Ocak - Şubat Sayısı 2015

Ocak - Şubat Sayısı 2015

Merhaba Değerli Turkchem Okurları,


İsveçli Kimyager Alfred Nobel’in vasiyeti üzerine başlayan, her yıl 10 Aralık’ta Alfred Nobel’in ölüm tarihinde İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilen Nobel Kimya ödülleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da kimyanın çeşitli dallarında sahiplerini buldu. İlk olarak 1901 yılında Jacobus Henricus van’t Hoff tarafından kazanılan ödülün bu yılki sahipleri; Eric Betzig, William Moerner ve Stefan Hell oldu. Bilim insanları için önemli bir başarı olan bu ödülün konusu "Süper Çözünürlüklü Florasan Mikroskop” olarak bilim dünyasında kayda geçti.

 

Hayatın her alanında yer alan "Kimya”nın, insanlık adına fayda sağlayıcı unsurlarını görmek çok güzel. Sektörün global anlamda gelişimi adına yapılan her çalışma, insanlık adına umut olmaya devam ediyor. Sektörü dünü ve bugünüyle ele aldığınızda gelişmelerin ne kadar çarpıcı boyutta olduğunu görebilirsiniz. Bilim dünyasında kabul gören bu başarıların daim olmasını temenni ederiz.

 

Genel Kimyasalları ele aldığımız bu sayımızda; gıdadan kozmetiğe, kompozitten atık kimyasallarına kadar birçok sektöre ait teknik makaleleri ve sektörden haberleri okuyacaksınız.

 

2015 yılının ilk röportajını; Sümer Analitik ve Medikal Teknolojiler San. ve Tic. A.Ş.’nin Genel Müdürü Halil Sümer ile gerçekleştirdik. Sümer Analitik’in kuruluşundan bugüne gelişim süreci, satış faaliyetleri, hedef ve projeleri hakkındaki söyleşimizi keyifli okuyacağınızı düşünüyorum.

 

Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliği Bölümü’nden Doçent Dr. Mehmet Atilla Taşdelen ve yüksek lisans öğrencilerinin kaleme aldığı "Atık Lastiklerden Elde Edilen Kompozitlerin Ses Bariyeri Olarak Kullanılması” başlıklı teknik makale ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. Nazan Demir’in "Anadolu Orkidesi Çiçeklerinden Proteaz Enziminin Saflaştırılması ve Endüstride Kullanımının Araştırılması” başlıklı teknik makalelere bu sayımızda yer verdik.

 

Keyifle okuyacağınız bir sayı olması dileğiyle…

Sevgiyle kalın.

Serap Kaptan