İncekaralar Yön. Kur. Başkanı Sayın Özgür İncekara sorularımızı yanıtladı.

İncekaralar Yön. Kur. Başkanı Sayın Özgür İncekara sorularımızı yanıtladı.

Tıbbi sistemlerin yanı sıra laboratuvar cihazları ve sistemlerinde önde gelen firmalardan biri olan İncekaralar firması Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Özgür İncekara sorularımızı yanıtladı.1951 yılından bu yana sektörde olduklarını belirten İncekara, global ortaklıkları ile ülkemize en iyi teknolojiyi sunmaya gayret ettiklerini ifade ediyor.

 

Sayın Özgür İncekara, okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1966 yılında İstanbul’da doğdum. Hacettepe Üniversitesi’nde İngiliz Dil Bilimi eğitimi aldım. 1990 yılında Florida Atlantic Üniversitesi Ekonomi Bölümü yüksek lisans eğitimim süresince Olympus Amerika’da Başkan Yardımcısı Asistanı olarak görev yaptım. Bu süreçte kazandığım yenilikçi vizyon ile Türkiye’ye dönerek, İncekaralar yönetim kadrosunda çeşitli pozisyonlarda yer aldım. 2002 yılından itibaren de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevimi sürdürmekteyim.

 

Sivil toplum kuruluşlarında yer almanın hem profesyonel iş hayatında hem de sosyal hayatta önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden birçok farklı örgütlerde yer aldım. Şu an, Türkiye Etik ve İtibar Derneği, Sağlık Gönüllüleri Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Türkiye Medikal Meclisi Başkanı olarak aktif görevlerim devam etmektedir.

 

1951 yılından günümüze kadar, firmanızın gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

8 Ağustos 1951 tarihinde Hüseyin Avni İncekara tarafından firmamızın temeli atılmıştır. O zamanın koşullarından ve iş hacminin darlığından dolayı İncekaralar ilk olarak, Hüseyin Avni İncekara’nın yanında sadece 2 personel ile faaliyete geçmiştir.

 

Hüseyin Avni İncekara’nın çalışkanlığı, ileri görüşlülüğü ve ticari zekası sayesinde kurduğu İncekaralar’ın, lokal değil evrensel olması gerektiği düşüncesiyle atılan adımlar sayesinde İncekaralar marka olma yolunda ilerlemeye başlamıştır.

 

Bugün baktığımızda, İncekaralar 190 kişilik ekibi ve 8 ildeki ofisleri ile Japonya, Almanya, ABD, İsviçre ve İngiltere’den 20’nin üzerinde dünya markasını Türkiye’de temsil etmektedir.

 

Firmanızın vizyon, misyon ve kalite politikalarından bahsedebilir misiniz?

Vizyonumuz; uzmanlık alanlarımızı genişleterek sektörde yeni ufuklar açmak, müşterilerimizin artan gereksinim ve beklentilerini aşarak memnuniyetlerini en üst düzeye taşımaktır. Misyonumuz ise; Etik ilkelerimiz, değer, hedef ve stratejilerimiz doğrultusunda, satış ve satış sonrası hizmetlerimizi en üst düzeyde gerçekleştirmek, tüm paydaşlarımıza ve çevreye kattığımız değeri sürekli ve belirgin bir biçimde arttırmaktır.

 

Bu doğrultuda tıp ve laboratuvar sektörlerinde öncü kuruluş olmayı hedefleyen şirketimiz, dinamikliği, güvenilirliği ve saygın kadrosuyla yurt içi ve yurt dışı yasal mevzuatlara uygun, müşterilerinin ve çalışanlarının memnuniyetini karşılayacak kalitede güvenilir satış ve servis hizmetlerini sunmayı esas almaktadır.

 

Ürün ve ürün gruplarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz? Hangi sektörlerde faaliyet göstermektesiniz?

Bugün, kriminoloji laboratuvarlarından gıda laboratuvarlarına, kimya laboratuvarlarından maden laboratuvarlarına ve sağlığın birçok dalında hizmet veren hastane laboratuvarlarına kadar uzanan çok geniş bir yelpazede ürün ve sistemlere sahibiz.

