Sümer Analitik ve Medikal Teknolojiler Genel Müdürü Halil Sümer ile Röportaj

Sümer Analitik ve Medikal Teknolojiler Genel Müdürü Halil Sümer ile Röportaj
Sümer Analitik ve Medikal Teknolojiler San. ve Tic. A.Ş.’nin Genel Müdürü Halil Sümer ile gerçekleştirdiğimiz röportajı keyifle okuyacaksınız. Sümer Analitik’in kuruluşundan bugüne gelişim süreci, satış faaliyetleri, hedef ve projeleri hakkında sohbet ettik.

Sayın Halil Sümer, okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik – Elektronik Fakültesinden mezun oldum. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra profesyonel çalışma hayatıma 1987 yılında başladım. 2005 yılına kadar analitik laboratuvar cihazları ithal eden bir firmada ortak ve yönetici olarak görev yaptım.

Firmanızın kuruluşundan bu yana gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz? Şirketiniz kaç yılında ve nasıl kuruldu?

Sektördeki birikimlerimi daha iyi değerlendirebilmek ve yeni projelerimi hayata geçirebilmek amacıyla 2005 yılında Sümer Analitik ve Medikal Teknolojiler San. ve Ticaret Limited Şirketini kurdum. Firmamız kuruluşundan bugüne kadar geçen süreçte düzenli bir ivme ile müşteri portföyü ve satışlarını arttırmış ve son kullanıcılara daima en yeni teknoloji ve çözümleri sunma ve müşteri memnuniyetini ilk planda tutma prensibi ile faaliyetlerine devam etmiştir.

Özellikle süt ve süt ürünleri analizleri ile kinematik viskozite ölçümü ve titrasyon alanlarında firmamız sunduğu yeni teknolojiler, ekonomik çözümler ve bilgi birikimi ile sektörde öne çıkmıştır.

Firmanızın misyon, vizyon ve değerleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Vizyonumuz, dünyadaki son teknolojik gelişme ve çözümleri müşterilerimize sunarak, sektörde tercih edilen bir firma olmaktır.

Misyonumuz ise, müşteri beklentilerini en iyi şekilde gözlemleyerek uygun çözümler sunmak, müşteri memnuniyetini her şeyin üstünde tutmak, müşteri beklentilerini 7 gün 24 saat yanıtlayabilmek için gerekli tüm iletişim teknolojilerini kullanmak, ticari ahlak kurallarından hiçbir zaman ödün vermemektir.

 

Güvenilirlik, dürüstlük, adil olmak, insana saygı, çevreye saygı, yaratıcılık, hizmet odaklı olmak, takım ruhu başlıca değerlerimizdir.

Hangi sektöre hitap eden ürünleriniz bulunmaktadır? Laboratuvar ürünleriniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Firmamızın ürün ve ithalat portföyünün büyük bölümü kimya, plastik, madeni yağ, ilaç, kozmetik, gıda, süt, süt ürünleri sektörlerine hitap eden analitik cihazlardan oluşmaktadır. Bunun yanında tıp sektöründe kullanılan bazı cihazlar da ithalat programımızda yer almaktadır.

Başlıca ürünlerimiz ise; otomatik titratörler, rotasyonel ve kinematik viskozimetreler, pH, iletkenlik, çözünmüş oksijen ölçerler, laboratuvar ve proses elektrodları, kryoskop, ozmometre, florometre, refraktometre, sakkarimetre, polarimetre, FTIR süt analiz cihazları, somatik hücre sayım cihazları, ambalaj test cihazları, peristaltik pompalar, dişli pompalar, döner pistonlu pompalar, HPLC bağlantı parçaları, bilgisayar kontrollü koloni sayıcılar, kan bankası cihazlarıdır.

Satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Satışlarımızı ülke çapında hem bayilerimiz kanalı ile hem de kendi satış kadromuz ile gerçekleştirmekteyiz. İthalatını yaptığımız analitik ve medikal cihazların sorunsuz işletimi için gerekli tüketim malzemeleri ve yedek parçalar sürekli stoklarımızda bulundurulmaktadır. Yine bu cihazlara ilişkin bakım, onarım, kalibrasyon, kalifikasyon, teknik servis ve aplikasyon desteğini sağlamaktayız.

