Univar Kimya, Plastikte Yeni Sorunlara Yeni Çözümler

Univar Kimya, Plastikte Yeni Sorunlara Yeni Çözümler


Zeynep İlke Ağra / Kimyager / Chemist- Plastik Kimyasalları Bölümü


Univar Kimya, Plastikte Yeni Sorunlara Yeni Çözümler Daha Sürdürülebilir Plastik, Daha İyi Bir Çevre: Basf Joncryl® Fonksiyonel Katkıları

Univar Kimya plastikte yeni fırsatlar yaratacak çözümleri BASF Joncryl® Fonksiyonel katkıları ile sunmaktadır. BASF Joncryl® fonksiyonel katkıları, özellikle kompound üreticileri, geri dönüşüm polimer kullanıcıları ve Bio polimer formülasyonu ile uğraşan firmaların problemlerine farklı bir bakış açısı ile çözüm önermektedir.

 

BASF Joncryl® fonksiyonel katkıları aşağıda sıraladığımız avantajları ve özellikleri sayesinde ürün işlenebilirliğini arttırarak firmanızın rekabetçi olmasını sağlar. Reçinelerin genel kimyasal yapıları düşük molekül ağırlıklı styrene –acrylate kopolimerleridir.

 

• Zincir uzatma - Erimiş ürün gücünü arttırır, bu sayede polimer ve bio polimerlerin daha verimli proses ile üretilmesini (Ekstrüzyon, blow molding, termoforming dahil) sağlar.

 

• Bağdaştırma – Polimer ile bio polimerlerin karışımlarının stabilize olasını sağlayarak daha iyi mekanik özellikte malzeme üretilebilir.

 

• Hidrolitik stabilite – Üretim sırasında oluşabilecek Hidrolitik bozunmaya karşı stabilite sağlayarak özelliklerin kaybını engeller.

 

• Plastikleştirme – Mühendislik plastiklerinin visko elastikliğini yüksek uyumu sayesinde kalıcı olarak arttırır, yapıştırıcı ve sıvı köpük dolgu maddelerinin dayanıklılığını uzatır.

 

• Dispersiyon – Pigmentlerin, dolguların, elyaf katkıların ve çeşitli parçacıkların homojen dağılımına katkıda bulunur.

 

• Akış modifikasyonu – Enjeksiyon ile üretilen parçalarda üretim verimini ve hızını arttırarak yüzey kalitesini iyileştirir, şeffaflık ve ısıl stabilite korunur.

 

• Güvenli kullanım – Solvent içermeyen renksiz sıvı veya katı Joncryl® fonksiyonel katkıları ağır metal içermez, uçucu içerik bulundurmaz ve çok düşük seviyelerde safsızlığa sahiptir.

 

Önemli Faydalar:

• Enjeksiyonda birim zamanda üretilen parça sayısı artar.

• Ekstrüzyon esnasında basıncın azalmasını sağlar, zincir uzatan ajanlar ile beraber kullanılabilir.

• Paketleme ve soğutma sırasında oluşan iç stresi azaltır.

• Termoplastikler ve dolgular arası bağdaştırıcı etkiye sahiptir.

• Proses koşullarında şeffaflık ve mekanik özelliklerin korunmasını sağlar.


BASF Joncryl® Flow modifiers akış arttırıcı serisi (ADF, ADD, ADP)

Değişik tipteki plastiklerin akış hızını arttırırken, birçok ek yarar sağlar.

ADF – Flow: Akış arttırıcıdır viskoziteyi düşürür (PS, HIPS,

PC, PC/ABS, PBT, POM, PA gibi).

ADP – Plasticizer: Migre olmayan polimer katkıları ile reçinelerin esnekliğini kalıcı olarak iyileştirir.

(T-ABS, PVC, ASA, SAN gibi).

ADD – Dispersant: Polimer matriste bulunan özellikle dolgu, pigmentlerin daha iyi ıslatılmasını sağlar, PA kompound ve polyesterlerin akışını arttırır.

Şeffaf reçinede akış özelliklerinin iyileştirilmesi. Saydam reçineler (ABS, PS) ile yüksek karışabilirlik sağlar.

FDA ve/veya Avrupa gıda temas regülasyonlarına uygunluk içeren migre olmayan katkılardır.


BASF Joncryl® chain extenders serisi (ADR)

Bu ürün grubu polikondensasyon polimerlerinin moleküler ağırlığını reaksiyona girerek arttırmak sureti ile çok daha yüksek erimiş ürün direnci sağlarken;

• Geri dönüşüm/Prime malzeme oranını artırarak maliyeti düşürür,

• Zincir uzatma esnasında düşük moleküler ağırlığın artmasını sağlar,

• Değişik polimerlere ait karışımların bağdaşmasını sağlar,

• Hidrolitik stabiliteyi arttırır, üretim planına esneklik kazandırır,

• PLA ve diğer bio çözünür polimerin işlenmesini kolaylaştırır.


Geri dönüşüm polimerlerin tekrarlı kullanımları ve zincir onarılması

ADR zincir uzatan katkıları sayesinde polimer zinciri yeniden yapılandırılabilir, erimiş ürün direncini arttırarak sabit proses özeliklerine sahip olmasını sağlar, mekanik özellikler iyileşir.


PET Folyo ve filmlerin geri dönüşümü

ADR zincir uzatan katkıları sayesinde PET folyo ve film üretiminde oluşan deşenin ya da geri dönüştürülmüş PET şişelerin kullanılmasına imkan vererek moleküler onarılma sonrası PET folyo çekilebilmesini sağlar.

Sadece geri dönüşümden PET şerit üretiminde kullanılan BASF Joncryl® ADR-3270 sayesinde ayrılma parçalanma ve kırık olmadan üretim mümkün olur. Bu ürün tek kullanılabileceği gibi diğer Joncryl® katkıları ile sinerjik etki gösterir. Esnemeyi ve fiziki özellikleri iyileştirmek için diğer polimerlerde farklı ürünler (ADR 4300-4400 gibi) önerilebilir.

Elyaflar

Zincir Uzatıcı ADR 4300 / ADR 4385 / ADR 4380, PET geri dönüşümden çekilecek elyafta çekme kopma özelliklerini arttırabilmek ve yüksek mukavemetli ürün üretimini sağlamak için kullanılabilir.


Reaktif Bağdaştırma

BASF Joncryl® Zincir uzatıcı ürünler değişik tipteki polimerlerin dayanıklı ve kullanıma uygun alaşımlar oluşturmasına imkân verir Bu sayede tasarım aşamasında daha geniş seçenekler sunar.


BASF Joncryl® ve Biopolimer İşlenebilirliği

Joncryl® ADR zincir uzatıcı sayesinde PLA daha yüksek molekül ağırlığına sahip olurken daha dallanmış bir yapıya sahip olur. Daha yüksek erimiş ürün mukavemeti üretimde daha yüksek stabilite sağlar.


PLA Köpük

Joncryl® ADR zincir uzatıcı, moleküler yapıda dallanmayı arttırdığından daha yüksek moleküler yapının daha düşük yoğunlukta köpük üretimini sağlar, kapalı hücre oluşumunu korur.


Biopolimer Karışımları

Biopolimerler genelde bağdaşmayan iki polimerin karışımı yani yumuşak kompound ile kırılgan PLA’nın karışımı halinde kullanılır. Bu üretim şekli ile iki polimerin bağdaşması sağlandığında daha kararlı bir polimer karışımı elde edilmiş olur.