Kartal Kimya Genel Müdürü Sayın Kartal Kanat ile keyifli bir Sohbet Gerçekleştirdik

Kartal Kimya Genel Müdürü Sayın Kartal Kanat ile keyifli bir Sohbet Gerçekleştirdik

Kartal Kimya Genel Müdürü Sayın Kartal Kanat ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Kartal Kimya’nın gelişim sürecinden, bulunduğu konumdan ve yem katkı sektöründeki önemli payından bahsettik.

Okurlarımıza kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Babam ile beraber çocukluğumdan beri bu işin içinde olduğumdan 1991-95 yılları arasında Amerika’da Illinois Institute of Technology’de Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdim. Fabrikanın üretim bölümü odaklanılması gereken en önemli bölüm olduğundan, kendimi bu konuda geliştirmek istedim ve 1996 yılında International American University’de Endüstri Mühendisliğini bitirdim. Kartal Kimya’da üretim bölümünün teknik direktörlüğü ile işe, işin mutfağında başladıktan sonra yönetimsel bilgilerimi geliştirmek için Yeditepe Üniversitesi’nde MBA yüksek lisansı yaptım. Çalışma hayatıma Kartal Kimya’da başladım ve şirketin Genel Müdürü olarak devam etmekteyim.

 

Kartal Kimya’nın kuruluşundan günümüze dek yaşadığı gelişim süreçlerinden bahsedebilir misiniz?

Kartal Kimya, 1985 yılında babam Yusuf Kanat tarafından kurulmuştur. Kuruluş amacı, ülke ekonomisine yerli bir firmayla katkı sağlamaktır. Bu noktada, Yusuf Bey’in kariyerinden biraz söz etmek istiyorum. Yusuf Kanat, yem katkı sektörüne 1969 yılında Roche firmasında Laboratuvar bölümünde başlamıştır. 1972 yılında, Türkiye’de ilk kez Veteriner İlaç, Aroma ve Yem Katkı departmanını Roche içinde kurmuş ve 1984 yılında emekli olana kadar bu bölümün yöneticiliğini yapmıştır. 1985 yılında, bu bilgi birikimini Türk hayvancılığının gelişimine katkı sağlamak için kullanmayı amaç edinerek Kartal Kimya’yı Levent Oto Sanayisi’nde kurmuştur. 1990 yılında, hızla büyüyen firma kadrosuna bağlı olarak ofis bölümünü Maslak’a taşımıştır. Ancak Avrupa teknolojileri ve yem katkılarındaki kaliteyi artırarak hayvancılığımızın gelişimini hedef edinen Yusuf Kanat, 1995 yılında, çok büyük bir yatırım ile Avrupa ve Türkiye’deki en yüksek teknolojiye sahip olan üretim tesisimizi bugün bulunduğu Gebze Organize Sanayisi’nde yeniden inşa etmiştir. Hemen ardından, ofis ve üretim birimlerinin birlikte çalışmasının avantajlarını değerlendirerek, 2000 yılında ofisi de bu araziye taşımıştır. Kartal Kimya ile birlikte Yusuf Kanat Türkiye’yi ilk kez amino asitler, antioksidiyaller ve enzimlerle tanıştırmıştır. Bugün, hâlâ hatıra olarak, ilk fabrikamızın önemli bölümlerini fabrikamızın içinde müze gibi muhafaza etmekteyiz.

 

Ürünleriniz nelerdir ve ürün çeşitliliğiniz ne gibi ihtiyaçlardan doğmuştur?

Kurulduğu günden bu yana finansal gücü, üretim kapasitesi, vizyonu, girişimci yapısı ve inovatif ürünleri ile hayvan sağlığı ve yem katkı sektörünün en önemli oyuncusu olmuştur. Türkiye’nin en büyük ve en ileri teknolojisine sahip üretim fabrikası ile Balkanlar ve Orta Doğu’nun en iyisidir. Kartal Kimya’da fabrikamız tamamen Bühler tarafından son teknoloji ile inşa edilmiştir. Mikrodozajlama, ürün izlenebilirliği, full otomatik paketleme, kraft torbalar, kalite kontrol laboratuvarı sistemleri ile ISO 9001, ISO 14001, FAMI-QS sertifikalarına sahiptir. Kartal Kimya’nın yem katkılarından oluşan ürün yelpazesinde; tüm hayvan türleri için vitamin ve mineral premiksleri, suda çözünen vitamin ve mineral premiksleri, renklendiriciler, antikoksidiyaller ve koruyucular, prebiyotik ve prebiyotikler, enzimler, toksin bağlayıcılar, antioksidanlar, aminoasitler, çiftlik çözüm ürünleri grubu, veteriner ilaçlı premiksleri, fitoterapötikler ve doğal bitkisel premiksler bulunmaktadır.

 

Yüksek kaliteli premiksler üretmek için ne gibi aşamalardan geçiliyor? Premikslerin hayvan sağlığına olan etkilerini nasıl tanımlarsınız?

