Metrohm Turkey Genel Direktörü Sayın Andre Yanço ile Röportaj

Metrohm Turkey Genel Direktörü Sayın Andre Yanço ile Röportaj

Metrohm Turkey Genel Direktörü Sayın Andre Yanço ile şirketin gelişim süreci ve sektöre sunmuş oldukları ürünler hakkında sohbet ettik.

Sayın Andre Yanço, okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği Bölümü’nü derece ile tamamladım. Gerek Metrohm-İsviçre gelenekleri, gerekse tamamı kimya geçmişine sahip bir aileden geliyor olmam nedeniyle; lise dönemimden başlayarak üniversite öğrenim hayatım ve mezuniyetimden günümüze kadar uzanan zaman boyunca Metrohm Grubu bünyesinde analitik laboratuvar kimya metodolojileri ve analiz enstrümanları üzerinde uygulama kimyagerliğinden yöneticiliğe kadar uzanan geniş bir yelpazede eğitim gördüm. Aile kuruluşumuz olan Dr. Kimyager İ. Yanço bünyesinde 2000-2008 yılları döneminde Genel Satış Müdürlüğü ve 2008 yılından itibaren Firma Sahibi olarak günümüze dek Genel Direktörlük görevlerini yürüttüm. 2014 yılı başı itibarı ile Metrohm Turkey Ölçü Aletleri Ticaret ve Servis Hizmetleri A.Ş. (kısaca Metrohm Turkey) adlı yeni kuruluşumuzun da genel direktörlüğünü yürütmekteyim.


Firmanız hakkında bilgi verebilir misiniz? Metrohm Turkey’in kuruluş hikâyesinden bahsedebilir misiniz?

Metrohm Turkey’in hikâyesi aslında 1980’li yıllara kadar uzanmaktadır. Her şey ülkemizde 1961 yılından bugüne enstrümantal kimyanın öncüleri olarak kabul edilen ve analitik kimya dalında öğretim üyeliği geçmişine sahip iki kimyagerin -Dr. İslavço Yanço ve eşi Dr. Vercini Yanço- Metrohm markasını sektöre sunma odaklı olarak çalışmaya karar vermeleri ile başlamaktadır. Bu kararı takip eden 30 yılı aşkın süre içinde Metrohm markası, Dr. Kimyager İ. Yanço temsilciliğinde Türkiye enstrümantal kimya analizi pazarında sektör tarafından kabul edilen bir kalite ve innovasyon standardı haline gelmiş bulunmaktadır.


Bay ve Bayan Yanço’nun aramızdan ayrılmasını takiben bayrak, tarafıma geçmiş olup geride bıraktığımız dört yıllık dönem içinde Metrohm markası Dr. Kimyager İ. Yanço temsilciliğinde ülkemizde organik bir büyüme gerçekleştirmeye devam etmiştir.


2011 yılında başlatmış olduğumuz kurumsal kimlik oluşturma çalışmalarımız ve sektöre kaliteli enstrümantasyon, kapsamlı servis ve uzman destek hizmetleri sunma hedeflerimiz çerçevesinde, 2014 yılı başında Metrohm–İsviçre ve Andre Yanço olarak güçlerimizi birleştirme kararı almış ve yeni bir Metrohm alt kuruluşu olan Metrohm Turkey Ölçü Aletleri Ticaret ve Servis Hizmetleri A.Ş.’yi hayata geçirmiş bulunmaktayız.


4 Ağustos 2014 tarihi itibari ile Metrohm Turkey, tüm Metrohm, Metrohm Autolab, Metrohm Applikon ve Brinkmann markalı ürünlerin Türkiye yetkili distribütörü konumuna gelmiştir.


Türkiye pazarı Metrohm için ne ifade etmektedir?

Gerek genel merkezimiz ve gerekse Metrohm Turkey olarak, ekonomik büyüklükte IMF verilerine göre 17. sırada yer alan ülkemizde, özellikle kimya laboratuvar ve proses ölçüm enstrümanları pazarında önemli bir potansiyelin var olduğunu değerlendirmekteyiz. Bu çerçevede her geçen gün artan müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve markamızın dünya çapında kabul gören üstün ürün ve hizmet kalitesini ülkemizde de en üst seviyede pazara sunmanın önemine inanmaktayız.