 

Olympus, Eppendorf, Thermo Scientific, Biochrom ve Schmidt+Haensh gibi daha birçok dünya markasının ürünlerini müşterilerimizle buluşturuyoruz. Günümüzün ihtiyaçlarına göre hem endüstriyel hem de yaşam bilim alanları için sunduğumuz geniş ürün portföyümüzle sektöre katkı sağlamaya devam ediyoruz.

 

Satış sonrası sağladığınız teknik destekten bahsedebilir misiniz?

Satış sürecinde sunduğumuz kaliteyi satış sonrasında da müşterilerimize yaşatabilmek için üzerimize düşenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Katıldıkları yurt içi ve yurt dışı eğitimleriyle yüksek donanıma sahip servis ekibimiz ile müşterilerimize, kusursuz servis deneyimi yaşatmak için çalışıyoruz.

 

Servis hizmetlerimizde müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, hızlı çözümler üretiyoruz. Garantili olarak teslimatı yapılan cihazların ardından, kurulum, eğitim, uzaktan yardım gibi konularda destek oluyoruz. Garanti kapsamı dışında cihazların sürekliliğinin sağlanabilmesi için bakım sözleşmeleri ile müşterilerimize İncekaralar güvencesini sağlıyoruz.

 

Sosyal sorumluluk kampanyalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Sloganımızda da göreceğiniz gibi 66 yıldır "Her şeyimiz insan için” sloganı ile yolumuzda ilerliyoruz. Ticari faaliyetlerimizin yanında yürütmekte olduğumuz sosyal sorumluluk projelerimiz ile sektörde sağladığımız başarıları daha iyi bir toplum için, insanlarımız ile paylaşıyoruz.

 

Eğitime, çevreye, sağlığa ve spora sunduğumuz destek ile ülkemize katkı sağlıyor, gelecek için çalışıyoruz. Eğitimin toplumun temelini oluşturan en önemli yapı taşı olduğuna inancımız sonsuzdur. Bu nedenle sosyal sorumluluk projelerimiz başlığı altında en önemli çalışmalarımızı eğitime ayırdık. Nevşehir’de faaliyet göstermekte olan İncekaralar İlköğretim Okulu, Hüseyin Avni İncekara Fen Lisesi, Nevşehir Üniversitesi İncekara Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Hüseyin Avni İncekara Fen Lisesi Öğrenci Yurdu hayata geçirdiğimiz projelerin başında gelmektedir.

Türkiye’nin ilk kamusal yeşil binası olan Hüseyin Avni İncekara Fen Lisesi Yurdu, doğa ile dost malzemelerden inşa edilmiş, harcadığı elektriğin büyük bir bölümünü kendisi üretebilen, yağmur sularını toplayarak tekrar kullanımını sağlayan örnek bir doğa dostu proje olmuştur.

 

Tüm ekip arkadaşlarımız ile birlikte "Geleneksel İncekaralar Kan Bağışı” günü ile her yıl düzenli olarak Türk Kızılayı’na destek oluyoruz. Bununla da yetinmeyerek her faturamız ile Türk Kızılayı’na bağışta bulunuyoruz. Biz İncekaralar olarak her şeyin paylaştıkça daha da arttığına inanıyoruz. Bu yüzdendir ki her hareketimizde ‘ben’ demek yerine ‘biz’ demeyi tercih ediyoruz. Ticari başarıları ile tanınmak şüphesiz her firma için gurur vericidir fakat ticari başarılar, manevi duygu ve başarılar ile taçlandırılmadığı sürece manevi olgunluğa ulaşılmış sayılmaz.

 

Müşterilerinizin sizi tercih etme sebebi nedir?

Öncelikle belirtmek isterim ki kurulduğumuzdan bugüne kadar tesadüflere ve şansa inanmadık, sahip olduğumuz vizyonumuz ve öngörülerimiz ile hareket ettik. Ahlaki ve etik değerlerimizden hiçbir zaman ayrılmadan, kuşaklar arası en önemli miras olarak İncekaralar’ı bu temele inşa ettik. 66 yıldır sektörde sahip olduğumuz konumumuzun temel dayanağı, kurulduğumuz günden bugüne temel değerlerimizden ödün vermeden müşterilerimize en iyiyi sunma arzumuzdandır.

