Kemal Oğuz ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik

Kemal Oğuz ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik
  • Röportaj
  • Ziyaret: 0
  • roportaj
  • Son Güncelleme: 13-12-2013
  • (Puanı 0.0/5 Yıldız) Toplam Oy: 0


Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Kemal Oğuz ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Artkim Fuarcılık ve Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği’nin işbirliği ile 0507 Haziran 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan Interdye & Printing Eurasia Fuarı ve dernek faaliyetleri hakkında sohbetimizi okuyacaksınız.


Kemal Bey, okurlarımıza kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz, eğitim durumunuzdan, profesyonel özgeçmişinizden?

İşletme mezunuyum, Amerika’da Pazarlama alanında master yaptım. Esas işim olan tekstilde 1995 yılından beri profesyonel olarak bulunuyorum. TEMTAŞ’ta Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği’nde Başkan Yardımcısıyım.


Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği’ne Başkan Yardımcısı olarak ne zaman başladınız?

Son on küsur senedir Başkan Yardımcılığı görevimi sürdürmekteyim.


Derneğiniz hakkında bize bilgi verebilir misiniz? Dernek kaç yıldan beri faaliyet göstermektedir ve derneğin faaliyet alanları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Derneğimiz 1994 senesinden beri faaliyettedir. O zamanki ihtiyaçlardan dolayı kurulmuş olan dernek, ihtiyaç halinde, yani beş yıllık kalkınma planı, su problemi, ağır ve tehlikeli işlere girmek gibi konularda gerekli mercilerle konuşup, düzeltmeleri yapmaya çalışır. Derneğimizin kuruluş amacını, problem olan sahalarda, ilgili mercilere gerekli doğru bilgiyi sağlamak olarak özetleyebiliriz. Derneğin en güzel getirisi de birbirimizi tanıyıp, sektörde birbirimizden haberdar olmamızdır. Derneğimize üye arkadaşların çoğuyla dostuz ve görüşüyoruz.


Artkim Fuarcılık ile düzenleyeceğiniz Interdye & Printing Eurasia hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bu fuarın başarılı olacağından şüphem yok. Biz elimizden geleni yapacağız. Sizin de fuarcılık alanında iyi olduğunuzu biliyor, buna inanıyor ve güveniyoruz. Biz de elimizden gelen desteği vererek, Türkiye’ye, size, bize yakışır bir fuar yapabileceğimize inanıyoruz. Bu konudaki beklentimiz yüksek.


Türkiye’deki tekstil sektörü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Gerek bilgisi gerek yatırımıyla, Türkiye’deki en büyük sektörlerden biri tekstil terbiye sektörüdür. Testil Terbiye Sanayicileri Derneği olarak da, kuruluşumuzdan beri, hem makineciler hem de kimya sektöründekiler ile yakın temas içinde olmayı arzu etmiş ve elimizden geldiği kadar da olmuşuzdur. Bundan sonra da, Türkiye’de en büyük knowhowın, yatırımın ve insan gücünün olduğu tekstil sektöründe, etrafımızdaki sektörlerle iletişim halinde olmak istiyoruz ve ülkemizi geliştirmek, ülkemizde daha iyi şeyler yapabilmek için buna mecburuz. Bir sektör, önündeki ve arkasındaki sektörlerin gücü kadar güçlüdür mantığıyla, önümüzdeki ve arkamızdaki sektörleri de güçlendirmek, onlarla beraber güçlenmek arzusundayız.


Avrupa ve Uzak Doğu’yu göz önünde bulundurduğunuzda, Türkiye’deki tekstil sektörünün gelişimi, konumu nedir?

Avrupa ve Uzak Doğu’yu göz önüne aldığımızda, herkesin senelerdir bildiği ve söylediği gibi, tekstil sektörü, konumu, know howı, sermayesi dolayısıyla Türkiye’de devam etmektedir ve edecektir de. Dünyada hızlı modaya dönüş olduğu sürece, Türkiye tekstil sektörü bundan payını alacaktır. Bizim, tekstilciler olarak, önce kendimizi terbiye edip kendimize güvenmemiz ve ona göre gücümüzü bilerek zararına iş yapmamamız lazım. Burada da üzerimize düşen görevi yaparak, karlı bir sektör olarak yaşamaya devam etmek istiyoruz.


Tekstil sektöründe modayı da takip etmek gerekiyor mu size göre?

