Petkim Petrokimya Holding A.Ş.Basın Bülteni

Petkim Petrokimya Holding A.Ş.Basın Bülteni

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.

BASIN BÜLTENİ

(20.4.2013)

 

·PETKİM, AKADEMİ KURDU

·İŞÇİLERİ PETKİM AKADEMİ EĞİTECEK…

·SANAYİ KURULUŞLARININ EĞİTİM TALEPLERİNİ KARŞILAMAK ÜZERE KURULAN PETKİM AKADEMİ BÜNYESİNDE ÜÇ OKUL VE 67 PROGRAM BULUNUYOR

·GENEL MÜDÜR SADETTİN KORKUT:

SANAYİCİLERİMİZİN MESLEKİ EĞİTİM VE GELİŞİM YÖNÜNDEKİ TALEPLERİNİ KARŞILAMAYA HAZIRIZ.

Petrokimya sektörünün ilk ve tek yerli üreticisi Petkim, 48 yıllık deneyim ve birikimini sanayi kuruluşlarının, sektörün ve müşterilerinin hizmetine sunmak amacıyla Petkim Akademi projesini hayata geçirdi. Bünyesinde Teknik Eğitim Okulu, Kişisel Gelişim Okulu ve Eğitim Teknolojileri Okulu ile bu okullar bünyesinde 67 programla eğitim verecek PetkimAkademi, sanayicilerin ihtiyaç duyduğu iyi yetişmiş işgücü talebinin karşılanmasında çok önemli rol oynayacak.

Sanayi kuruluşlarının formen-teknisyen, mühendis, yönetici gibi teknik ve yönetsel pozisyonlarının eğitim ve gelişim taleplerinin karşılanacağı Petkim Akademi ile şirketlerin kariyer yönetimi sistemine güçlü bir destek verilecek. Projeyle çok sayıda eğitim ve gelişim ürünü çalışanlara, müşterilere ve sanayi kuruluşlarına kazandırılacak. Petkim’in üniversitelere ve meslek yüksekokullarına sosyal sorumluluk kapsamında yarattığı staj imkânları da Petkim Akademi tarafından yönetilecek.Akademiden mezun olan öğrenciler, alacakları mezuniyet sertifikası ile, çalıştıkları sektörlerde çok daha kolay iş bulma şansı yakalayacak. Petkim Akademibünyesindeki okul ve programların ayrıntılarına ise www.petkim.com.tr web sayfasından ulaşılabiliyor.

 "İŞ ORTAMINDA ÖĞRENME KURUMSAL BAŞARIYI ARTIRIYOR”

 Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, teknolojinin hızla geliştiği yoğun rekabet ortamında, insan kaynağına yapılan yatırımın büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, çalışanların iş ortamında öğrenme ve gelişim olanaklarıyla desteklenmesinin kurumsal başarıyı artıran en önemli faktör olduğunu vurguladı. Korkut, günümüzde birçok şirketin, kurumsal vizyonu doğrultusunda yetiştirdiği iç eğitimcileri ile çalışanlarının ve paydaşlarının ihtiyaçlarına uygun eğitimleri belirlemeye ve uygulamaya yönelik yapılanmaları oluşturduğunu hatırlattı. Petkim’in de bu küresel eğilimi referans alarak Petkim Akademi projesini hayata geçirdiğini kaydeden Korkut, şöyle devam etti:

"Petkim Akademi okullarında görev alacak deneyimli ve yetkin eğitimciler etkin sunum hazırlama ve eğitim programları oluşturma konularında ‘Eğiticilerin Eğitimi’programlarına katılarak sertifikalandırılmaktadırlar. Bu iç eğitimciler ve dış kurumlarla yapılan eğitimişbirlikleri ile sanayi kuruluşlarının yönetimine, pazar stratejilerine, teknik-kalite-üretim-bakım yapılanmalarına uygun eğitimleriverebileceğiz.”

