Clariant'tan Dünya Çevre Gününde farkındalığı artırma çağrısı

Clariant'tan Dünya Çevre Gününde farkındalığı artırma çağrısı

Clariant, performanstan ödün vermeden sunduğu sürdürülebilir ve inovatif çözümler yoluyla paydaşları için katma değer ve faydalar yaratarak tüm faaliyetlerinde sürdürülebilirliğe katkıda bulunmayı hedefliyor.

Clariant’ın Portföy Değerlendirme Programının (PDP) kriterleri, sürdürülebilirliğin çevresel, ekonomik ve sosyal olmak üzere üç boyutunu da ele alıyor. PDP’nin bir sonucu olan EcoTain® etiketi ise, şirketin sürdürülebilir mükemmellik hedefine katkıda bulunuyor.

İstanbul, 25 Mayıs 2016 – Özel kimyasallar alanında bir dünya lideri olan Clariant, paydaşları için yarattığı katma değer ve faydalar yoluyla tüm faaliyetlerinde ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunmayı hedefliyor. Şirket bu hedefiyle paralel olarak, 5 Haziran Dünya Çevre Gününde daha yüksek bir farkındalık için çağrıda bulunuyor.

Hızlı nüfus artışı, su kıtlığı, iklim değişikliği ve kaynaklarla ilgili diğer sorunlarla karşı karşıya kalınan bir dünyada, uzun vadeli ekonomik büyüme, toplumsal ihtiyaçların çok daha sürdürülebilir yollarla karşılanmasına bağlıdır. Bu nedenle Clariant, küresel trendleri ele alarak ve performanstan ödün vermeden sürdürülebilir ve inovatif ürünler ve çözümler sunarak tüm paydaşları için değer yaratmaya büyük önem veriyor.

 

Clariant Kurumsal Sürdürülebilirlik Birimi Türkiye/Ortadoğu ve Afrika Başkanı Fatih Tantekin şöyle konuştu: "İnsanlığın, çevrenin ve ekonomik işleyişin iyiliği gezegendeki doğal kaynakların sorumlu şekilde yönetilmesine bağlıdır. Bu nedenle sürdürülebilirlik Clariant için her zaman temel bir odak noktası olmuştur. Türkiye’deki üretim tesislerimiz, toplumsal sorunların üzerine eğilen, iş güvenliğine öncelik veren, maliyetleri ve karbon ayak izini azaltırken verimliliği ve üretkenliği artırmak amacıyla kapsamlı enerji yönetimi araçları kullanan çözümler sunuyor. Bu durum, bizim ve paydaşlarımızın sağlıklı bir gezegene katkıda bulunmasına yardımcı oluyor. Yaptığımız katkılar sektör tarafından geniş şekilde kabul görürken, öte yandan sürdürülebilirliği daha fazla teşvik etme ve çevresel sorumluluklardan ödün vermeden gelecekte de sürdürülebilir bir yaşam tarzı yaratma yönündeki çabalarımıza devam ediyoruz.”

 

Clariant’ın Portföy Değerlendirme Programı sürdürülebilirlik sağlıyor

Clariant’ın Portföy Değerlendirme Programı (PDP), Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve Wuppertal Enstitüsü tarafından kurulan ve uluslararası çapta tanınmış kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Collaborating Centre on Sustainable Consumption and Production’ın (Sürdürülebilir Tüketim ve Üretim İşbirliği Merkezi) işbirliğiyle 2012 yılında oluşturularak uygulanmaya başlandı. Program, sürdürülebilirlik trendlerinin ve ihtiyaçlarının kapsamlı analizinin yanı sıra uzmanlar, politika belirleyiciler, şirketler, STK’lar ve sendikalar dahil olmak üzere dış paydaşların verilerine ve görüşlerine dayanıyor.

 

Program kapsamında oluşturulan 36 kriter, şirketin ürün portföyünün sürdürülebilirlik performansını belirlemek amacıyla kullanılıyor. Bu kriterler, tüm ürün yaşam döngüsünün yanı sıra çevresel, ekonomik ve sosyal olmak üzere sürdürülebilirliğin üç boyutunu da ele alıyor. PDP’nin bir sonucu olan EcoTain® etiketi ise şirketin sürdürülebilirlik alanındaki mükemmellik hedefine katkıda bulunuyor.

 

EcoTain® etiketi daha fazla farkındalık yaratıyor

EcoTain® etiketi, bir veya daha fazla sürdürülebilirlik kriterine göre sınıfının en iyi performansını gösteren ve piyasa standartlarını önemli ölçüde aşan Clariant ürünlerini öne çıkarıyor. Ürünleri bir dizi sıkı kritere göre değerlendiren Portföy Değerlendirme Programına dayanan bu etiket, Clariant’ın sürdürülebilirlik çabalarının müşteriler için daha görünür hale gelmesine yardımcı oluyor.

 

Şirket, Portföy Değerlendirme Programı yoluyla ürünlerinde sürdürülebilirlik sağlıyor ve ürün özelliklerini ve potansiyel etkileri daha ürün geliştirme evrelerinde değerlendirme imkanı buluyor. Mevcut ürün portföyü sürekli olarak gözden geçirilerek sürdürülebilirlik kriterlerine göre geliştiriliyor. Şu anda tüm iş birimleri ele alındığında Clariant’ın EcoTain® etiketli 140’ın üzerinde ürünü bulunuyor.

 

EcoTain® konsepti, çevre dostu, ekonomik ve sosyo-ekonomik kavramlarını temsil ediyor. Örneğin, ekonomik açıdan cazip olan EcoTain® ürünleri, daha az atık üreterek ve daha fazla geri dönüşüm fırsatı ve verimli işlem sunarak yüksek bir maliyet verimliliği sağlıyor. Bu da müşterilerin, formülasyon özelliklerinden ödün vermeden istenen formülasyon maliyet hedefine ulaşmalarına yardımcı oluyor. Clariant’ın Ar-Ge çalışmaları, insan üzerinde düşük toksisiteye sahip olan ve yüksek biyo-çözünürlük ve düşük ekotoksisite yoluyla çevresel etkileri az olan yeni ürünler geliştirmeye ve yenilenebilir kaynakların kullanımına odaklanıyor. EcoTain®, Clariant’ın, müşteri ihtiyaçlarına yönelik olarak sunduğu ürün portföyünün ve hizmetlerinin yönetimiyle ilgili mevcut felsefesini ve sürdürülebilir ham madde esasına dayanan ürünler geliştirme gerekliliğini de vurguluyor.

2013’ten beri Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alıyor

Tüm bunların yanında Clariant, Avrupa’nın en sürdürülebilir kimya şirketlerinden biri olarak kabul ediliyor. Şirket, Eylül 2013’ten beri Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksinde (DJSI) yer almaya devam ediyor. Dünyaca ünlü olan bu sürdürülebilirlik endeksi hem DJSI Avrupa hem de DJSI Dünya listelerinde, Clariant’ı sektördeki en iyi yüzde üçlük dilimde konumlandırıyor. DJSI’da yer almak Clariant’ın sürdürülebilir değer yaratımı noktasında beklentileri karşıladığını ve bugünün ve yarının toplumsal sorunlarını ele alacak ve giderecek donanıma sahip olduğunu gösteriyor.