Endress+Hauser Türkiye'nin Genel Müdürü Sayın Lütfü Bilgen sorularımızı yanıtladı.

Endress+Hauser Türkiye'nin Genel Müdürü Sayın Lütfü Bilgen sorularımızı yanıtladı.

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Endress+Hauser Türkiyenin Genel Müdürü Sayın Lütfü Bilgen sorularımızı yanıtladı. Bilgen, Endress+Hauserun oldukça geniş bir yelpazeye yayılan ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1957 yılında Edirnede doğdum. Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği okudum. Evliyim ve 1 oğlum var. Endress Hauser Türkiyenin Genel Müdür görevini yürütmekteyim. Okuldan mezun olduktan sonra askerliğe kadar madeni parçalarüreten ufak bir firmada çalıştım. Satışa olan ilgim burada başladı. Askerlikten sonra Türk Hava Yollarında İnsan Kaynakları yönetim bilgilendirme sistemini oluşturup, sonrasında Profiloda üretim-montaj hatlarını tasarladım.

Unileverde de farklı yönetim pozisyonlarında bulunmakla endüstri mühendisliğini birçok farklı disiplinde deneyimledim. Sonunda, EndüstriyelÖlçüm ve Kontrol ürünleri satan, servis ve çözüm hizmetlerini sunan, Endress+Hauser firmasının Türkiye temsilcisi İntek firmasına katıldım.

 

Endress+Hauser’in kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Endress+Hauser’in küçük bir girişimden, global bir firmaya dönüşümünün oldukça ilginç bir hikayesi var, bizimle paylaşabilir misiniz? Endress+Hauser bu büyük başarıyı nasıl gerçekleştirdi?

Endress Hauser , 1 Şubat 1953 yılında Georg H. Endress ile Ludwig Hauser tarafından L. Hauser KG olarak kuruldu. 1957 yılında Endress and Hauser ismini aldı. Firma ilk olarak İngiltereden ithal edilen elektronik kapasitif seviye sensörleri satmaya başladı. Kurucularımızdan Ludwig Hauser firmanın kurulması için gerekli olan finansmanı sağlarken, Georg H. Endress de genç bir mühendis olarak hayata geçirmek için can attığı fikirlerini ortaya koydu. Bazı firmaların da kuruluş hikayelerine benzer olarak yedi kişi ile bir depodan bozma fabrikada kapasitif seviye cihazları üreterek başlanmış. Daha sonra seviye ölçümünde diğer prensipler, akış ölçümü, basınç ölçümü ve analiz cihazları birbirini takip etmiş ve günümüzde on üç bin çalışanı ile ölçüm cihaz ve sistemleri konusunda dünyanın en büyük firması olmuşlar. Ludwig Hauserin vefatı sonrası 1975ten itibaren bütün hisseleri Endress Ailesine ait olan firmamızın şu anda 12 ülkede 24 üretim tesisi ve 120 ülkede müşterilerine hizmet verdiği satış ofisleri ve temsilcilikleri bulunuyor.

 

Endress+Hauser Türkiye’de ne zamandır faaliyet göstermektedir?

Endress+Hauser firması, 1984 yılında ‘‘İntek ile İstanbulda bir temsilcilik çerçevesinde faaliyete başladı. İntek, 23 yıl boyunca Endress Hauser firmasının Türkiye temsilciliğini yaptıktan sonra 1 Temmuz 2007 tarihinde Endress+Hauser ülkemizdeki varlığını daha da artırmak amacıyla Endress Hauser Elektronik A.Ş. olarak sırasıyla İstanbuldaki merkez ofisimizi, Adana, İzmir ve Ankara bölge ofislerini kurdu.

