MG Gülçiçek Kurucusu Sayın Mişel Gülçiçek ile Keyifli Bir Sohbet Gerçekleştirdik

MG Gülçiçek Kurucusu Sayın Mişel Gülçiçek ile Keyifli Bir Sohbet Gerçekleştirdik


MG Gülçiçek Uluslararası Esans Şirketi Kurucusu Sayın Mişel Gülçiçek, Tahtakale’de küçük bir dükkandan, dünya çapında bir firmaya dönüşen MG Gülçiçek’in günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar ve bugünkü yapısı hakkında bilgi verdi.


Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

MG Gülçiçek Uluslararası Esans Şirketi’nin kurucusuyum. Daha 20 yaşıma bile gelmeden, o dönemde esans sektörünün en güçlü isimlerinden Kampana Esansları (Firmenich) Avni Tuncer ve Ortakları’nda çalışmaya başladım. Vatani görevimi yapmak üzere yanlarından ayrıldıktan sonra patronlarımın kurduğu PeReJa Kolonyaları’nda Satış Müdürü olarak çalıştım. 1961 yılında ise Tahtakale’de küçük bir dükkânda esans toptancısı olarak ticaret hayatına atıldım. Kurmuş olduğum bu küçük işletmeyi, Tahtakale’den Bahçekapı’ya taşıyarak daha büyük bir dükkanda esans toptancılığı ve esans hammaddelerinin ithalatına başladım. 1970’lerde Bomonti’ye taşındıktan sonra 56 kişinin çalıştığı küçük üretim atölyemiz beklediğimden daha iyi bir performans sergileyince, iş artık sadece bir parfümeri olmaktan çıkarak sanayi tipi esans üretimi devreye girdi. Tüm bu gelişmeler esnasında yeğenim Erol Meşulam’ı parfümörlük eğitimi alması ve uluslararası düzeyde uzmanlaşması için yurt dışına gönderdim. 1983’te Ayazağa’daki 6 bin metrekarelik alana kurulan fabrikaya geçildi. 54. yılını kutladığımız 2015 yılında ise, şirketimiz eşi benzeri görülmemiş yeni tesisi ile Gebze’de üretime başladı. Şu anda toplamda 250 kişilik deneyimli personel ve uluslararası platformda tanınmış parfümörler ile çalışmaktayız.

 

56 yılı geride bıraktığımız sektörde özellikle önem gösterdiğimiz inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde kendimize ait 200’den fazla esans hammaddesi üretiyoruz. Bu hammaddeleri de MG International Ingredients olarak ayrı bir yapı içerisinde dünya çapında satışa sunmayı planlamaktayız.

 

MG Gülçiçek’in kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar ve bugünkü yapısı hakkında bilgi verir misiniz? Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki son teknoloji tesis yatırımınız tüm dünyada ilgi çekti, bu tesis ne tür özelliklere sahip?

1961 yılında kurulan MG Gülçicek, kuruluşunu takiben kendi ürettiği özel esanslarla bu alanda dünya devleri arasına girmeye aday bir noktaya geldi. MG International Fragrance Company, dünyanın tek bir çatı altındaki ilk entegre esans üretim tesisi yatırımını Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) açtı. 65.000.000 USD’ı aşkın yüzde yüz yerli sermayeli yatırımıyla 8 kat büyüme göstererek 20.000 m2’lik arazi üzerinde 45.000 m2’lik bir tesis kuran kuruluşumuz, dünyanın sayılı esans üretim tesislerinden birine sahip olmuş oldu. Esans üretiminde dünyada bu büyüklükte üretim gerçekleştirebilen otomatik retim robotu da ilk kez bir Türk fabrikasına kurulmuş oldu.

 

MG Gülçiçek başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? MG Gülçiçek’in ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Ev kozmetiğinden kişisel bakıma, endüstriyel ürünlerden kozmetik sektörüne aklınıza gelebilecek esanslar içeren her türlü ürün için üretim yapıyoruz. Müşterimizden gelen içerik doğrultusunda söz konusu ürüne en uygun içeriği geliştirip temin ediyoruz.

 

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Dünya literatürüne giren kendi hammaddelerini üreten MG Gülçiçek’in ‘esans kütüphanesi’ hakkında bilgi verir misiniz?

Şirketimiz bu sektörde her zaman öncü olmuştur. Hali hazırda sektördeki liderliğimizi kararlı adımlarla devam ettiriyoruz. Ar-Ge’de ilklerimizden biri olan ve bizi farklı kılan en önemli özelliklerden biri de, esans yapımında kullanmakta olduğumuz 4000’den fazla hammadde içerisinde 200’den fazla esans hammaddesini kendimiz üretmemizdir. Ve bu özelliğimiz esanslarımızı özel ve taklit edilmesi imkansız hale getirmiştir. Kendimize ait dört adet "Captive” yani yapısı tamamen bize ait olan molekülümüz bulunmaktadır. Innovasyon ve Ar-Ge yatırımlarımıza her gün yenilerini ekleyerek esans sektörümüzün gelişimine katkı sağlamaya devam ediyoruz.