Metrohm Türkiye olarak, vizyon ve misyonunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Vizyonumuz; Ülkemiz çapında tüm endüstriyel sektörlerde müşterilerimizin her geçen gün artan kaliteli, doğru ve güvenilir analitik kimya laboratuvar ve proses analiz cihazlarına olan ihtiyaçlarını karşılama yolunda en yüksek standartları karşılayan Metrohm sistem çözümlerini ve ilgili uygulamalarını sağlamanın önemine inanıyoruz.


Misyonumuz; Metrohm grubunun iyon analizleri konusundaki global pazar lideri konumunu ülkemizde de sürdürmek, Bizleri güvenilir ve konusunda uzman bir çözüm sağlayıcı olarak gören tüm müşterilerimize en kapsamlı hizmet yelpazesini sunabilmek, Üretmekte olduğumuz yenilikçi teknolojileri en üst seviyede sunabilmek için gerekli tüm teknik ve kurumsal yeterlilikleri göstermek, Ürün ve hizmetlerimizi her zaman direkt olarak son kullanıcıya sunma hedefli olarak faaliyet göstermek, Tüm iş ortaklarımız ile açık ve dürüst temeller üzerinde işbirliği yapmak, Kalite prensiplerimiz çerçevesinde kalifiye istihdam fırsatlarını güvence altına almak ve uzun vadeli çalışma disiplinini özendirmektir.


Metrohm Türkiye'nin faaliyet gösterdiği alanlardan, ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden kısaca bahsedebilir misiniz? Çoğunluklu olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Kuruluşumuzun ana faaliyet alanı Metrohm Grubu markaları altında yer alan yüksek performanslı analitik kimya laboratuvar ve proses analiz sistemleri ile ilgili pazarlama, satış, kurulum, kalifikasyon, eğitim, teknik destek, yedek parça tedariği, kalibrasyon, servis ve onarım hizmetleri sağlamaktır.


Ana ürün gruplarımız, Titrasyon, İyon Kromatografi, Direkt Ölçümler (pH, ISE, İletkenlik), Elektrokimya (Polarografi, Voltammetri, CVS, Potansiyostat/Galvanostatlar), Oksidasyon Kararlılığı Ölçümleri ve Atline/Online Proses Analizleri şeklinde özetlenebilmekle birlikte; bu ürün grupları altında yüzü aşkın farklı enstrumantasyon türü ile geniş bir yelpaze olarak müşterilerimizin beğenisine sunulmaktadır.

Müşterilerimiz ise; tüm endüstriyel sektörlerde sistemlerimiz ve ilgili uygulamalarına güvenen, ülkemizin dört bir yanına dağılmış lider kuruluşlardır. Müşterilerimiz başta ilaç, gıda, petrokimya ve su olmak üzere, genel kimya, deterjan/kozmetik, tekstil ve otomotiv endüstrilerinde faaliyet göstermektedir. Ürünlerimiz aynı zamanda kamuda çevre kontrol ve akademik eğitim/araştırma alanlarında kullanım için de tercih edilmektedir.

 

Okurlarımıza ürünlerinizin avantajları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Metrohm, sektörde komple bir iyon analizleri ekipmanı yelpazesini (titrasyon, iyon kromatografi ve voltammetri) aynı çatı altında sunabilen tek kuruluş olup, özellikle titrasyon alanında global pazar lideri konumunda bulunmaktadır.


1943 yılından bu yana herhangi bir değişim olmaksızın, bir Metrohm cihazını oluşturan tüm bileşenler %100 İsviçre yapımı olup, direkt olarak üreticimizin Herisau’da yer alan fabrikasında tasarlanmakta, geliştirilmekte ve üretilmektedir.


Bu çerçevede ürünlerimiz ile ilgili en büyük avantajın, tümü tek bir kaynakta toplanmış bilgi birikimi, tecrübe, teknoloji ve inovasyon gücü sonucunda üretiliyor olmaları ve bu çerçevede elde edilen benzersiz kalite ve güvenilirlik olduğunu söyleyebiliriz.


