Nüve Genel Müdür Yardımcısı Mizyal İzgin Hergül ile Röportaj

Nüve Genel Müdür Yardımcısı Mizyal İzgin Hergül ile Röportaj

Laboratuvar ve sterilizasyon teknolojisi üretiminde öncü firmalardan Nüve, 1968 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Nüve Genel Müdür Yardımcısı Mizyal İzgin Hergül, Ar-Ge alanlarında yapacakları yeni yatırımlarla ürün yelpazelerini genişleteceklerini ifade etti.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1972 Ankara doğumluyum. Lise eğitimimi TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra 1994 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 1997 yılında aynı bölümde yüksek lisansımı tamamladım. Uzun yıllar inşaat sektöründe fiilen çalıştıktan sonra 2004 yılında aile şirketimizNüve’de çalışmaya başladım. Bu süreç içerisinde ODTÜ İşletme Bölümü’nden MBA derecemi aldım. Halen Nüve bünyesinde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda grup şirketlerimiz olan İndem A.Ş. ve Kontur A.Ş.’de Genel Müdür’lük pozisyonunu da yürütmekteyim. Evliyim, Mete ve Berke adında 2 tane oğlum var.1968 yılından bu yana Nüve’nin gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Laboratuvar ve sterilizasyon teknolojisi üretiminde ülkemizin öncü kuruluşlarından biri olan firmamız 1968 yılında Ankara’da kuruldu. Siteler semtinde kiralık küçük bir atölyede sınırlı imkânlarla imalata başlandı. Ülkemizdeki döviz sıkıntısı nedeniyle ithalatın çok zor olduğu bir dönemde kuru hava sterilizatörü, su banyosu, santrifüjden oluşan bir ürün çeşidini klasik atölye tezgahlarında üreterek bugünkü yapının temel taşları koyulmuş oldu. 1981 yılında Esenboğa havaalanına 5 km mesafedeki kendi fabrika binasına taşınan NÜVE, geçen zaman içinde fabrika alanını genişletmiş, kullandığı tezgâh adet ve teknolojisini geliştirmiş, ürettiği cihaz çeşidini arttırmış, sektörünün lider firmalarından biri olarak kuruluşunun 47. yılına başarıyla ulaşmıştır. Şu anda 7250m² kapalı alana sahip fabrikamızda 16 ürün grubu altında 85 model cihaz ile üretime devam etmekteyiz.Ürünleriniz, ürün gruplarınız ve uygulamalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

1968 yılında yola çıkış sebebimiz o yıllarda ülkemizde kalite kontrol, teşhis ve araştırma laboratuvarlarında kullanılan cihazların çoğunun yabancı orijinli olması idi. Bugün ise üretimimiz farklı tipte inkübatörler ve santrifüjer, kuru hava ve buharlı sterilizasyon cihazları, kan bankacılığı cihazları, klimatik kabinler, ultra derin dondurucu ve ultra temiz ortam sistemleri gibi üst düzey teknoloji ve uzmanlık gerektiren bir seviyeye geldi. Ürünlerimiz, her türlü tıp laboratuvarları ile ziraat, botanik ve veterinerlik konularında faaliyet gösteren biyoteknoloji, araştırma ve kalite kontrol laboratuvarlarında ve kimya, gıda, ilaç, otomotiv, elektronik, telekomünikasyon, plastik ve havacılık endüstrisi gibi pek çok iş dalının kalite kontrol laboratuvarlarında kullanım alanı bulmakta. Üretimde kullandığımız malzemeler plastik-metal işleme-elektrik-elektronik-bilişim teknolojileri gibi birçok yan sanayii de içeriyor. Nüve olarak, ürünlerimizin tüm sac aksamını fabrikamızda kendi tezgâhlarımızda üretiyoruz. Cihazlarımızda kullandığımız yüzlerce yan sanayi ürününün %80’i ise yerli üretim. Kısacası yerli bir üretici olarak yerli yan sanayiyi destekliyoruz.Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Ürettiğimiz cihazların tamamının Ar–Ge’si firmamıza ait olup, bütün cihazlarımız eşdeğer batı menşeli rakip cihazlarla teknoloji, kalite ve fiyat yönünden rekabet edebilir seviyededir. NÜVE olarak birinci önceliğimiz, her yıl bir taraftan ürün çeşidimizi arttırırken diğer bir yandan mevcut ürünlerimizi geliştirmek ve iyileştirmek böylece müşterilerimize daha geniş bir yelpazede, daha kaliteli hizmet verebilmektir. Bu nedenle bünyemizde bulunan Ar-Ge departmanımızın çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde en büyük hedefimiz, Ar-Ge departmanımızı genişleterek, mevcuttaki makine, elektik elektronik, endüstri ve kimya mühendisi arkadaşlarımız dışında bilgisayar, biyoteknoloji, malzeme ve endüstriyel tasarım gibi farklı disiplinlerde uzman arkadaşları da içine alan bir ekip kurmak. Ar-Ge’ye yapılacak yatırımın bize katma değeri daha yüksek, daha ileri teknoloji ürünler olarak geri döneceği inancındayız. Ar-Ge’ye yaptıkları yatırım son derece yüksek olan Amerika ve Avrupa’da üretilen cihazlarla girdiğimiz rekabette başarılı olmanın yolu en az onlar kadar Ar-Ge’ye önem vermekten geçiyor. Bu konudaki en büyük dezavantajımız ise sektörümüzde yetişmiş eleman sayısının çok az olması. Yeni mezun bir arkadaşın verimli olabilmesi için gerekli süre ise minimum 3 yıl. Araştırma ve geliştirmeye gönül verecek genç arkadaşlar bulabilmek ise işin en zor tarafı.


