İldam Cam Gn. Müd. Sayın H. Hüseyin Pekeş ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

İldam Cam Gn. Müd. Sayın H. Hüseyin Pekeş ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1960 Ankara doğumluyum. Bu sektörde çalışmaya 1973 yılında İldam Cam A.Ş.’de başladım. Çırak olarak başladığım firmamızda çekirdekten yetişerek 12 yıl işçi daha sonra da ustabaşı, yönetici olarak görev yaptım. 2013 yılından bu yana da İldam Cam A.Ş.’de Genel Müdür olarak görev yapmakta ve 43 yıldır mesleğimi icra etmekteyim.

 

İldam’ın kuruluşundan bu yana gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz? Firmanızın misyon, vizyon ve kalite politikasından bahsedebilir misiniz?

İldam Cam A.Ş.’nin temeli 1937 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Alman Franz Witting tarafından Ali İhsan İldam’ın aldığı temel eğitimle atılmış olup 75 yılı aşkın tecrübesiyle hizmete devam etmektedir. Üretime başladığı ilk yıllardan bugüne kadar aynı azim ve başarı ile üretime devam etmektedir. Kuruluşumuzdan itibaren kaliteden ve müşteri memnuniyetinden ödün vermeden sürekli büyümeyi amaç edindik. Şu ana kadar laboratuvar cam malzemeleri imalatında aranan bir firma olabilmeyi başarmış bulunmaktayız. Özellikle volumetrik cam malzemelerimizin doğruluğunu kontrol edebilmek için bünyemize 2009 yılında TÜRKAK onaylı iki adet kalibrasyon laboratuvarımızı kattık. Bu laboratuvarlarımızda kendi ürünlerimize grup sertifikası verirken, dışarıdan gelen ürünlere de 17025 standardı doğrultusunda kalibrasyon sertifikası hizmeti sunmaktayız.

 

Ürün ve ürün gruplarınız nelerdir? Ürünleriniz hangi sektörlere hitap etmektedir?

Ürünlerimize gelecek olursak, İldam üretim hayatına laboratuvar cam malzemeleri imalatı ile başlamıştır. Genel laboratuvar malzemeleri; beher, erlen, huni, balon. Volumetrik laboratuvar malzemelerinin yanı sıra balonjoje, büret, mezür, piknometre, pipet. Cam laboratuvar cihazları ve ek parçaları; uçucu yağ tayin cihazı, CO2 gaz safiyet cihazı, su tayin cihazı-ürünlerimiz mevcuttur. Sonraki yıllarda ise sektörün diğer ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı kimyasal satışına, 2012 yılından itibaren de genel laboratuvar cihazları alanında hizmet vermeye başlamıştır. Etüv çeşitleri, biyogüvenlik kabinleri, yağ banyoları, teraziler, vakum pompaları vs. Ayrıca İldam’ın en önemli kalemlerinden biri de şüphesiz reaktör üretimimizdir. Ceketli, ceketsiz, musluklu cam reaktörlerimiz ve aynı zamanda yüksek basınca dayanıklı çelik reaktörlerimiz de özellikle büyük sanayi kuruluşları tarafından tercih edilmektedir.


 

2017 yılı hedef ve projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Firma olarak en büyük amacımız kaliteden asla ödün vermemektir. Çünkü, İldam’da hizmette kalite her şeyden önce gelir ki bu zaten İldam’ın ana felsefesidir. İldam Cam A.Ş. olarak sürekli büyümeyi, sektördeki ihtiyaçları giderebilmeyi ve ihtiyaçlara yönelik sistemler geliştirmeyi amaç edindik. 2017 yılı hedeflerimiz arasında öncelikle stoklarımızdaki Genel Laboratuvar Cihazları çeşitliliğini artırmak ve alanında uzman kadro ile laboratuvar cihazları üretimi tesisimizi başarı ile hizmete açmak bulunmaktadır. Diğer yandan ise TS EN ISO/IEC 17025 standardı hakkında eğitim programı düzenlemek ve bu standart doğrusunda çalışan ve çalışacak olan laboratuvarlara bu hizmeti sunabilmektir. Ayrıca hacim kalibrasyon laboratuvarları arası karşılaştırma programları düzenleyerek laboratuvarların kendilerini sürekli denetleyebilmelerini sağlamaktır. Son olarak şunu da ekleyeyim ki 6-7 ülke olan ihracat alanımızı genişletmek de en önemli hedeflerimiz arasındadır.