Sektörün duayen isimlerinden Faruk Kutay ile keyifli bir sohbet ettik…

Sektörün duayen isimlerinden Faruk Kutay ile keyifli bir sohbet ettik…

Sektörün duayen isimlerinden Faruk Kutay ile İnterlab’ın kuruluş sürecinden bugünlere gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında keyifli bir sohbet ettik… Faruk Kutay sorularımızı içtenlikle cevaplayarak İnterlab’ın felsefesini ve başarısının sırrını bizlerle paylaştı.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1951 Ankara doğumluyum. Kimya yüksek mühendisiyim. İşletme ve yönetim konusunda lisansüstü derecelerim var. Bu sektöre, eğitim sürecimi ve askerlik görevimi bitirdikten sonra girdim. 30 yıldan uzun bir süredir bu sektör içerisinde kesintisiz olarak yer almaktayım.

 

İnterlab kimdir? İnterlab’ın faaliyetleri ve hizmet verdiği sektörler ve sunduğu ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?

İnterlab, çok geniş bir spektrumda ve akla gelebilen tüm ürünleri kapsayacak bir şekilde, laboratuvarda kullanılan sarf malzemeler, araç gereçler ve laboratuvar cihazları konularında hizmet vermektedir. Cam ve plastik malzeme üretiminde Türkiye’nin en büyük kuruluşudur. 7 şubesi ile Türkiye’nin konusunda en fazla insan istihdam eden kuruluşudur. İnterlab sektörün en eski kuruluşudur diye bir iddiamız yok elbette, bizden yaş olarak daha eski firmalar var. Ancak sektöründe en fazla tanınan, en fazla güvenilen birkaç kuruluştan biridir diyebilirim.


1983 – 2015 çok uzun bir süreç. Nereden nasıl başladınız, bugün hangi noktaya ulaştınız?

2015 kataloğumuzun ön sayfasından alıntılar ile cevap vermek istiyorum. "Heves yoksa nefes de yok” demiş büyüklerimiz. Yola çıkarken tam böyleydik, 1983’te derin bir nefes aldık ve yola çıktık. 5 kişi Ankara’da küçük bir dairede başladık emeklemeye. Dünyayı merak eden ve bir an önce koşmayı hayal eden bir bebektik. Yol uzun dedik, kendimize bir söz verdik. Ne olursa olsun hevesimizi taze tutacağız dedik. Arkamıza yaslanıp durmayacağız, oturduğumuz yere alışmayacağız, devamlı koşacağız dedik. Başka sözler de verdik kendimize; örneğin değişimi seveceğiz, resme daha geniş bir perspektiften ve gerekirse tersten bakacağız diye söz verdik. Kendimize verdiğimiz sözleri tuttuk; 5 kişi idik 300 kişiye yaklaştık. Sektörde boy atarken tavanlarımızın yüksekliği, depolarımızın duvarları da uzadı. Apartman dairesine sığan çalışma alanlarımız (üretim alanlarımız ile beraber) şimdi 11.000+ metrekare. Başta 50 metrekare olan depomuz şu anda 10.000+ metrekare. Toplamda kendi mülkiyetimizde 21.000 metrekareden de fazla bir alan içerisinde çalışma hayatımıza devam ediyoruz. 7 şubemiz ile ülkemize hizmet veriyoruz. Markamızı taşıyan ürünler 73 ayrı ülkeye sevk edildi geçen sene.


Bu süreç içerisinde neler kattınız sektörünüze?

Neler katmadık ki… Her şeyden önce 45’ten fazla firma kattık sektöre. Ülkemizdeki 45’ten fazla firmanın sahipleri bir şekilde bünyemiz içerisinde çalıştılar ve daha sonra kendi işlerini kurdular. Liste tek tek isim vermek için çok uzun, ancak gerek de yok. Kendileri zaten biliyorlar. Az şey yapmadık; Türkiye’nin en büyük entegre tesislerini büyük yatırımlar yaparak kurduk. Bugün 11.000 metrekare alanda en kaliteli cam malzemeleri üretiyoruz. Geniş ve ultra modern steril alanlarda genetik laboratuvarlarında kullanılan steril ürünleri üretiyoruz. Dünyanın malını üretiyor ve dünyaya satıyoruz. Şubeleşerek hizmet ağını yaygınlaştırmayı ilk biz düşündük. Şu anda 7 şubemiz ile tüm ülkeyi kapsıyoruz. İlk ürün tanıtım kataloglarını biz hazırladık. Bize kadar ülkemizde tek bir katalog dahi yoktu. Bugün ise onlarcası var. Ancak çoğu halen yurt dışındaki orijinal katalogların Türkçeye çevrilmiş versiyonu. En önemlisi ülkemize ve dünyaya ISOLAB markasını sunduk. 73 ülkeye ihraç ediliyor bu marka ve her sene satışlarımız %25 oranında artıyor. Bunlara ek olarak kattıklarımızı burada saymak istemem çünkü, bu sayfalarda çok yer işgal edecek.