 

Endress+Hauser seviye, akış, basınç, sıcaklık ölçüm cihazları, sıvı analizine yönelik sensörler, cihazlar, sistemler ve kayıt cihazları sunuyor, bu ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Endress+Hauser olarak sizin de saydığınız gibi sensör ürün yelpazemiz çok geniş. Aynı zamanda bunların tamamlayıcısı durumunda olan sistem komponentleri sayesinde fabrikalara eksiksiz çözümler sağlamaktayız. Enstrüman endüstrisinde önemli hususlardan biri teknoloji çeşitliliğidir. Bununla, ölçülmek istenen her ürün, her proses için uygun birölçüm prensibi gerektiğinden bahsediyorum. Örneğin, akış ölçümünü çok farklı cihazlarla yapabilirsiniz. Coriolis, manyetik, termal, vorteks ve ultrasonik prensiple çalışan debimetrelerimiz bulunmaktadır. Burada adı geçen her prensibin avantajları ve limitleri vardır. Birinin yetersiz kaldığı yerdediğer prensip devreye girer ve bu zengin teknoloji çeşitliliği sayesinde ölçüm noktası için en uygun ölçüm cihazını kullanıcıya sunma fırsatınız olur. Cihaz segmentasyonunun ana motivasyon kaynağı budur. Biz bir tesise girdiğimiz zaman o tesisin Adan Zye tüm ölçüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir ürün yelpazesine ve bilgi birikimine sahibiz. Bunun dışında sunduğunuz cihazların sağladığı ölçüm kalitesi ve kullanım ömürleri de diğer önemli hususlardır. Bizim de bu konuda pozisyonumuz son derece tatmin edici. Müşteri sahaların da tesisin kurulduğundan beri yıllarca başarıyla kullanılan eski logolu cihazlarımıza rastlıyoruz. Bir de müşterilerimizin cihaz performansından son derece memnun olması, cihazlarımıza olan güveninin de artmasına katkı sağlıyor.

 

Endress+Hauser’in sunmuş olduğu enerji çözümleri nelerdir, işletmelere ne tür avantajlar getirmektedir?

Enerji günümüzün en önemli başlıklarından biri durumundadır. Bu hem günlük hayatta hem de sanayide böyle. Bu yüzden firmalar önce enerji anlamında kendi sahip olduklarının ne olduğuna ve bunların verimini nasıl artıracaklarına odaklanmış durumda. Biz de bunaparalel olarak sektöre enerji izleme çözümleri sunuyoruz. Buhar, basınçlı hava, ısıtma, soğutma ve elektrik uygulamalarına özel enerji çözümlerimiz bulunmaktadır. Örnek olarak buhar paketine bakalım. Sizlerin de bildiği üzere buhar üretimi için buhar kazanları kullanılmaktadır. Basitçe özetlersek, kazana su beslenir ve bu su yakıtla ısıtılarak gerçekleştirilen ısı transferiyle buhara dönüştürülür. İşte bu üretilen buhar enerjiyi taşıyan medyadır. Bu sebeple çok dikkatli takip edilmeli ve korunmalıdır. Kazanların korozyon, kireçlenme vb. gibi sebeplerle verimliliği zamanla düşebilmektedir. Eğer bu zamanında fark edilmez ve gerekli bakım müdahalesi yapılmazsa boşa giden enerji ve para miktarı artacaktır. Bizim buhar için sunduğumuz sistemin amacı bahsedilen kazanın buhar üretim veriminin yüzdesel olarak hesaplanmasıdır. Böylece prosesin sağlığı takip edilir ve kayıplar minimize edilir. Bu tarz bir sistem kısa bir sürede kendi yatırım maliyetini karşılayabilmektedir. Paketlerin detaylarına web sitemizden ulaşılabilir.

 

Envanter yönetimi kritik öneme sahip bir konu, bu alandaki hizmet ve çözümleriniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Envanter yönetimi çok farklı şekillerde yönetilebilen bir süreçtir. Yalnızca tank seviyelerini takip etmek temel bir envanter yönetimi sağlarken, diğer uçta ise hammadde, ürün ve ara ürün stoklarının ve sevkiyatların bir yazılım aracılığı ile otomatik olarak takip edildiği hatta yönetildiği bir envanter yönetimi düşünülebilir. Kaliteli ve güvenilir ölçüm cihazları sağlamanın yanı sıra, envanter yönetim sistemi çözümümüzün son noktası olan SupplyCare yazılımı ile basit görüntüleme çözümleri sunabildiğimiz gibi stok trendlerinin takibi ve kestirimi, tedarik ve sevkiyatlar için belirlenen düzeylerde uyarılar alınması veya doğrudan tedarik/sevkiyat sürecinin başlatılması için ERP yazılımları ile entegrasyon seçenekleri sunmaktayız. Ayrıca sizlerin de bildiği gibi tesislerin Seveso direktifi kapsamında uyması gereken fonksiyonel güvenlik kuralları bulunmakta. Bu kapsamda tesislerin risk analizi çalışmaları yapılarak tesisin SIL (Safety Integrity Level) seviyesi tespit edilir. Buna göre kullanılacak seviye sensörleri, vanalar ve PLC bileşenlerinin oluşturduğu döngülerin bu SIL seviyesini sağlaması gerekir. Biz Endress+Hauser olarak hem bu döngüler için SIL hesaplaması yapıyoruz, hem de gereken SIL seviyesine uygun sensörler sağlıyoruz. Böylece envanter takibi gerçekleştirilirken aynı zamanda tesisin fonksiyonel güvenliği gereklilikleri de yerine getirilmiş olur. Kısaca, Endress+Hauser olarak işletmelerin taleplerine uygun, her türlü kapsamda çözüm sağlayabiliyoruz.