Metrohm sadece en yüksek teknolojiye sahip gelişmiş cihazları pazara sunmakla kalmamakta, aynı zamanda geniş bir yelpazeye yayılmış endüstriyel sektörlerde karşılaşılan spesifik analitik problemler için özel uygulamalar geliştirerek komple çözümler sunmaktadır. Tamamı enstrümanlarımız üzerinde çalışılmış ve ispatlanmış 1300’ü aşkın uygulamayı internet ortamında ücretsiz olarak müşterilerimizin beğenisine sunuyor olmamız ürün ve uygulamayı bir bütün olarak algılayan "çözüm” odaklı bakış açımızın açık bir göstergesidir.


Metrohm Turkey olarak bizler, üreticimizin ana prensibi olan "daha ucuz enstrümanları değil, daha kaliteli olanlarını üretme ve müşteriye sunma” odaklı olarak çalışmakta ve sadece fiyat güdümlü gerçekleşen bir rekabette kalitenin zarar görmesinin kaçınılmaz olduğu gerçeğinden hareketle, bu tür bir rekabetten uzak durmayı tercih etmekteyiz. Bu prensip çerçevesinde ürün, uygulama ve hizmetlerimiz, ödün vermeyen kaliteyi uygun fiyata elde etmeyi talep edenlerin birinci tercihi olmaya devam etmektedir.


Satış sonrası müşterileriniz için sağladığınız teknik servis hakkında bilgi verebilir misiniz?

Metrohm grubu kuruluşlarından biri olarak; üreticimiz tarafından global olarak tanımlanmış ve dünyanın dört bir yanında standardize edilmiş olan içerik ve kalite prensipleri çerçevesinde müşterilerimize kapsamlı bir servis hizmetleri yelpazesi sunmaktayız.


"Metrohm Kalite Hizmeti” olarak tanımladığımız bu döngü, basit bir enstrüman servisinden çok daha fazlasını kapsayan ve ana temeli "güven” prensibine dayalı bir kavramdır. Metrohm Kalite Hizmeti demek, tavsiyeye ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda bir uzmanın var olacağına güvenebilmek, enstrümanlarınız üzerinde gerçekleştirilecek servis ve bakımın doğruluğuna güvenebilmek, ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için zaman ve efor sarfeden uzmanlar tarafından sunulan bilimsel ve profesyonel uygulama desteğine güvenebilmek demektir. Metrohm Kalite Hizmeti, günlük laboratuvar işlerinizi kolaylaştıran, daha güvenli hale getiren ve hepsinden önemlisi öngörülebilir kılan servis hizmetleri demektir.


Metrohm Kalite Hizmeti döngüsü, müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda en uygun ve doğru yatırımı gerçekleştirebilmeleri için danışmanlık, destek ve uygulamaya özel çözümlerin üretilmesi ile başlamakta, satın alınan yeni sistem(ler) ile ilgili kapsamlı kurulum, analitik enstrüman kalifikasyonu, uygulama desteği ve uzman seviyede eğitim hizmetleri ile devam etmekte, ve yine müşteri gereksinimleri çerçevesinde şekillendirilen ve enstrüman(lar)ın tüm ömrü boyunca kesintisiz çalışma, doğru ve güvenilir sonuçlar elde edilmesini garanti altına alan koruyucu bakım, kalibrasyon ve onarım hizmetleri ile tamamlanmaktadır. Metrohm Kalite Hizmeti döngüsü kapsamında sunulan tüm hizmetler konusunda uzman ve sertifikalı uygulama ve servis mühendisleri tarafından gerçekleştirilmekte ve orijinal Metrohm yedek parça ve aksesuarları ile desteklenmektedir.


Uygulamalarınız hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz?

Az önce de ifade ettiğim gibi Metrohm’da bizler, müşterilerimize salt enstrüman satmaktan ziyade, gereksinimleri ile %100 örtüşen "komple çözümler” sağlamanın asli görevimiz olduğuna inanmaktayız. Bu çerçevede, satış öncesinde müşterilerimizin yatırım yapmayı düşündükleri enstrüman ile ilgili olarak güvenilir, doğru ve hassas sonuçlar elde etmelerini sağlayacak uygulamaların varlığını da güvence altına alıyoruz.