TEKNİK EĞİTİM OKULU, EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN OKUL OLACAK

 Petkim Akademibünyesindeki Teknik Eğitim Okulu, sanayi kuruluşları ve Petkim müşterilerinin üretim ve bakım alanında ihtiyaç görülen eğitimlerini hayata geçirecek.Okul bünyesinde Utiliteler, Fırınlar, Kompresörler, Pompalar, Kolonlar, Ekstruderler, Su Teknolojisi ve Su Hazırlama, İnspection (Korozyon, Erozyon), Eşanjörlergibi eğitimlerveriliyor.

Akademi, üretim grupları ile Ar-Ge ve Teknoloji Müdürlüğü ile Kalite Kontrol ve Teknik Servis müdürlüğü iç eğitimcileri desteğinde; Ürün Tanıtıcı Eğitimler, Plastiklerin Özellikleri, Plastik Maddeler ve İçerdikleri Maddeler, Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler konulu eğitimleri uygulayacak. Okulda ayrıca müşterilerden ve kurumlardan gelen laboratuvar desteği, ürün geliştirme gibi talepler de değerlendirilecek.

Okul bünyesinde şirketlerin İş Sağlığı ve Güvenliği’ni etkin bir şekilde sağlamalarına yönelik, Teknik Emniyet ve Yangın Emniyet Eğitimleri de verilecek.Teknik Eğitim Okulu bünyesinde yer alan Petkim İlk Yardım Eğitim Merkezi ise sadece sanayi kuruluşlarına değil, Petkim müşterilerine ve tüm vatandaşların katılımına açık olarak tasarlandı. Sağlık Bakanlığı’ndan tescilli Eğitim Merkezi, ilgili mevzuatlar kapsamında şirketlerin alması gereken ilk yardım eğitimlerini veriyor.

 KİŞİSEL GELİŞİM OKULU, MESLEKİ VE KİŞİSEL GELİŞİME ODAKLI

 Petkim Akademi Kişisel Gelişim Okulu’nda ise programlar mesleki ve kişisel gelişime yönelik içerikte olacak. Bireysel gelişime ve yetkinlik gelişimine yönelik eğitimler, çalışanların yanısıra sanayi kuruluşları ve Petkim müşterilerineyönelik olarak tasarlandı. Kalite Sistemleri ve iş Mükemmelliği iç eğitimcileri aracılığı ile; ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, Entegre Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi, TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi, Toplam Kalite Yönetimi, Proses Bakım Yönetimi, Stratejik Yönetim ve Planlama, Bireysel Öneri Sistemi, İstatistiksel Proses Kontrol, Kaizen, Kalite Çemberleri, 5 S, Kıyaslama (Benchmarking), Hata Türleri ve Analizi, Mevcut Durum Analizi, GZFT (SWOT) Analizi Eğitimleri verilecek.

Satış ve pazarlama grubundaki eğitimciler; Uygulamalı REACH/CLP, Shipping, Petrokimya Piyasaları ve Fiyatlandırma, Kaynak Planlamasında Modüler Yaklaşımlar, Akreditif, Pazarlamada 4P'den 7P'ye Yeni Yaklaşımlar, Endüstriyel Ürün Pazarlaması, Pazarlamada Dağıtım Kanalları, Niş Ürünlerde Pazarlama, Endüstriyel Ürünlerde E -Ticaret, Dış Ticarette Teslim Şekilleri, Key Account Müşteri Yönetimi eğitimlerini verecek.

 EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ OKULU İLE E-EĞİTİM ARTIK ÇOK KOLAY

 Eğitim Yönetim Sistemleri, Eğitim Pazarlama ve E-Eğitim bölümlerinin yer aldığı Eğitim Teknolojileri Okulu’nda ise, Petkim Akademi tarafından düzenlenecek eğitimlerin ihtiyaç analizi, program tasarımı, uygulama ve değerlendirme süreçleri; çalışanlara, müşterilere ve sanayi kuruluşlarına tanıtımı gerçekleştirilecek. E-learning eğitimlerinde sunulan güçlü teknik altyapı sayesinde eğitimleri alacak kullanıcıların sayısı, aldıkları eğitimler, eğitimleri tamamlama durumları ve başarı durumları ölçümlenerek, raporlanabilecek.