Cargill End. Ürünler Türkiye Gen.Müd. Sayın Ramadan Küçük ile Röportaj

Cargill End. Ürünler Türkiye Gen.Müd. Sayın Ramadan Küçük ile Röportaj

Cargill Endüstriyel Ürünler Türkiye Genel Müdürü Sayın Ramadan Küçük ile sektördeki profesyonel deneyimleri, sektöre sunmuş oldukları ürünler, yatırımlar ve Türkiye Pazarı hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1979 KKTC doğumluyum. 2000’de Ohio Wesleyan Universitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl, Profesyonel kariyerime Türkiye’de Arthur Andersen ve Earnst&Young Denetim ve Danışmanlık şirketlerinde bağımsız denetçi olarak başladım. 2003 yılından beri ise, ilk 9 yılı çeşitli kademelerde finans pozisyonları olmak üzere Cargill’de çalışmaktayım. 2012 Yılında Cargill Endüstriyel Ürünler Türkiye’nin kuruluşuna liderlik ettim, İş Geliştirme, Satış Müdürlüğü gibi görevlerde bulundum. 2014 yılında Alemdar Kimya’nın satın alınması projesini yönettim ve Alemdar Kimya’yı Cargill Endüstriyel Ürünler Türkiye Operasyonu bünyesine kattık. Şu anda ise Cargill Endüstriyel Ürünler Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapmaktayım.

 

Cargill Global hakkında bilgi alabilir miyiz? Türkiye’deki faaliyetlerine 1960 yılında başlayan Cargill’in gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Cargill; 1865 yılında kurulan ve geçtiğimiz yıl 150. Yılını idrak eden gıda, tarım, finans ve endüstriyel ürün sektörlerinde faaliyet gösteren küresel bir şirket. Dünya genelinde 70 ülkede 150.000 çalışanı ile çiftçiler, müşteriler, yerel yönetimler ve toplumlar ile birlikte, bilgi ve tecrübesini paylaşıyor. Cargill’in Türkiye’deki geçmişi ise 1960 yılına dayanıyor. Türkiye’de faaliyetine 1960’ta yerli ortaklık sözleşmesi ile başlayan Cargill, Cargill olarak faaliyete ise 1986’da başladı. Türkiye’de Bursa Orhangazi’de bulunan Mısır İşleme Tesisi, Balıkesir’de bulunan yenilebilir yağlar üretim tesisi ve Gebze Dilovası’nda bulunan endüstriyel ürünler üretim tesisimiz olmak üzere üç üretim tesisimiz, İstanbul’daki merkez ofisimiz ve Ankara ile Adana’daki temsilcilik ofislerimiz aracılığıyla, 500’ün üzerinde çalışanımızla müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

 

Cargill’in Türkiye’deki ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi sektörlerde faaliyet göstermektesiniz?

Başta nişasta ve tatlandırıcılar pazarı olmak üzere gıda sektöründe faaliyet göstermekte olan Cargill, son yıllarda

gerçekleştirdiği satın almalarla yenilebilir yağlar ve hayvan beslenmesi alanlarında da faaliyet göstermeye başlamasının yanı sıra, 2014 yılında Gebze Dilovası’nda bulunan Alemdar Kimya tesisini satın alarak ise endüstriyel ve bio-endüstriyel ürünler alanına da giriş yapmış oldu. Öte yandan 2014 yılından beri İstanbul’daki merkez ofisimiz Türkiye haricinde Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki toplam 19 ülkeye de hizmet veren bölgesel bir ofis olarak faaliyet gösteriyor.

 

Cargill Endüstriyel Ürünler Türkiye’nin portföyünden biraz bahsedebilir misiniz?

Cargill Endüstriyel Ürünler Türkiye olarak doğal kaynaklardan elde ettiğimiz ve çok çeşitli endüstriyel uygulama ve farklı sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verdiğimiz zengin bir ürün portföyümüz bulunuyor. Nitekim yenilenebilir kaynaklardan sağladığımız ürünlerimizin sayısını her geçen gün artıyor ve yenilenemeyen kaynaklara bağımlı hammaddelere ise doğa dostu ve yüksek performanslı alternatifler sunuyoruz. Örneğin kağıt, oluklu mukavva, inşaat, tekstil ve yapıştırıcı sektörleri için özel nişastalar; petrol sahası uygulamalarında kullanılan doğal yağlar; kıvam vericiler ve emülgatörler; tekstil yumuşatıcıları, boya, mürekkep ve kaplama sektöründe kullanılan çevre dostu film ajanları, yağlar ve yağlayıcı ürünler; ev bakımı ve temizlik maddeleri için zararsız kıvamlandırıcılar, yağlar ve yağlayıcı maddeler; hidrolik uygulama ve fonksiyonel sıvılar için doğal yağlardan üretilen yağlayıcı ürünler; trafolarda kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş soya bazlı, yangına dirençli dielektrik sıvılar; mobilya, yatak, otomotiv ve halı gibi birbirinden farklı ürün gruplarında da kullanılan polioller başlıca ürün gruplarımız ve kullanım alanları arasında sayılabilir.

 

Dilovası Tesisinize bugüne kadar ne gibi yatırımlar yaptınız?