Kartal Kimya, bugün Gebze Organize Sanayi Bölgesinde, temelleri 1995 yılında atılmış olan, Türkiye ve Avrupa’nın en modern üretim tesisine sahiptir. Kartal kimya ürünlerinin inovatif ve yüksek kalitede olmasının fiziksel sebebi, Bühler firması tarafından inşa edilmiş üretim fabrikamızdır. Kartal Kimya, üretimini tam otomatik sistem ile yapmaktadır. Vitamin ve mineral ham maddelerinin bulunduğu büyük ve orta ölçekli siloların yanı sıra Türkiye’de ilk olarak Kartal Kimya bünyesinde bulunan mikrodozajlama ünitesi ile çok hassas vitamin ve katkı gruplarında 200 grama kadar tartım yapabilmekteyiz. Premiksler, tartım sürecinden paketleme sürecine kadar olan prosesin her aşamasında kontaminasyona uğramadan, %100 homojenizasyon ile paketlenerek sevkiyat sürecine hazırlanır. Üretim tesisimiz ve laboratuvarımız ziyaret etmek isteyenlere her zaman açıktır. Modern hayvan beslenmenin temel amacı hayvanların yeterli, dengeli ve güvenilir yemlerle beslenmelerini sağlamak ve insanlar için de güvenilir hayvansal gıdalar üretmektir. Bu amaca yönelik olarak hayvan yemlerinde yaygın olarak yem katkısı ve premiksler de kullanılmaktadır. Önceleri hayvanların et, süt, yapağı, kıl, tiftik ve yumurta üretimi için rasyonlara düşük düzeylerde katılan, doğal bir yem ve yapay olarak elde edilen bir besin maddesi dışında kalan maddelere yem katkı maddesi denilmiştir. Daha sonra ise konunun uzmanları tarafından katkılı yemler; vitaminler, mineraller, aminoasitler, protein ekstreleri ve azot kaynağı oluşturan maddelerce zenginleştirilmiş, yemin kalitesini düzeltmeye yönelik olarak aroma düzeltici, iştah açıcı maddeler ile bitki özleri katılmış, üretim ve depolama aşamalarında bozulmayı önleyebilecek şekilde antioksidanlar ve küflenmeyi engelleyici maddeleri içeren, üretim aşamalarında teknolojik uygulamaların bir gereği olarak bağlayıcı, stabilizatör, emulgatör, topaklanmayı önleyici ve benzeri maddeler kullanılarak hazırlanmış karma yem çeşitleri katkılı yemler olarak nitelendirilmiştir. Ülkemizde daha çok yemin daha fazla ürüne dönüşmesi ve verimli kullanılması bağlamında yem üreticileri daha fazla uygun yem katkı ve premiksleri kullanılmaktadır.

 

Ürettiğiniz ürünlerin kalite standartlarını kontrol etmek için hangi faaliyetleri sürdürüyorsunuz?

Kartal Kimya’da ürettiğimiz ürünlerin kalite standardını kontrol edebilmek için kendi bünyemizdeki laboratuvarda analizler yapmaktayız. Kalite kontrolü için Kartal Kimya laboratuvarında, her seri ürünün 1500 kg’ında 6 kez test ederek, analizi yapılan her numunenin bir eşini, bir yıl süre ile saklamaktayız. Her üretimden numune alınarak etiket değerlerine uygunlukları, istenmeyen maddelerin limitlerinin altında olup olmadığı ve vitaminlerin stabilite testleri, ürünün homojenizasyon testleri yapılarak performans değerlendirme kriterleri oluşturulur. Gelen her hammaddenin speklere uygunlukları analiz edilirek, ürünlerin ve ham maddelerin kalitesi, standartlarına göre değerlendirilir.

 

Ürünlerinizin numuneleri 1 yıl boyunca saklanıyor, burada asıl amaç nedir?

Müşterilerimizden gelen şikayetleri ve hayvanlar üzerindeki olası etkilerinin incelenmesi için şahit numune olarak saklıyoruz.

 

Ürünlerinizin pazardaki payını ve kalitesini nelere bağlıyorsunuz?

Yenilikçi yaklaşımımız ve üst düzey teknolojik alt yapımız ile sağlıklı, güvenilir ve yüksek kalitede ürünler üreterek müşteri memnuniyetini sağlamayı kendimize misyon edinmiş bir firmayız. 1985 yılından bu yana, yem katkı sektörünü yönlendiren bir firma olduk. Bunun en önemli sebebi, Yusuf Kanat’ın hem ürünler konusundaki teknik bilgisinin tecrübeler sonucu müthiş bir birikime ulaşmış olması hem de yem katkısını Türkiye’de kullandıran ilk duayenlerden olmasıdır. Yem katkı sektöründe bugün önemli düzeylerde görev yapan hemen herkese bir şekilde dokunmuşluğu bulunmaktadır. Üretim fabrikamızın Türkiye’de hâlâ eşi olmayan bir teknoloji ile üretilmiş olması, üretim kalitemizin üst seviyede olmasına destek olmaktadır. Ancak şunu da eklemek gerekir, premikslerimiz hayvan besleme konusunda uzman çalışan kadromuzla ve yıllara dayanan deneyimler sonucunda oluşturulmuştur. Bir elementin yüksek miktarı, diğer bir elementin eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle, ancak doğru oranlarda karıştırılmış bir premiks kullanılması olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Son yıllarda yem katkı alanında global çapta markalaşmış büyük oyuncuların hemen hepsi, Türkiye’de kendi genel merkezleri ile pazara dahil olmuş durumdadır. Pek çok firma yabancı markalara satılmış, bir kısmı da bu markaların kanatları altına girmiştir. Kartal Kimya, bugün de tamamı Türk yatırımlı bir firmadır ve 32 yıldır daima pazardaki ilk 3 şirket arasında yer almıştır.

