Organik Peroksitler

Organik Peroksitler
Organik Peroksitler doymamış polyester reçinelerin soğuk ve sıcak proseslerde kürleşmesinde, kompozitlerde, vinilester polimerizasyonunda ve çapraz bağlama uygulamalarında kullanılır.

Polyester sektöründe;

• Soğuk proseslerde (ortam sıcaklığında) organik peroksitlerle birlikte kobalt tuzları ve organik aminler hızlandırıcı olarak kullanılır.
• Sıcak proseslerde ise organik peroksiti sıcaklık aktive eder.
Doymamış polyester reçineleri sertleştirmek için kullanılan başlıca organik peroksitler; keton peroksitler, hidroperoksitler, organik peroksit karışımlar, peresterler, perketaller ve diaçil peroksitler bulunmaktadır.Keton Peroksitler:

Ketonperoksitler ortam sıcaklığında çalışmaktadırlar. Bunlara örnek olarak; metil etil keton peroksit (MEKP), Asetil aseton peroksit (AAP) ve Metil isobutil keton peroksit (MIBKP) verilebilir. Bu ürünlerin kullanımı istenilen kür zamanına göre değişiklik gösterebilir.

Organik Peroksit Karışımlar:
Bazı farklı kür uygulamalarında hidroperoksitler, peroksiesterler ve perketaller gibi organik peroksitler ile keton peroksitlerin (MEKP, AAP) karışımları kullanılır. Bu tür organik peroksit karışımları hem soğuk proseslerde hem de sıcak proseslerde kullanılabilir.


Hidroperoksitler:
Tert-butil-hidroperoksit %70 (TBHP70) bu peroksitlere örnektir. TBHP70 kompozit kürleşmesinde, vinil polimerizasyonda ve polimer içinde çapraz bağlamada kullanılır.

Di Açil Peroksitler:
Geniş uygulama alanına sahiptirler. Doymamış polyester ve kür uygulamalarının yanı sıra elastomerlerin çapraz bağlanmasında, PVC üretiminde, polistiren ve poliakrilatta kullanılırlar. Bu peroksitlerden olan benzoil peroksit (BPO) doymamış polyesterler ve akrilik monomerlerle oda sıcaklığında kullanılabilir. BPO toz (granül), pasta formlarında veya sıvı süspansiyon şeklinde kullanılabilir.

Peroksiesterler ve Peroksiketaller:
Yüksek sıcaklıkta kürleşme için kullanılırlar. Peroksiesterlere örnek olarak Tert-bütil peroksipivalat (TBPP), tert-bütil peroksi-2-etilhekzanoat (TBPO), tert-bütil peroksibenzoat (TBPB) verilebilir.Demet Darcan
Üretim Müdürü / Production Manager
Akpa Kimya