 

Hiçbir firma nedensiz yere tercih sebebi olamaz, tesadüf ve rastlantı gibi durumlardan ise bahsetmek mümkündeğildir. Tercih edilen firma olmak için elbette çok çalışmak gerekir fakat tek başına oda yeterli olmayacaktır. Öncelikle müşterilerimizin ihtiyaçlarını iyi tespit ediyor, onları doğru yönlendiriyoruz. Süreç yönetimini doğru planlayarak gerek ekip içinde gerekse müşterilerimizle koordineli çalışarak her zaman iletişim halinde olmaya özen gösteriyoruz. Global ortaklıklarımız ile ülkemize en iyi teknolojiyi sunmaya gayret ediyoruz.

 

Tıbbi cihazlar ve laboratuvar denince akla alınması gereken güvenlik önlemleri gelmektedir. İncekaralar cihaz güvenliği ile ilgili nelere dikkat eder?

Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’dan 20’nin üzerinde iş ortaklığımız ile kalite standartlarımızdan ödün vermeden daima yüksek güvenlik ve kusursuz kullanıcı deneyimini hedefliyoruz.

 

Tıbbi ve laboratuvar cihazlarında, kullanıcı, hasta ve cihaz güvenliğini sağlamak için bazı önemli konu başlıkları bulunmakta. Doğru cihaz tercihi, montaj ve konumlandırma, kullanıcı eğitimi, orijinal aksesuar kullanımı, periyodik bakım, yetkili teknik servisin tercih edilmesi gibi noktalar, güvenli çalışma ortamının yaratılmasında belirleyici rol oynamaktadır.

 

Güvenli çalışma konusunda müşterilerimizin farkındalığını artırmaya yönelik bilgilendirmeler yaparak teslimat sonrası cihazlarımızı yakından takip etmekteyiz. Güvenilir sonuçlar ve kullanıcı güvenliği için öncelikle doğru cihazın tercih edilmesi ilk etapta önemli. Cihazın konumlandırılacağı alanın seçimi ve uygun koşulların oluşturulması konusunda müşterilerimiz bilgilendirilmekte. Yetki belgesine sahip servis mühendislerimiz periyodik olarak katıldıkları yurtdışı eğitimler ile edindiği tecrübeyi kullanıcılara aktarmakta önemli noktaların altını çizmekte. Müşterilerimizin orijinal aksesuarlar kullanması, kullanıcı güvenliğini sağlamada diğer bir önemli nokta olarak karşımıza çıkıyor. Cihazlara yapılacak yetkisiz müdahalelerden kaçınılmalı, karşılaşılan en küçük problemde profesyonel servis ekibinden destek alınması cihazın daha uzun süre kullanılmasını sağlayacağı gibi güvenlik zafiyetlerini de ortadan kaldıracaktır.

 

Son olarak, sektöre iletmek istediğiniz mesajınız var mı?

Oldukça dinamik bir sektörde yer alıyoruz. Sektörün dinamizmine ayak uyduramayan firmalar ve kişiler maalesef bu süreçte yarı yolda kalıyor. 66 yıllık geçmişimizin her kilometre taşı bizim için farklı bir tecrübe. Biz İncekaralar olarak başarıya yürüyen bu yolda geçmişimizi unutmadan geleceğe yürüyoruz. Sektörümüzde yer alan firmalara en önemli tavsiyem, çağın ihtiyaçlarını iyi tespit etmeli, müşterinin taleplerine doğru cevabı sunmalı. Satış kadar satış sonrası hizmetleri ile sonsuz müşteri memnuniyeti sağlanmalıdır. Bir müşteri ilk kez kapınızı çalıyorsa bu bir başarı değildir, ikinci hatta üçüncü kez kapınızı çaldığında başarıdan söz etmek daha doğru olacaktır.