Nüve’nin kalite felsefesi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ürünlerimiz mevcut Türk standartlarına uygun olduğu kadar insan, hayvan ve çevre sağlığı konusunda Avrupa Birliği standartlarının gereklerini de bünyesinde taşımaktadır. Firma genelinde uyguladığımız kalite sistemi ve medikal cihaz üretebilme yeterliliğimiz ise dünya çapında geçerliliği olan ISO 9001:2008 ve ISO 13485:2003 belgeleriyle tescil edilmiştir. Her yıl bir önceki yıldan daha iyi sonuçlar elde etmeyi amaçlıyoruz. "Ölçemediğin şeyi yönetemezsin” kuralına bağlı kalarak, kendimize daima performansımızı ölçebileceğimiz yıllık hedefler koyuyor ve sürekli iyileştirme çalışmalarımızı bu hedefler doğrultusunda yönlendiriyoruz. Fabrikamızda bütün prosesler iç içe geçmiş durumda. Birisi olmazsa diğeri tek başına var olamaz, ya da biri başarı sağlamadığı sürece diğeri de başarı sağlayamaz. Mevcut başarımızı devamlı kılabilmek için satın almadan üretime, satıştan son kontrole, Ar-Ge’den servise kadar tüm bölümler için sürekli ilerlemeyi gerektiren gerçekçi hedefler belirlemek ve bunlara ulaşabilmek için firmamız bünyesindeki tüm personelin bu hedefleri benimsemesini sağlamak en önemli görevimiz. Sistemde aksayan noktaları doğru tespit edebilmek de başarıya giden yolda önemli bir yapı taşı.

 

Geri dönüşüm politikalarınız, çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik konularıyla ilgili firmanızın çalışmaları nelerdir?

Biz, Nüve olarak çevrenin korunmasına göstermiş olduğumuz hassasiyetimizle gurur duyuyoruz. Nüve üretim metotları, malzeme atığını en aza indirgeyecek ve makine parkını en verimli şekilde kullanacak şekilde geliştirilmiştir. Fabrikamız, yüksek kalitede cihaz üretebilmek için, en az enerji sarfiyatına ve yüksek verimliliğe sahip teknolojiler ile donatılmıştır. İnsan sağlığı ve hayat kalitesini yükseltmek için cihaz üretirken, dünyadan aldığımızı en aza indirebilmek amacıyla kullandığımız malzemelerin atıkları geri dönüşüme tabi tutulmaktadır. Geri Dönüşüm Politikamız, tedarik ettiğimiz tüm malzemeleri kapsayacak şekilde sürekli gözden geçirilmektedir. Kalite Politikamızla birlikte Geri Dönüşüm Politikamız, çalışmalarımızın önemli bir parçasıdır. Kirliliğin önlenmesini, atıkların azaltılmasını ve kaynağından ayrılarak maksimum geri dönüşümünü sağlamayı, çalışanlarımızı çevre konusunda verdiğimiz ve vereceğimiz eğitimlerle bilinçlendirmeyi ve yaptığımız çalışmaları çalışanlarımız ile paylaşmayı kendimize ilke edindik.