Müşteri bünyesinde hali hazırda kullanımda bulunan bir metod mevcut ise, söz konusu metodu satın alınan enstrümanda kullanım için kurulum esnasında optimize ederek sistem(ler)i devreye almaktayız. Satış öncesinde müşteri bünyesinde yerleşik bir metot bulunmaması durumunda ise, genel merkezimiz tarafından fabrika laboratuvarlarında geliştirilmiş ve binler ile ifade edilen sayıda metot içeren zengin uygulama veritabanı dahilinde, veya dünya çapındaki tüm Metrohm distribütörlerinin gerek kendi özel laboratuvarlarında ve gerekse sahada müşteri numuneleri üzerinde çalışarak geliştirdikleri metodları içeren ayrıntılı uygulama ağı üzerinde metot tarama hizmetleri sağlamaktayız. Uygun metodun tarafımızca tespitinin ardından müşterilerimizin numunelerini kendi laboratuvarımızda çalışmakta ve ilgili analitik sonuçları müşterilerimiz ile paylaşarak satış sürecinin bir sonraki aşamasına ilerlemekteyiz.


Sektöre sunmayı hedeflediğiniz yeni ürün ve projeleriniz bulunmakta mıdır?

Metrohm Turkey olarak, üreticimizin yıllık global yeni ürün lansman ve pazarlama stratejileri çerçevesinde hareket etmekteyiz.


Bu doğrultuda, 2014 yılının son çeyreğine adım atmakta olduğumuz bu günlerde özellikle Turkchem Chem Show Eurasia 2014 fuarı ile birlikte farklı ürün disiplinlerinde Metrohm teknoloji ve yeniliklerini müşterilerimizin beğenisine sunuyor olacağız. Bu ürünlerin birkaçını şu başlıklar altında listeleyebiliriz:


- Sıvılaştırılmış gazlarda su analizleri: 875 KF Gas Analyzer; Yeni Metrohm İyon Kromatografi ürün aileleri: Professional IC Vario ve Compact IC Flex; Yeni nesil Metrohm pH ve iletkenlik ölçüm cihazları ailesi: 912 Conductometer, 913 pH Meter ve 914 pH/Conductometer; Online / Atline Analizör ürün grubu markamız : Metrohm Applikon; Metrohm Kalite Hizmeti ürünleri.


Elbette bu ürünleri 2015 yılında birçok yeni ve çarpıcı Metrohm teknolojisi takip ediyor olacak, ancak şimdilik bu konuda henüz daha fazla bilgi veremiyorum.


Çalışan profilinizden bahsedebilir misiniz? Müşterilerinize daha iyi hizmet verebilmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Metrohm Turkey ekibi göreceli olarak yeni ve genç bir ekip sayılabilir. Ekip üyelerinin tamamı kimya alanında çeşitli uzmanlık branşlarında lisans ve lisans-üstü eğitim derecelerine sahiptir. Ekip üyelerimiz Metrohm yetkinlik grupları (Titrasyon, IC, VA/CVS, Elektrokimya, Stabilite Ölçümleri, Online/Atline Ölçümler, Teknik Servis ) temelinde sorumluluklara sahip olup, bu çerçevede müşterilerimize hizmet sunmaktadırlar.


Tüm Metrohm Turkey çalışanları mevcut becerilerini geliştirmek ve müşterilerimizin gereksinimlerini daha iyi karşılayabilmek odaklı olarak bünyemizde yer alan uygulama laboratuvarında düzenli ürün eğitimleri görmenin yanı sıra, Metrohm genel merkezinde de yetkinlik kurslarına katılmaktadır. Bu sayede müşterilerimiz, ürün uzmanlarımızın bilgi derinliği ve tecrübesine güvenmekte ve ihtiyaçları ile ilgili olarak her zaman kesin ve doğru bir çözüm elde edebileceklerini bilmektedirler.


Günümüz pazar koşullarında memnun bir müşteri tabanına sahip olma ve yükselen satış rakamları yakalamanın yolu, kaliteli servis hizmeti sunmaktan geçmektedir. Bu nedenle, her bir Metrohm Turkey ekibi üyesi müşterilerimize sahip oldukları sistemler ile ilgili servis ve uyumluluk konularında yardımcı olabilmek amacı ile uygun servis ve uyumluluk eğitimi sertifikasyonlarına da sahiptir.