Tekstil sektörü derken, bunu ikiye ayırmak lazım: Bir fason çalışanlar var, bir de kumaş yapanlar, konfeksiyon yapanlar var. Kumaş yapıyorsanız tabii ki modayı takip edeceksiniz; ama fasoncuysanız çok da takip etmeniz gerekmiyor çünkü zaten müşteri size ne renge boyayacağınızı söylüyor, her şeyi müşteriden öğrenme imkanınız mevcut. Modayı sık takip etmek zorundayız çünkü moda satıyoruz. Moda olmayan bir şeyi, bedava da verseniz, müşteri almak istemiyor.


Uzun yıllardır tekstil sektöründe olan bir kişi olarak, sektördekilere ne gibi bir mesaj vermek istersiniz? Başarılı bir Türkiye geleceği için sektördekilerin neler yapması gerekir?

Başarılı olmak için, insan gücüne ve teknolojiye yatırım yapmamız, bunun yanında, etrafımızdaki sektörlerle el ele yürümemiz gerekir çünkü tek başımıza güçlü olmamız mümkün değildir.


Peki, iş güvenliği konusunda ne düşünüyorsunuz? Yeni yapılan mevzuatlar ile ilgili düşünceleriniz nedir?

Tabii ki iş güvenliği konusunda gerekli yaptırımlar olmalı, insan sağlığına önem verilmeli ama burada sektörleri birbirine karıştırmamak, tekstili ayrı ayrı ele almak lazım. Tekstilde, bir kot taşlamadaki risk ile kumaş boyamadaki ya da konfeksiyondaki risk aynı değil. Tekstili toplu olarak ele alırsanız tekstilin her sektörü zarar görür: Kot taşlamadaki insan gerekli ihtimamı alamaz; biz de gereksiz yere fazla maliyetlerle rekabet şansımızı kaybederiz. Yani burada sektörleri ayırarak ele almak lazım diye düşünüyoruz.


Çevre duyarlılığı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Çevre duyarlılığı da hepimizin önemsediği bir şey. Tekstil Terbiye Sanayiciler Derneği olarak uzun vadede yapmak istediklerimiz var. Altyapıyı hazırladıktan ve gerekli çalışma ortamını sağladıktan sonra uygulayacağımız, "yeşil tekstil” diye uzun vadeli bir planımız var. Bununla ilgili görüşmelerimiz sürüyor.


Biraz bahsedebilir misiniz bu projeden?

Burada, Türkiye tekstili yapıyor ama denetleyenler yabancılar. Dolayısıyla, biz kendi içimizde bir merciyi, bir laboratuvarı akredite ederek, Türkiye’deki çalışma şartlarında gerekli iyileştirmeleri yaptıktan sonra, dünyaya, "Türkiye’de üretiliyorsa yeşildir, doğa dostudur, zararsızdır”ı ispatlamak istiyoruz. Bu çok uzun vadeli bir proje. Biz bunu yapabilir miyiz bilmiyoruz ama projenin temellerini atıp bizden sonraki arkadaşlara bunu devretmek istiyoruz. Bu projeyi biz de yapsak bizden sonraki arkadaşlar da yapsa büyük başarı olur ve bizi sevindirir.


Interdye & Printing Eurasia hakkındaki beklentileriniz, görüşleriniz nelerdir?

Birincil temennim fuarın devamlılığının sağlanmasıdır çünkü fuarlarda ve reklamlarda devamlılık çok önemlidir. Dünyada süregelen fuarları bilirsiniz. İnşallah, Interdye & Printing Eurasia bunlardan biri haline gelir; bütün dünya tarafından takip edilen, Türkiye’de beklenen bir fuar halini alır. Beklentimiz budur. Bunun için, kısa vadedeki temennimiz ise, fuarın, üyelerimiz ve meslektaşlarımız ile hem yurt içi hem de yurt dışı katılımcılar tarafından gerekli ilgiyi görmesidir.


Fuarların sektörlere kazandırdığı avantajlar hakkında neler düşünüyorsunuz?

Her fuarın ziyaret edilmesi gerektiğini düşünüyorum. İnsan, kendi dalından başka sektörlerde de öğrenip kendine uygulayacağı ya da genel kültür olarak kullanacağı şeyler öğreniyor. Her sektörde, kendinize uzun vadede uygulayacağınız bir şey bulabiliyorsunuz. Fuarların, her insana bir şeyler kazandırdığı inancındayım.

 
Kemal Oğuz

TTTSD Başkan Yardımcısı