Dilovası’nda bulunan endüstriyel ve bio-endüstriyel ürünler üretim tesisimizi satın alalı yaklaşık 2,5 yıl oldu. Bu süre zarfında gerek bazı ünitelerin yeniden aktif hale getirilmesi, gerekse yeni teknolojilerin ve know-how’ın getirilmesi noktasında yaklaşık 45 milyon TL tutarında yatırım yaptık. Halen de yapmaya devam ediyoruz. Tesis önceki yıllarda yaklaşık %15 mevcut teknoloji kapasitesi ile çalışırken, şu an neredeyse tam kapasite seviyesine ulaşmış durumdayız. İstihdam oranımız ise 2,5 yıl içerisinde yaklaşık 3 katına çıkarken, sadece tesisimiz için değil Türkiye için de yeni olan teknolojiler sayesinde önemli bir know-how’ı da ülkemize getirmiş olduk.

 

Bu yatırımlardan bir tanesi de distilasyon ünitesini yeniden aktif hale getirmek oldu. Bu sayede portföyünüze yeni ürünler girdi mi? Bu alanda hedefleriniz neler?

Distilasyon ünitesi eski Alemdar Kimya tesisini satın aldığımızda var olan ancak aktif kullanılmayan ünitelerden bir tanesiydi. Biz yaklaşık 15 milyon TL yatırım yaparak mevcut distilasyon ünitesini yeniden aktif hale getirmenin yanı sıra yeni teknolojiler de getirdik. Bu sayede artık distile ayçiçek yağı asidi ve stearik asit üretir durumdayız. Stearik asit kimya endüstrisinde başta plastik, kauçuk, PVC, tekstil ve parafin gibi pek çok sektörün ana hammaddelerinden biri olan ve Türkiye’de ihtiyacı karşılamak üzere yıllık ortalama 50.000 ton ithal edilen bir ürün iken, projemiz sonrasında ilk kez Türkiye’de yerli olarak üretimine başlandı. Hedefimiz ilk yıl toplam ithalatın %10’unu ikame etmek. Önümüzdeki yıllarda ithalat ikame oranımızı artırmanın yanı sıra ihracatlarını da değerlendirmeyi planlıyoruz. Nitekim stearik asit Cargill’in endüstriyel ürünler portföyü için de yeni bir ürün ve Cargill’in dünyadaki tüm lokasyonları arasında da ilk ve tek stearik asit üreten tesisi Cargill Endüstriyel Ürünler Türkiye’nin Dilovası Tesisi. Öte yandan getirdiğimiz yeni teknoloji ve know-how sayesinde müşterilerimizin ihtiyaçlarını yakından analiz etme ve ihtiyaçları doğrultusunda inovasyon geliştirme ve özellikle stearik asidi farklı formlarda pazara sunma noktasında da girişimlerimiz devam ediyor.

 

Yakın dönemde hayata geçen projeleriniz arasında başka neler yer alıyor?

Cargill Endüstriyel Ürünler Türkiye olarak hayata geçirdiğimiz pek çok önemli proje oldu. Bu projelerin en önemlilerinden bir tanesi ise getirdiğimiz yeni teknoloji, knowhow ve reçeteler sayesinde Türkiye’de ilk kez fonksiyonel sistem üretimine başlamaktı. Ağustos 2015’te ilk üretimi gerçekleştirdik ve akabinde Cargill’in diğer lokasyonlarından biri olan Fransa’nın Baupte şehrindeki tesisin üretimi kademeli olarak Dilovası’ndaki tesisimize kaydırıldı. Ekim 2016 itibarıyla ise tesisimiz Cargill’in fonksiyonel sistemler alanındaki tek üretim merkezi haline geldi. Şu anda Türkiye’nin ilk ve tek fonksiyonel sistem üreticisi olarak yaklaşık otuz farklı reçeteyle özellikle dondurma üreticileri için önemli bir hammadde olan çok katma değerli bir ürünü iç pazara sunmanın yanı sıra Orta Doğu’dan Güney Amerika’ya uzanan geniş bir coğrafyada da tam 57 ülkeye ihraç ediyoruz. Şu anda ise bir başka önemli projemizin son safhasındayız. Dilovası Tesisimizde Cargill’in global trafo yağı markalarından biri olan Envirotemp 200’ü üretmeye başlayacağız. Envirotemp 200 yanmazlık seviyesi yüksek, yüksek kaliteli ve katma değerli bir sentetik trafo yağı. Dünyanın sayılı teknolojilerinden birini Dilovası tesisimize getirmek üzere yeni bir yatırım yaparak hem yeni reaktörler ekledik hem de özel bir elektrik laboratuvarı kurduk. Bu yatırımımızla birlikte hem Türkiye’de ilk kez sentetik trafo yağı üreteceğiz hem de Cargill’in sentetik trafo yağları üretimi anlamında globalde tüm ihtiyacın karşılandığı tek lokasyon Dilovası olacak.

 

"Turkchem Chem Show Eurasia” fuarı ile ilgili beklentileriniz nelerdir? Görüşlerinizi alabilir miyiz?

Kimya endüstrisinin önde gelen temsilcilerini bir araya getiren Turkchem Chem Show Eurasia’ya ilk kez 2014 yılında katıldık. Bu yıl daha da genişleyen ve Türk kimya endüstrisi için de ilkleri barındıran yenilikçi ürün portföyümüzü müşterilerimizle buluşturacak olmaktan mutluluk duyuyoruz.