Model Yapımından Kalıp Yapımına Kompozit Sistem Çözümleri

Model Yapımından Kalıp Yapımına Kompozit Sistem Çözümleri
Kompozit parça üretiminin başlangıç noktası olan ve son ürünün kalitesini direk olarak etkileyen model ve kalıp üretimi, tüm üreticiler için zahmetli ve maliyetli bir süreçtir. Euroresins Kompozit ürünler olarak firmamız her iki prosesi de hızlandıracak, işçilik maliyetlerini düşürecek ve yüksek kaliteli model ve kalıp alınmasını sağlayacak sistemleri sektörün hizmetine sunmaktadır. Yüksek kalitede üretilmek istenen bir kalıp için mutlaka bu etkiyi sağlayabilecek aynı kalitede bir model ile işe başlanması gerekmektedir. Diğer taraftan baktığımızda mükemmel yüzey özellikleri ve yüksek kalitede üretmiş olduğumuz bir kalıp, üreteceğimiz son ürünün kalitesini de yukarı çekeceğinden, üretim sırasındaki tamir ve bitirme işlemlerini azaltacağından bize kalite, zaman ve mali tasarruf olarak geri dönecektir. Bu önemli noktadan yola çıkarak Euroresins yapmış olduğu araştırmalar sonucunda model ve kalıp yapım ürünleri bir paket olarak sunmaktadır.

Mükemmel Model Yapımı
Euroresins’in kendi markası olan Perfectplug, modellerinizden en üst düzeyde yüzey kozmetiği ve kalitesi almak amacı ile özel olarak geliştirilmiş ve dizayn edilmiştir.Sistem çok geniş bir kullanım alanına sahip olup ahşap, MDF, epoxy, poliüretan gibi çok farklı yüzeylere uygulanabilmektedir. Sistem aşağıdaki bileşenlerden oluşmaktadır;
Perferctplug Primer (Astar, baz): Yüzeydeki olası hata ve boşlukları doldurmak ve mükemmel bir yapışma sağlamak amacı ile model yapımında kullanılacak baz yüzeye uygulanır.
Perfectplug Sealer: Tabanca ile spray edilebilen standart metiletilketonperoksit ile kullanılabilen vernik ürünümüz. Bu ürünümüz yüzey parlaklığı çok önemli olmayan daha sonra dan boyanması gereken veya görünmeyen yüzeylerde kullanılacak kompozit parçaların kalıpları için kullanılabilir. Ürün orta parlaklıkta bir kalıp alımını sağlar ve maliyet avantajı getirir. Aynı ürünün daha pürüzsüz yüzey elde etmek için tasarlanan Perfectplug Easy Sealer versiyonu da bulunmaktadır.
Perfectplug Highgloss: Tabanca ile uygulanabilen siyah ve yeşil renkte bulunan vernik ürünümüzdür. Bu ürün mükemmel bitmiş yüzey ve çok yüksek parlaklık (gloss) vermektedir. Özellikle jelkot ile bitmiş yüzey elde edilmesi gereken parçalar için (tekne yüzeyler, boyanmayan jelkot ile üretilmiş parçalar) mükemmel sonuç vermektedir.

Kalıp Yapımı
Kalıp yapımında amaç, son üründe ki her türlü problemi önlemek amacı ile kesinlikle mükemmel parlaklık ve dayanımda bir yüzey elde etmek olmalıdır. Kalıp yüzeyinin kalitesi, firmaların ürün kalitesinin ve tecrübesinin bir göstergesidir. Bu noktaya ulaşmak için firmamız aşağıdaki sistemi önermektedir.
  • Neogel VE 8393
  • Atlac 580 ACT
  • Neomould 1982-S-1
Neogel VE isimli vinilester bazlı kalıp jelkot ürünü, siyah, yeşil, gri ve turuncu olmak üzere dört renk olarak tedarik edilmektedir. Neogel tüm vinilester bazlı ürünlerin karakteristik
özelliklerini taşımaktadır. Ürün sahip olduğu yüksek kimyasal dayanım sayesinde, kalıp yüzeyi çok fazla stirene maruz kalmasına rağmen hiç bir deformasyon göstermez. Sahip olduğu yüksek mekanik özellikler ile de; ısı dayanımı (HDT) > 110 C, barkol sertliği 45-55, kopmadaki uzama > 5%, mükemmel performans göstermektedir. Saymakta olduğumuz tüm bu özelliklere ilave olarak herhangi bir özel yüzey uygulaması gerektirmeden >95 parlaklık (glos) sağlamaktadır. Aşağıdaki tablolarda ürünün performans karşılaştırmasını daha net görebilirsiniz.
Bu uygulamadan sonra, kalıbınızın büyüklüğüne, aynı kalıptan kaç adet parça alınacağına bağlı olarak, vinilester reçine ile iki kat ara kat (tie coat, skincoat) uygulanmasını tavsiye ediyoruz. Burada önermekte olduğumuz ürünümüz Atlac 580 ACT yine sahip olduğu mekanik özellikler sebebi ile kalıbın yüzey özelliklerini ve dayanımını arttırmak amacı ile kullanılmaktadır. Son olarak ise kalıbı tamamlamak için ise sadece hızlı kalıp yapımı için geliştirilmiş olan Neomold 1982-S-1 isimli ürünümüzü önermekteyiz. Bu ürün kalıp yapımını hızlandırmak ve sıfır çekme sağlamak üzere özel bir sistem içermektedir.

Ürünün en önemli özelliklerinden biri el yatırması uygulamasında 5 kata kadar 450 gr/m2 elyaf ile wet-onwet (ıslak olarak üstüste laminasyon) olarak, veya tabanca ve kırpılmış elyaf uygulamasında ise 10 mm kalınlığa kadar tek seferde uygulama yapılmasıdır. Bu ürünümüzün sahip olduğu düşük stiren oranı, düşük yoğunlugu ve sıfır çekmeye sahip olması üretimde bir seri avantaj sağlamaktadır. Kalıplar klasik kalıp yapım metodlarından daha hızlı, daha parlak ve pürüzsüz yüzey elde edilmekte, bu da ürünlerin kalıptan sorunsuz ve daha hızlı çıkmasına olanak vermektedir. Kalıp jelkotlarındaki renk çeşitliliği de son üründe görsel olarak daha iyi ve hızlı bir kontrol sağlamaktadır.

Firmalarımız Euroresins’in sunmakta olduğu yüksek kaliteli bu iki sistemi kullanarak, standart üretimlerinden daha hızlı, daha verimli ve karlı bir sisteme ulaşabilmektedirler. Hali
hazırda Avrupa da bir çok firma bu ürünleri kullanmakta olup, elde etmiş oldukları verimlilik ve kalite artışlarından oldukça memnundur. Sektörümüze her türlü teknik gelişmeyi anında sunmak amacı ile hareket eden Euroresins Türkiye ekibi, yerinde uygulama, teknik eğitim gibi hizmetler ile birlikte her iki ürün setini de Türkiye’deki lokal depo ve stoklarından tedarik etmektedir. Her türlü sorunuz için sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Özgen SAATÇILAR
Euroresins Türkiye Teknik Satış Sorumlusu
Euroresins Türkiye