 

Ürünlerinizin ihracatını en çok hangi ülkelere yapıyorsunuz ve neleri göz önüne alarak ihracatı gerçekleştiriyorsunuz?

Kartal Kimya, tüm ihracat operasyonlarını Gebze merkezden yönetmektedir. Kavimix markamız ile 2010 yılından beri aktif olarak ihracat yapmaktayız. Politik ya da kişisel sebeplerle bazı yıllarda ihracat yaptığımız ülkeler değişiklik gösterse de Avrasya ülkelerine ihracat yapmaktayız. Ancak en yoğun çalıştığımız bölge Türki Cumhuriyetleri’dir.

 

Sahip olduğunuz kalite belgeleri nelerdir? Yem ve gıda güvenliği ilkesi için kalite belgelerinin önemini nasıl tanımlarsınız?

Sahip olduğumuz belgeler ISO9001, ISO14001, Fami- Qs belgeleridir. Bu belgelerin amacı; Kaliteden ödün vermeden güvenli yem üretimini esas alarak el değmeden kapalı sistemle haccp ve hijyen kurallarına uyarak, ölçümler yapılmasını sağlayarak, yem zincirine giren katkı maddeleri, premikslerin kalitesinin bozulmasına neden olabilecek riskleri azaltmak ve bunun yüksek bir standart düzeyinde olmasını sağlamaktır.

 

Gelecek nesiller adına çevre politikalarınız nelerdir?

Kartal Kimya Üretim Tesisi, sürdürülebilir atık yönetimi politikaları, çevreye saygılı çalışmaları ve bu konuda yaptığı yatırımlar kapsamında aldığı "Çevreci Tesis Ödülü” ile çevreye ve sürdürülebilir yaşama verdiği önemin altını bir kez daha çizmiş oldu. ISO-14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikasına, ISO-9001, FAMI-QS ve Çevre İzni Belgesine de sahip olan Kartal Kimya, satın alma sürecinden piyasaya sürülen ürünlere kadar her aşamada çevresel etkilerini kontrol altında tutuyor. Çevrenin korunması için uyguladığı sürdürülebilir atık yönetim politikaları ile öncelikle atıkların kaynağında azaltılmasını hedefleyen şirket, kaynağında ayrı toplanan atıkları uygun yöntemlerle geri kazanarak atıkların bertaraf edilmesini sağlıyor.

 

Yeni projelerinizden ve kullanmayı hedeflediğiniz yeni teknolojilerden biraz bahsedebilir misiniz?

Gelişen üretim teknolojilerini takip etmek ve uygulamak öncelikli yatırım planımızı oluşturmaktadır. "Fabrika var, nasılsa üretiyoruz da” demiyoruz asla. Örneğin, paketlemede teknoloji mi değişti, hemen yenisine adapte ediyoruz. Bu sayede "son teknoloji” sözümüzün arkasında durabiliyoruz. Laboratuvar ekipmanlarımız ise bir diğer yatırım alanımız. Kalite konusundaki hassasiyetimizi laboratuvarımızda görebilirsiniz. Kartal Kimya’da ürettiğimiz bütün ürünlerin kalite kontrolünü kendi laboratuvarımızda, her seri ürünün 1500 kg’ında 6 kez test ediyoruz. Analizi yapılan her numunenin bir eşini de bir yıl süre ile saklıyoruz. Örneğin laboratuvarımıza en son eklediğimiz ICP-OES cihazı ile premiks ve minerallerin içinde bulunan bütün elementleri ve ağır metalleri, ppb düzeyinde analiz ediyoruz.

 

Bu yıl, çözüm ürünlerine odaklanmış durumdayız. Dünyadaki trendler, ilaç kullanımını azaltarak hayvanları doğru ve koruyucu beslemeye yönelik gelişiyor. Bu nedenle, sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıkları, besleme ile önlemeye yönelik pek çok çalışmamız var. Örneğin, Karbio markamız, çiftlik hayvanlarına yönelik çözüm ürünlerimizin ilk grubu. Çiftlik hayvanlarında sık karşılaşılan, ayak hastalıkları, sıcak stresi, trans dönem beslemeleri gibi özel durumlar için geliştirdiğimiz formüller. Daima inovatif ürünler sunmak, gelecek için olmazsa olmaz hedefimiz.