Deteks Kimya 50. Yılını, düzenlenen özel bir gece ile kutladı.

Deteks Kimya 50. Yılını, düzenlenen özel bir gece ile kutladı.

Türk kimya endüstrisinin önde gelen kuruluşlarından olan Deteks Kimya Sanayi A.Ş., 50. kuruluş yılını 14 Aralık 2016, Çarşamba günü Sheraton Grand Ataşehir Otel’de düzenlenen özel bir gece ile kutladı.

 

Deri, tekstil, yapı, petrol, kağıt, su ve ilaç endüstrileri gibi pek çok alanda dünya standartlarında 100’ün üzerindeki ürün çeşidi ile yılda 50.000 ton üstün kaliteli mamul ve yarı-mamul üreten Deteks Kimya’nın Türkiye’de 50. yılını kutlayan sayılı şirketler arasında yer almasından büyük gurur duyduklarını belirten Deteks Kimya Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şahit Kanuni, törendeki konuşmasında "Türkiye’deki aile şirketlerinin ömrü ortalama 25 yıl. Bu şirketlerin sadece %30’u ikinci kuşağa, %12’si ise üçüncü kuşağa geçebiliyor. Dördüncü kuşağa geçebilenlerin oranı %3. 100. Yılını kutlayan şirket sayısı ise sadece 20. Bu istatistik sonuçlarına bakınca heyecanlanmamak mümkün değil. Deteks Kimya olarak 50. yılımızı kutlarken bu heyecanı bir sonraki nesillere de taşımak için de tüm gücümüzle çalışacağız. 50. kuruluş yıldönümümüzü kutlarken başta babam Müfit Kanuni olmak üzere çoğu şu anda hayatta olmayan kurucularımızı saygıyla anıyoruz. Bugün eğer sizlerle beraber 50. yaşımızı kutlayabiliyorsak, bunun en önemli girdilerinden biri, yukarıdaki birkaç cümleye sığdırılabilen, ama aslında çok da kolay olmayan kurumsallık çalışmalarının bir sonucu” dedi.

 

2015 yılında Euro olarak %28, üretimden satışlar şeklinde ise %36 bir büyüme yakalayan Deteks Kimya, 2016 yılının ilk yarısını geçen yılın aynı dönemine göre Euro cinsinden %19, üretimden satışlardan da %36 büyüme ile tamamladı. 2016 yılı üçüncü çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre %12, üretimden satışlarda ise %30 civarına büyüme gerçekleştiren Deteks Kimya, 2016 yılını %10 büyüme ile tamamlamayı hedefliyor.

 

Yurt dışı pazarlarda büyümesini sürdüren Deteks Kimya’nın 2015 yılı ihracatı, satışlarının %19’unu oluştururken, 2016 yılının ilk yarısında %27, yılın üçüncü çeyreğinde ise %23 olarak gerçekleşti. Ağırlıklı olarak İran, Hindistan ve Makedonya’ya ihracat yapan Deteks Kimya’nın hedef pazarları arasında Afrika kıtası bulunuyor. Deteks Kimya, önümüzdeki dönemde Türkiye’deki üretim deneyimini kullanarak yabancı yatırımcılarla iş birlikteliği fırsatlarını değerlendirmeyi hedefliyor.