Et Endüstrisinde Doğal Koruyucular

Et Endüstrisinde Doğal Koruyucular

Aslı Tan / Satış Müdürü - Gıda ve Sağlık - Azelis Türkiye

Günümüzde tüketicilerin daha sağlıklı ve kaliteli yaşam talepleri, her sektörde yeni teknolojilere ve E kodsuz hammaddelere kapıların açılmasını sağlamaktadır. Bizler de Azelis Group olarak Gıda Endüstrisinde saf ve doğal hammaddelere karşı artan talebe alternatif çözümler sunmaktayız. Bildiğimiz gibi et endüstrisinde mikrobiyal tehlikeler, tehlike sınıfları içerisinde ilk sırayı almakta ve tüketici sağlığı açısından risk oluşturmaktadır. Mikrobiyolojik kontrol de oldukça önem arz etmektedir. Bu riskleri kontrol altına almak adına, distribütörlüğünü yaptığımız Aliseia firmasının özel olarak geliştirdiği, son üründe bakteri ve küf kontrolü sağlayan doğal fermente ürünümüz Ali Cons N’i sizlere tanıtmak isteriz.

 

Ali Cons N, bakteri ve küf oluşumunu engelleyen doğal bir koruyucu olmasının yanı sıra, et ürünlerinde tat profillerini de optimize etmektedir. Bu ürün, bazı baharatlar ve glikoz şurubunun, laktik asit ve asetik asit bakterilerileri tarafından fermentasyonu sonucu elde edilmiştir. E kodsuz, tamamen doğal bir baharat ekstraktıdır.


 

Ali Cons N, küçük moleküllü organik asitler, antimikrobiyal maddeler ve onun tuzlarını ihtiva eder. Bu maddeler bakteri hücrelerinin ve küflerin içlerine nüfus eder ve nötral pH’larda olsa dahi bakteri ve küflerin metabolik aktivitelerini inaktif eder. Aynı zamanda su aktivitesini azaltır.

 

Uygulama Alanları

Ali Cons N’in %2-3 dozajla uygulandığı testlerde kabul gördüğü aplikasyonlardan bazıları aşağıdadır


 Ürün  Amaç
 Sosis (Frankfurter)  Min. 30 gün raf ömrü sağlama
 Dilimlenmiş jambonlar  Min. 30 gün raf ömrü sağlama
 Kürlenmiş ürünler  Raf ömrü uzatma, ürün koruması
 Salam  Raf ömrü uzatma, ürün koruması


Aşağıdaki grafikte sodyum laktat ve Ali Cons N eklenmiş kıymada 11 gün içerisinde gelişen toplam mezofilik bakteri sayısını görebilirsiniz. Bu çalışmada, kontrol harici 2 farklı örneğe %2 oranında koruyucu dozajı uygulanmış, bütün numuneler 8oC’de 11 gün inkübasyonda bekletilmiş ve 2‘şer gün aralıklarla toplam mezofilik bakteri sayısı ölçülerek bir grafik oluşturulmuştur.

 

Aşağıdaki grafikte sodyum laktat ve Ali Cons N eklenmiş kıymada 11 gün içerisinde gelişen laktik asit bakteri sayısını görebilirsiniz. Bu çalışmada, kontrol harici 2 farklı örneğe %2 oranında koruyucu dozajı uygulanmış, bütün numuneler 8oC’de 11 gün inkübasyonda bekletilmiş ve 2‘şer gün aralıklarla laktik asit bakteri sayısı ölçülerek bir grafik oluşturulmuştur.

 

Aşağıdaki grafikte sodyum laktat ve Ali Cons N eklenmiş kıymada 11 gün içerisinde gelişen küf ve maya sayısını görebilirsiniz. Bu çalışmada, kontrol harici 2 farklı örneğe %2 oranında koruyucu dozajı uygulanmış, bütün numuneler 8oC’de 11 gün inkübasyonda bekletilmiş ve 2‘şer gün aralıklarla küf ve maya sayısı ölçülerek bir grafik oluşturulmuştur.