 

Kimya sektörünü dünden bugüne değerlendirebilir misiniz?

Ana müşterilerimizden biri olan kimya sektörünü yıllardır yakından takip etmekteyiz. Herkesçe bilindiği üzere, günümüzde kullandığımız pek çok ürün aslında kimya sektörünün bir ürünü. Hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkan kimyasalların, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar ışığında sağlığımıza etkileri fazlasıyla tartışılır hale geldi. Kimya sektörü, artan nüfusa paralel olarak inşaat, otomotiv, tekstil, plastik vb. endüstrilerin en büyük kaynağı olarak karşımıza çıkmakta. Bu nedenle sektörde çok hızlı bir büyüme ivmesi olduğunu görüyoruz. Değişik ihtiyaçlar için değişik çözümler üretirken bir taraftan da geçmişe oranla çevre ve insan sağlığına duyarlı hareket eden pek çok firma ortaya çıkıyor. Sektörün bu şekilde bilinçlenmesi hepimiz açısından son derece sevindirici. Ayrıca, sektörde ihracat yapan firma sayısındaki artışla beraber kurulan Ar-Ge ve kalite kontrol laboratuvar sayısı da arttı. Biz cihazlarımızla bu laboratuvarlarda yer almaktan gurur duyuyoruz.

Nüve laboratuvar ve sterilizasyon teknolojisi alanında seri üretim yapan ilk ve tek kuruluştur.

2014 Nüve için nasıl geçti? Hedef ve projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

2013 yılını Nüve olarak büyük bir acı ve kayıpla kapattık. 26 Aralık 2013 günü şirketimizin kurucusu ve genel müdürümüz olan babam Birkan İzgin’i kaybettik. Biz üretime gönül vermiş insanlarız. Sonuçta sistemin devamlılığı bizim asıl amacımız. Bu nedenle acımızı kendi içimize atıp 2014’te de son 45 yılda olduğu gibi tüm gücümüzle çalışmaya devam ettik. 2014 yılında hem üretim hem de satış anlamında belirlediğimiz hedeflere ulaştık, üretim verimliliğimizi tüm aylarda %100’ün üzerinde tutmayı başardık. Genel anlamda 2014’ün Nüve tarihindeki en başarılı yıllarından biri olduğunu söyleyebilirim.

   Geçtiğimiz yıl aynı zamanda markamız açısından da bir yenilenme yılı oldu. Uzun zamandır planladığımız logo revizyonunu başarıyla tamamladık. Şirketimiz bir aile şirketi olmasına rağmen bizkuruluşumuzdan bugüne kurumsallığa inanan bir firmayız. Yani firmaların bireysel başarılarla değil, ekip çalışmasıyla yürütülmesi gerektiğine, şirkette devamlılığı sağlayacak bir sistem olması gerektiğine, parçalardan biri olmadığında, ki bu en önemli parça bile olabilir, şirket devamlılığınınsağlanması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle son 47 yıldır olduğu gibi biz ülkemiz için çalışmaya, üretmeye ve değer yaratmaya devam edeceğiz. Ar-Ge’ye, üretime, eğitime, insan kaynaklarına yatırımlarımız devam edecek. Batılı örneklerinde olduğu gibi çocuklarımızın, torunlarımızınşirketimizin 100.yılını görebilmesi ise en büyük hayalimiz.

 

Sektöre iletmek istediğiniz mesajınız var mı?

Daha önce de belirtmiş olduğum gibi, sektörle ilgili en büyük beklentimiz çevre ve insan sağlığı konusunda bilinçli ve duyarlı firma sayısının artması, merdiven altı üretimin azalarak bu derece ciddi bir konunun işin uzmanları tarafından sürdürülmesidir.