 

Peki bundan sonrası için planlar nedir?

Merak bitince yaşlanır insan. Halen çok meraklıyız. Önümüzde dönüp duran dünyayı ve değişimleri halen merak ile izliyoruz. Farkındayız, dünya eskisinden daha hızlı dönüyor. Birileri bu değişime hayretle bakarken, birileri oyunun kurallarını yazıyor. İnterlab olarak biz "bakanlardan” değil "yazanlardanız”. Büyümek sancılı iş… Ancak genç ruhumuz hala heveslerimizi kucaklıyor. Bu yaşa gelinceye kadar çok virajlar, çok dik yokuşlar gördük. Bazen yorulduk ama hiç durmadık, hızımızı düşürmedik. Tabii bu marifet istemekte, öylesine değil ama, çok istemekte! Biz bulunduğumuz noktaya istediğimiz için geldik. İleride olmak istediğimiz yeri de çok iyi biliyoruz.En büyük hedefimiz; ülkemizin kendi değerlerini taşıyan katalog şirketi olmak. Çok önemli adımları, çok hızlı atıyoruz. 2015 yılı kataloğumuza incelediğinizde varmak istediğimiz hedefi daha iyi irdeleyebilirsiniz. Başlarken kendimize verdiğimiz sözleri bir gün bile unutmadık. Bu sözler bizi birbirimize, işimize ve müşterilerimize derin bir aşk ile bağlıyor. 30 yılı aşkın tecrübemiz ile koşar adım Türkiye için, dünya için, bilim için heves ile camlara üflemeye, plastiğe ve metale şekil vermeye devam ediyoruz.

 

İnterlab’ın kalite felsefesi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Kendimize verdiğimiz sözlerden en önemlisi ise "adımızın yanında güven kelimesi” parlamalı sözü idi. Yaptığımız her şey kaliteli olacak dedik. Ürünlerimiz kaliteli olacak dedik. Tüm üretim kalemlerimiz, daha doğrusu markamızı taşıyan ürettiğimiz, aldığımız, sattığımız tüm ürünlerimiz dünyanın en kaliteli ürünleri arasında yer alıyor. İnsanlarımız bizim en vazgeçilmez değerlerimiz olacak dedik.

Bizim için çalışan herkes çok kıymetli, en az müşterilerimiz kadar. Tüm personelimize, çalışma arkadaşlarımıza en kaliteli altyapıyı hazırladık her zaman, kaliteye yönlendirdik. En kaliteli ve güzel çalışma ortamlarını verdik kendilerine. En iyi şekilde eğitmeye çalıştık kendilerini. Sonuçta

müşterilerimize sadece ürün kalitesi ile değil insan kalitesi ile de hizmet ettiğimiz bir evre yarattık şirketimizde. Fazla uzatmak istemiyorum, İnterlab bugün ürün, insan ve hizmet kalitesini tam olarak harmanlamış bir kuruluştur.


 

Satış sonrası hizmetleriniz ve müşteri memnuniyeti felsefenizi öğrenebilir miyiz?

Müşteri memnuniyeti bizim için esastır. Ancak "müşteri koşulsuz haklıdır” diye bir saplantımız da yok açıkçası. Müşteri haklı olduğu yerde haklıdır. Müşterilerimizden gelen tüm şikayetleri adil, objektif kriterler içerisinde ancak çok kısa zaman süresinde çözmek ana hedefimizdir.


Son olarak, içinde bulunduğunuz sektörü nasıl görüyorsunuz?

Açıkçası çok parlak ve olumlu görmüyorum. Geleceğe bakmayan, sadece fiyat kırarak var olmaya çalışan firmalar ile doldu ortalık. Müşterilerimizin bazıları ise aynı yönelişte maalesef… Bu arada iyi mal satmak için, iyi hizmet üretmek için gereken "kazanç” olgusu bir tarafa itiliyor. Zaman içerisinde doğal seleksiyon ile ortalığın temizleneceğine inanıyorum.