Öte yandan üniversitelerin ilgili bölümleri tarafından düzenlenen kongre ve seminer sponsorlukları ile araştırma ve eğitim kurumlarına desteğimizi sürdürmekteyiz.

Müşterileriniz için satış sonrası teknik servisiniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

İletişim teknolojilerinin sürekli geliştiği günümüzde müşterilerimize daha iyi hizmet için gerektiğinde kullanıcıların bilgisayarlarına uzaktan erişim yazılımları ile bağlanarak cihazlardaki yazılım ve işletim problemlerine en kısa sürede müdahale edebilmekteyiz.

 

Şirket içi eğitim faaliyetlerinin yanı sıra, temsil ettiğimiz üretici firmalar tarafından düzenlenen satış ve teknik servis seminerleri, yurt içi ve yurt dışı fuar ziyaretleri, internet üzerinden yapılan online seminerlere katılım ile sektördeki tüm gelişmeleri olabildiğince yakından takip etmeye ve müşterilerimize aktarmaya çalışmaktayız.

Müşterilerimize 7 gün, 24 saat teknik servis desteği sunmaktayız. Firmamız alanlarında lider olan çeşitli üretici firmaların temsilciliği kimliği dolayısıyla satış ve satış sonrası teknik servis ve aplikasyon desteği konularında çok yetkin olmak zorundadır. Zira olabilecek herhangi bir müşteri memnuniyetsizliği hem firmamız, hem de üretici firmaların pazardaki imajını zedeleyebilecektir. Bu nedenle, bu konuda firma olarak çok hassas davranmaktayız. Örnek vermek gerekirse; otomatik titratör satın alan bir müşterimiz, cihaz ile bir veya birden fazla aplikasyon yapmak isteyebilir. Öncelikle

bu cihaz müşteri laboratuvarına teknik servis yetkilimiz tarafından kurulur, gerekli kullanıcı eğitimleri kullanıcının belirlediği sürece verilir, aplikasyonlar birlikte denenir ve cihaz çalışır durumda teslim edilir. İlerleyen zamanlarda kullanıcının herhangi bir anda cihaz veya aplikasyona ilişkin soruları telefonla veya e-posta ile yanıtlanır. Gerekiyor ise müşterimiz bir, iki veya daha fazla kez ziyaret edilerek soruna mutlaka çözüm getirilir.

Ürünlerinizin kalitesini belirleyen standartlar nelerdir?

Firmamızın genel itibariyle Türkiye’de temsil etmekte olan üretici firmalar laboratuvar teknolojileri alanında kaliteleri tescillenmiş markalardır. Bunlardan birkaçı hakkında kısaca bilgi vermek isterim. Böylece ürünlerimizin kalitesini belirleyen standartlar nelerdir sorunuz da cevap bulmuş olacaktır.

 

SI Analytics; 1936 yılında Almanya’nın Jena şehrinde, Jenaer Glaswerk SCHOTT & Gen. adıyla cam pH elektrodunun ilk olarak geliştirilmesi ve üretimi ile faaliyetine başlamıştır. 1940 yılında kapiler viskozimetre üretimi, 1952 yılında referans elektrod üretimi, 1970 yılında yarı-iletken teknolojisiyle pH metre üretimi, 1973 yılında firma ünvanının SCHOTT Geraete GmbH olması, 1975 yılında otomatik viskozimetre üretimi, 1988 yılında bilgisayar kontrollü titratör üretimi, 2003 yılında firma ünvanının SCHOTT Instruments GmbH olarak değişimi ve son olarak 2011 yılında Xylem grubuna dahil olması. SI Analytics elektrokimya, titrasyon ve viskozite ana ürün gruplarıyla kimya sektöründe kalite kontrol ve araştırma laboratuvarlarına hizmet veren 79 yıllık bir üreticidir.