 

İnovasyon ve Ar-Ge alanında Endress+Hauser firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? İşletmelerin verimini ve karlılığını artırmaya yönelik çözüm ve teknolojileriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Endress+Hauser olarak inovasyon ve Ar-Geye ciddi önem veriyoruz. Bu konuya verilen önem şirketimizin kuruluş aşamasından günümüze kadar artarak devam etmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda ciddi bir patentportföyü oluşmuştur. Her yıl yaklaşık 250 patent başvurumuz olur ve bu konuda çalışan arkadaşlarımız ödüllendirilirler.

 

Öncelikle proseste yapılacak her ölçüm tesis için bir optimizasyon ve iyileştirme fırsatı sunar. Bu sebeple bizim tüm cihazlarımız verim artışı için tesislere olanak sunmaktadır. Ayrıca ciddi verim artışı sağlayan özel çözümlerimiz de bulunmaktadır. İlk aklıma gelenler arasında sızıntı tespit sistemi ve taşma koruma sistemi bu çözümlere örnek olarak gösterilebilir. Bu sistemleri basitçe tanımlamak isterim.

 

Sızıntı tespit sistemi özellikle soğutma hatlarında muhtemel bir kaçağın tespit edilmesi için kullanılır ve tesislere hem güvenlik hem de tasarruf sağlar. Bu sistem debi ölçümü üzerine emellendirilmiştir. Taşma koruma sistemi ise adından da anlaşılacağı gibi özellikle depolama tanklarında seviye ölçümü temelli taşma koruması sağlar. Bu sistem sağladığı tesis güvenliğinin yanında tankın kullanım kapasitesini de en üst seviyeye çıkarır. Böylece depolama tanklarının verimi artmış olur. Bunların dışında yüksek hassasiyetli dolum sistemleri, tesis varlık yönetimi gibi çözümler de tesis verimliliğini artırmaya imkan tanır.

 

Endress+Hauser’in yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Endress Hauser’in yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Endress+Hauser kültüründe öncelik müşterilerimizdir. Müşterilerimizin ürünlerini geliştirmelerinde ve daha verimli üretmelerinde destek vermek isteriz. Bunun için müşterilerimizin proseslerini onlar kadar iyi bilmemiz ve sorunlarını onlar kadar hissedebilmemiz gerekir. Bunu sağlamak için en iyi yöntemlerden biri müşterilerimizle yakın olmaktır. Bu bağlamda dünyanın birçokülkesinde E+H ofislerimiz ve bu ofislerinde bölge ofisleri/temsilcilikleri bulunmaktadır. Amaçmüşteriye en kısa zamanda en uygun çözümleri sunabilmektir. Yatırım planlarımızıoluştururkenönceliğimiz hep bu olmuştur. Endress+Hauser olarak aynı amacı biz de ülkemizde gerçekleştirdik.İstanbulda merkez ofisimizin kurulumdan sonra sırasıyla Adana, sonra İzmir ve en son olarak Ankara ofislerimiz hizmet vermeye başlamıştır. Önümüzdeki dönemlerde daha fazla müşterimize daha yakın olabilmek, ulaşabilmek için farklıbölgelerde ve şehirlerde yeni ofisler açmak hedefimizdir.