baykon kalibrasyon laboratuvarı, F1 sınıfı 1000 kg referans kütleye ve kalibrasyon akreditasyonuna sahip, Türkiye’deki tek laboratuvardır. Uluslararası çok ciddi isimlere sahip firma laboratuvarlarının bile, maalesef daha düşük sınıflı kütleler ile akreditasyon kapsamlarını aşarak kalibrasyon yaptıklarını biliyoruz.

 

Akreditasyon kapsamınıza ilave etmeyi düşündüğünüz başka konular var mı?

Baykon olarak firma kültürümüzde "Daima en iyisini yap” anlayışı hakimdir. Rakiplerimiz de dahil olmak üzere, şu ana kadar yaptığımız işin kalitesi ile ilgili en ufak olumsuz bir eleştiri duymadık. Bu da her işi titizlikle yapmamızdan ve sağlam bir ekip çalışmasından kaynaklanıyor. Sizin nezdinizde buradan tüm çalışanlarımıza ve bağımsız çalışmamıza her zaman destek veren üst yönetimimize bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

 

Daha önce de bahsettiğim üzere 16 yıl sadece kütle ve terazi kalibrasyonları konularında çalıştık, bu konuda marka haline geldik diyebilirim. Hizmet verdiğimiz birçok müşterimizden kapsamımızı genişletmemiz yönünde talepler geliyordu. Sektöründe nabzını tutarak mikropipet kalibrasyonlarını kapsamımıza ilave etmeye karar verdik. Başarılı bir denetim geçirdikten sonra bu yıl Haziran ayında kapsamımız yayımlandı. 1μl -10 ml arası tüm pistonlu pipetler ile 5 litreye kadar da çeşitli cam hacim ölçerlerin kalibrasyonlarını akreditasyon kapsamımıza ilave ettik.

 

Laboratuvarlara yönelik cihaz satışlarınız da var mı?

E2, F1, F2 ve M1 doğruluk sınıfında ağırlık ve ağırlık setleri üretimlerimiz var. Bu ürünlerin kalibrasyonlarını laboratuvarımızda yaparak yurt içi ve yurt dışı piyasalara satıyoruz. Baykon kalibrasyon sertifikaları, TÜRKAK ile European Co-Operation for Accreditation arasında yapılan çok taraflı tanınma anlaşması (MLA) gereği, tüm Avrupa’da geçerlidir. Bu sayede Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesine hizmet ve ürün satışlarımız devam ediyor. Bu arada mezür, pipet, balon joje gibi ölçülü cam kapların kalibrasyonlarını yaparak satmaya da yeni yeni başladık.

 

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz teknik servis hakkında bilgi alabilir miyiz?

Baykon İstanbul, İzmir ve Mersin’de olmak üzere Türkiye’nin 3 noktasında direkt kendi yapısı ile hizmet veriyor. Özellikle Satış Mühendislerimiz, müşterilerimize doğru ürünü sunabilmek için teknik olarak son derece iyi donanımlıdır. Dolayısı ile daha ilk adım olan tekliflendirme sürecince uygulama için en optimum ürün veya çözüm müşterilerimize sunulmuş olur.

 

Satış sonrası teknik servisimiz ve laboratuvar ekibimiz, uygulama ya da ürüne göre akreditasyon, validasyon gibi belgelendirme süreçlerinde de direkt yerinde hizmet vermektedir. Aynı zamanda firmamızın kütle, terazi ve hacim kalibrasyonu laboratuvarı da bulunmaktadır. Müşterilerimize en hızlı ve ekonomik servis hizmetini verebilmek için koruyucu bakım sözleşmesi gibi uygulamalar da sunmaktayız.

 

Çalışanlarınıza sunmuş olduğunuz teknik eğitimleriniz var mıdır?

2004 yılından bu yana TUV-ISO9001 standartlarına uygun üretim ve hizmet sunmaktayız. Kalite politikamız gereği; ihtiyaç, hedef ve planlamalarımız doğrultusunda gerek iç/dış gerek teknik/kişisel gelişim noktalarında eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

 

Aramıza yeni katılan çalışma arkadaşlarımızı en kısa sürede sistem içerisine alabilmek için oryantasyon çalışmalarımız da aynı titizlikte yürütülmektedir.

 

Aynı zamanda hem son kullanıcı hem de bayilerimize yönelik, yürürlüğe yeni giren yönetmelikler ve yeni ürün/çözümler noktasında iç ve dış eğitimler düzenlenmekte ve bilgi paylaşımlarımız sürmektedir.

 

Çevre Sağlığı ve İş Güvenliği konusunda Baykon’un faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

İş sağlığı, güvenliği, çevre ve refah politikamız gereği; tüm çalışanlarımıza yönetmeliklerin öngördüğü eğitim, tatbikat ve uygulamalar hassasiyetle yürütülmektedir. Her türlü tehlike sınıfına sahip firmalara hizmet verdiğimiz için Baykon olarak ayrı bir sorumluluk bilinci ile yaklaşmaktayız. Çalışanlarımızın eğitim ve sertifikasyonları yanında, kadromuzda bulunan B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve Uzman bir OSGB firmasından hizmet alınarak güncel tutulmaktadır.

 

2016 yılı için yeni hedef ve projeleriniz nelerdir?

Büyümek, büyümek ve büyümek… Hep büyüyoruz. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu ortamda da büyümek gerçekten güzel. Hedefimiz Türkiye’ye iyi ve uzun soluklu ürünler sunmak ve bu yolda ilerlemek.