 

Advanced Instruments; 1955 yılından beri klinik, ilaç, biyoteknoloji, mikrobiyoloji ve gıda laboratuvarları için analiz cihazları üretmektedir. Başlıca ürünleri kryoskoplar, ozmometreler, FTIR süt analiz cihazları ve somatik hücre sayım cihazlarıdır.

 

Idex Health & Science; Eastern Plastics, ERC, Ismatec, Isolation Technologies, Rheodyne, Sapphire Engineering, Systec, Upchurch Scientific markaları bu gruba dahildir. Başlıca ürünleri HPLC bağlantı parçaları, valfleri, aksesuarları, peristaltik pompa ve aksesuarlarıdır.

 

Labthink Instruments; Labthink Instruments, ambalaj, yiyecek-içecek, tıbbi cihaz ve ilaç ürünleri, günlük kullanılan kimyasal ürün, baskı, matbaa, yapıştırıcı, otomotiv, petrokimya, biyoteknoloji, inşaat, yeni enerji sektörlerinde ve benzeri sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerine profesyonel danışmanlık hizmetleri, test cihazları, destek hizmetleri ve kalite güvence çözümleri sağlayan uluslararası bir kuruluştur.

 

Kimya sektörü ile ilgili değerlendirme yapmanız gerekirse neler söyleyebilirsiniz?

Türk Kimya Sektörü 2014 yılında otomotiv, hazır giyim ve konfeksiyonun ardından 18 milyar dolar ihracat ile üçüncülüğünü korumuştur. 2015 yılı ihracat hedefi ise 19 milyar dolardır. Türkiye, çevre ülkelerdeki sıkıntı ve belirsizlikler nedeni ile bu ülkelere azalan ihracatını, 2015 yılında Uzak Doğu ve Asya, Güney Amerika, Sahra altı Afrika gibi pazarlara açılarak dengeleyecektir.

 

Öte yandan Biga-Bandırma arasına yaklaşık 5 milyar Euro yatırımla bir Kimya İhtisas Bölgesi (CHEMPORT) kurulması ülkemizin gündemindedir. Bu bölgede Türkiye’de üretimi olmayan ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi planlanmaktadır.

 

Yukarıdaki ihracat rakamları ve yeni projeler göz önüne alındığında Türk Kimya Sektörü hem bölgemizde, hem de global ölçekte sürekli büyüyen ivmesiyle Türk ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir.


2014 yılı firmanız için nasıl geçti?

2014 yılında yurtiçinde Artkim Fuarcılık tarafından İstanbul’da 16-18 Ekim 2014 tarihlerinde düzenlenen "Turkchem Chem Show Eurasia” fuarına katılarak temsil etmekte olduğumuz üretici firma ürünlerini sergiledik. Fuarda hem sektördeki mevcut müşterilerimiz ile tekrar görüşme, hem de yeni müşteriler ile tanışma fırsatını elde ettik.

 

Diğer yandan 1-4 Nisan 2014 tarihlerinde Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen ve sektörün en prestijli fuarlarından biri olan Analytica 2014 fuarını ziyaret ederek son gelişmeleri takip etme imkanı bulduk.

 

Yine, 2014 yılında İstanbul’da düzenlenen Avrasya Ambalaj Fuarı’na katılan ambalaj test cihazları üreticisi Labthink firması ile yaptığımız görüşmeler sonucu bu firma ile distribütörlük anlaşması imzaladık. Akabinde firma merkezi olan Çin’in Jinan kentinde 1 hafta süreyle satış ve teknik servis eğitimine katıldık.

2015 yılı için beklentilerinizi öğrenebilir miyiz? Hedef ve projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

2015 yılında, pazarlama ve teknik servis bölümlerimize yeni istihdamlar ile hem mevcut müşterilerimize daha etkin hizmet sunmayı, hem de portföyümüze yeni müşteriler eklemeyi amaçlıyoruz.

 

Firmamız kuruluşundan bugüne dek ağırlıklı olarak laboratuvar sektörü için ürünler ve çözümler sunmuştur. 2015 yılında özellikle gıda, içecek, ilaç, kimya, enerji sektörlerine hitap eden proses cihazlarını da ithalat programımıza dahil etmeyi planlıyoruz.