Sartonet Kurucusu ve Gn. Müd. Sayın Ömer Erdem'le keyifli bir söyleşi yaptık.

Sartonet Kurucusu ve Gn. Müd. Sayın Ömer Erdem'le keyifli bir söyleşi yaptık.


Hassas terazi ve membran filtre konusunda dünya liderlerinden biri olan Alman Sartorius firmasının Türkiye’deki tek yetkili temsilcisi olarak hizmet veren Sartonet firması Kurucusu ve Genel Müdürü Sayın Ömer Erdem’le keyifli bir söyleşi yaptık. Erdem, Sartorius ve Sartonet ürün ve hizmetleri hakkında detaylı bilgi verdi.


Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

2 Ocak 1951 Ankara Çankaya’da doğdum. İlkokulu Çankaya ilkokulunda, orta ve liseyi TED Ankara Kolejinde okudum. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldum. Hususi pilot lisansına ve Serbest Paraşütçülükte "D” lisansına sahibim. Otuz iki yıl önce kurmuş olduğum şirketim ile hassas terazi ve membran filtre konusunda Dünya liderlerinden olan, Alman Sartorius firmasının mümessilliğini yapmaktayım. Evli, iki çocuk babasıyım.

 

Sartonet’in kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Dr. Sartorius’la tanışmanızın ve firmanın temellerinin atılmasının oldukça ilginç bir hikayesi var, bu süreci anlatır mısınız?

Sartonet’in kurulmasının ilginç bir hikayesi vardır. Bugün Sartorius Yönetim Kurulu üyesi olan R. Vogt, seksenli yıllarda Orta Doğu sorumlu kişi olarak sıkça Türkiye’ye gelirmiş bu ziyaretlerinden birinde kendisi ile tanıştım. Kendisi beni iş görüşmesi için Almanya’ya davet etti, başka bir iş hazırlığında olduğumdan gitmemek için çeşitli bahaneler buldum. Her akşam aramaları ve bir türlü vazgeçmeyen tutumu karşısında Almanya Sartorius’a gittim ve görüşmemiz sonunda önerdiği iş kabul etmedim teşekkür edip ayrıldım. R. Vogt yine vazgeçmedi yine aramalara devam etti ve Dr. Sartorius’tan randevu aldığını, kendisinin benimle tanışmak istediğini ısrarla söyledi, tekrar bir daha gittim Almanya’ya. Dr. Sartorius, 8. Cumhurbaşkanımız rahmetli Turgut Özal ile Davos’tan tanışıyormuş. Bana kendisi ile ilgili sorular sordu; bende kendisini yakından tanımadığımı basından gördüğüm ve duyduğum kadarı ile tanıdığımı söyledim. Sonra Türkiye üzerine görüşlerimi sordu ve sonunda benimle çalışmak istediğini belirtti. Ben çekimser davranmaya çalıştımsa da R. Vogt’la birlikte hayır diyemeyeceğim bir baskı altında bıraktılar, ben de kabul etmek durumunda kaldım. Sartonet’in temeli de böylece atılmış oldu. 1983 yılında Hazine Dış Ticaret Müşteşarlığı’ndan alınan müsaade ile "Laison Office” olarak çıkılan bu yol da bilahare Sartonet kurulmuş, o günden bu güne de sektöründe müşterilerini rakiplerinden her zaman daha iyi hizmet vererek memnun etmiştir.

 

Sartonet firması Sartorius A.G. Türkiye tek yetkili temsilcisi olarak hizmet veriyor. Sartorius A.G., yaklaşık 150 yıllık son derece köklü bir firma. Florenz Sartorius tarafından 1870 yılında kurulan Sartorius firmasının tarihçesi ile ilgili kısa bilgi verir misiniz? Bir de Nobel ödüllü bilim adamı Richard Zsigmondy ve Sartorius firmasının, membran filtre teknolojisini keşfi ve geliştirilmesi adına yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?


Latince Terzi demek olan Sartorius, Almanya Göttingen’de bir aile ismi. 1870 yılında Florenz Sartorius tarafından kurulan Sartorius, hassas terazi üreticisi olarak tanınmış. Göttingen Üniversitesi ile yakın çalışmaları olan Sartorius, 20. yüzyılın başlarında Göttingen Üniversitesi’nden Prof. Zigmondy ile ortak çalışmaları sonunda (1927 yılında) membran filitrenin icadınıngerçekleşmesi ile de ünlenmiş, Prof. Zigmondy de bu buluşu ile Nobel Ödülü kazanmış. Bu buluşunun, ikinci dünya savaşı ile Amerika’ya göç etmesine ve iki rakibinin doğmasına engel olamayan Sartorius’un ünü, savaştan korunmasına sebep olmuş, İkinci Dünya Savaşında müttefik güçler tarafından korunarak özellikle bombalanmamış, bombalanmamasına bir başka sebep de, üç Nobel Ödülü kazanmış öğretim üyeleri ve Göttin gen Üniversitesi ile aynı bölgede olduğu inanışı da var.


Hassas terazi ile başlayan bu yolculuk bugün laboratuvardan prosese, beş bininin üzerinde ürün yelpazesi ile tüm dünyaya hizmet eden, inovative bir kuruluş konumuna gelmiş.

 

Sartorius 4108 modeli, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmış bir cihaz. Bu model hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dünyanın en hassas terazisi olan 4108 modeli ile rekorlar kitabına giren Sartorius, bu terazisi ile, tükenmez kalem ile koyduğunuz noktada bırakılan mürekkebi ölçebilmektedir. Yalnız rekorlar kitabı ile değil, aydan getirilen taşların tartımında da NASA, Sartorius terazilerini kullanmıştır.

 

Sartonet başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Sartonet’in ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Sartorius’un gerek terazileri gerekse filtreleri ile hitap ettiği sektör çok geniştir. Bugün İlaç Sanayii başta olmak üzere, Kimya Sanayii, Gıda ve Meşrubat Sanayii, Metal Sanayii, Tekstil Sanayii, Boya Sanayii ve tüm laboratuvarların neredeyse tümü Sartorius’un müşterisidir.

 

Sartorius firması, membran filtreyi ilgilendiren birçok firma satın aldı ve bu alanda bilgi ve tecrübe birikimini çok güçlendirdi. Bu satın almalar ve önümüzdeki dönemler için yatırım planları hakkında bilgi verir misiniz?

Filtre konusunda da buluşları ile lider olan Sartorius bir süredir "Total Solution Provider” sloganını kullanıyor. Zira, konusu ile ilgili irili ufaklı birçok firma kattı bünyesine. Bu firmaların en önemlileri olan: Fermentörleri ile ünlü B. Brown International, tek kullanımlık steril torba, tek kullanımlık biyoreaktör üreticisi Stedim, yine dünyanın en önemli hücre hattı geliştirme firması Cellca, dünyanın ilk ve tam otomasyonlu Mikrobiyoreaktörlerini üreten Tap Biosystems firması ile Sartorius’u bugün biyoteknoloji alanında da lider firma haline getiren Bio-Outsource, Intelicyt ve Virocyt firmalarını sayabiliriz.