 

Kocaeli’ndeki son teknoloji tesisinizin önemli bir alanını inovasyon, organik sentez ve araştırmaları için kullanıyorsunuz. Bu alanın özellikleri ve burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

45.000 metrekarelik yeni üretim alanımızda 5000 metrekare alana kurulu Sentez Laboratuvarımız Türkiye’de bir ilk oldu. Bu sayede üretim kapasitemizi ise 7.500 tona çıkartmış olduk. 5.000m2’lik alanımızı inovasyon, organik sentez ve araştırmalarına ayırdık. 5 yıl içerisinde üretmekte olduğumuz hammadde sayısını artırmayı hedefliyoruz.

 

MG Gülçiçek koku ve esans alanında uzman bir firma. Koku ve esansların önemi nedir, tüketici davranışlarını nasıl etkilemektedir?

Esansın son tüketici üzerindeki etkisi tartışılmaz. Türkiye’de birçok üretici kokulu ürün yapmayı tercih ediyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, tüketicinin satın alacağı ürünlere koklayarak karar verme akışkanlığıdır.


Biz de burada devreye giriyoruz. MG Gülçiçek, koku ile ilgili her alanda tedarikçilerine destek olmakla beraber, iş ortaklarının piyasada hak ettikleri yerlere gelebilmeleri için elinden gelen tüm gayreti sarf etmekten hiçbir zaman kaçınmayan bir kuruluştur. Endüstriyel, ev bakım, kişisel bakım ve kozmetik sektörlerinde çok uzun zamandır birlikte çalıştığımız bir müşteri portföyümüz var.

 

Çevreye saygılı üretim faaliyeti bilinci ile doğal hayatın korunması ve desteklenmesi için dünyanın ilk entegre üretim tesisini 2016’da faaliyete geçirerek bu alanda önemli bir yatırım yapan MG Gülçiçek (MG International Fragrance Company) Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen 22. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül’üne yine aynı yıl layık görüldü. Aynı yılın devamında ise yine Kocaeli Sanayi Odası tarafından 9’uncusu düzenlenen Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu kapsamında ise MG Gülçiçek, "Büyük Ölçekli Kuruluş’’ dalında verilen ödülün sahibi oldu.


MG Gülçiçek, özel projelerde de yer alıyor, sergiler, hatta sinemalar için bile özel tasarımlar yapıyor. Bu özel projeler için nasıl bir çalışma gerçekleştiriyor?

Kokunun tamamlayıcı gücünü hayatın her alanında yaşıyoruz. Mekanları kokulandırma da son yıllarda ülkemizde çok güncel bir başlık oldu. Bu bağlamda bugüne kadar sergiler, film gösterimleri, moda şovları gibi alanlarda tasarımcı ve sanatçılarla işbirliğine girdik. Ayrıca 2012 yılında GQ Men of the Year gecesine özel GQ erkeğinin karizmatik ve sofistike duruşunu yansıtan GQ Style isminde bir koku tasarlayıp gecede misafirleri bu koku ile karşılamıştık. 2013 yılında Ezra-Tuba Çetin ile ortak bir çalışmaya girerek ‘’Deepwaves’’ isimli koleksiyonlarını tanıttıkları defilelerini kendilerine özel olarak tasarladığımız koku ile defilenin tüm duyulara hitap etmesini sağlamıştık. ‘Koku ve Şehir’ isimli özel bir sergi için İstanbul’u antik çağlardan günümüze anlatan kokuları sergilediğimiz bir çalışmayı Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri merkezi işbirliğiyle geçtiğimiz yıl gerçekleştirdik. Son olarak Tophane-i Amire’de Mart ayı boyunca sergilenecek olan Sevgi - Hayri Karay’ın heykel çalışmalarının yer aldığı ‘Haller’ sergisinin koku enstalasyonunu yapacağız.

 

MG Gülçiçek bünyesinde kaç parfümör görev almaktadır?

MG International Fragrance Company, dünyanın en iyi koku uzmanlarını; Türk ve yabancı parfümörleri ahenkli bir yaratım süreci içinde bir araya getirmeyi başarmış bir kuruluştur. Alanında uzman sekiz parfümörün tasarladığı yeni formüller sektöre yeni bir soluk getirmeye devam edecek.


MG Gülçiçek’in yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için MG Gülçiçek’in yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Şu anda Türkiye pazarında 81 ilde 5000’e yakın müşterimiz var. İthalatçı firma olarak başladığımız bu yolda, Türkiye’de ürettiği esansları Fransa, Amerika gibi ülkelere ihracat yapan ilk esans firması olmanın gururunu taşıyoruz. Düzenli olarak 64 ülkeyle ihracatımız var. ABD, İngiltere, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde dünya çapında tanınmış markaların ürünlerinde MG Gülçiçek esansları bulunmaktadır. Aynı zamanda Orta Doğu ve Afrika faal olduğumuz ve ihracatımızın yükseldiği bölgeler arasındadır. Önümüzdeki yıllarda halen büyümekte olan Amerika pazarında yer alabilmek ve dünya çağındaki oyuncuların arasında kalıcı yer alabilmek adına Amerika’da fabrika yatırımı gerçekleştirme planlarımız bulunuyor.