Geleceğin Malzemeleri Kompozitler: Üç Boyutlu Cam Elyaf (Parabeam® 3D)

Geleceğin Malzemeleri Kompozitler: Üç Boyutlu Cam Elyaf (Parabeam® 3D)
Kompozit malzemelerin yaşamımızda yer alması; kerpiç gibi temel organik malzemelerden, cam elyaf takviyeli panel üretimine uzanan gelişim süreciyle son birkaç yüzyılda hızla artmıştır.

Günümüzde kompozit malzemeler; çevre dostu ve güvenli olmasının yanı sıra yakıt tasarrufu sağlama potansiyeli sebebiyle otomotiv sektöründe özellikle yeni nesil araçların üretimi için oldukça elverişlidir. Hafif kompozit malzemelere araç tasarımlarında yer verilmesi araç ağırlığını düşürerek yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca savunma sanayiinde kullanılan araçlarda ataklık, kullanım kolaylığı ve balistik dayanım gibi diğer bazı özellikler de aranmaktadır. Kolay şekil alması, mukavemeti ve düşük gram ağırlığıyla birlikte kararlı yapısı eklendiğinde Parabeam® 3D cam elyaflar savunma araçları üretiminde tercih edilmektedir. Örneğin, Amerikan Ordusunun kullandığı MATV savunma aracını tasarlayanlar Parabeam® kullanarak aracın önemli bazı parçalarının ağırlığını %75 oranında düşürmüşlerdir. Çelik gibi işlenmesi yoğun emek gerektiren ve ağırlığı yüksek geleneksel malzemelerde ise bu sonuçları aynı anda elde etmek mümkün olmamaktadır.


Malzemeye şekil vermedeki kolaylık sayesinde kıvrımlı veya komplike parçaların yapımı daha rahat ve hızlı olabilmektedir. Düşük gram ağırlığına rağmen yüksek mukavemeti, parça ağırlığının artmasının istenmediği durumlarda avantaj sağlar. Kullanıldığı parçada delaminasyon sorunu yaşanmaz. Parabeam® 3D cam elyafın bu karakteristik özellikleri; malzemenin otomotivde, marin uygulamalarında, kalıp ve panel üretimi gibi birçok alanda kullanımını ideal kılar.

Nihan Yaman Orhan
Kimya Mühendisi
Kompozit Kimyasalları Satış Mühendisi
Univar Kimya San. ve Dış. Tic. Ltd. Şti.