VWR International Türkiye Genel Müdürü Gökhan Aydoğan ile Röportaj

VWR International Türkiye Genel Müdürü Gökhan Aydoğan ile Röportaj

VWR International Türkiye (Pro-Lab Laboratuvar Teknolojileri Ltd Şti)‘nin Genel Müdürü Gökhan Aydoğan ile gerçekleştirdiğimiz röportajda; firmanın gelişim süreci, ürün ve ürün grupları, yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetleri hakkında sohbet ettik.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İnönü Üniversitesi Kimya bölümü mezunuyum. İlk iş hayatıma 1997 yılında uluslararası bir firmada Satış Temsilcisi olarak başladım. 1998 yılında Pro-Lab’ı kurdum. O tarihten 2013 yılına kadar Pro-Lab Laboratuvar Teknolojileri Ltd. Şti.’nin Genel Müdürlüğünü yaptım. Halen VWR International Türkiye’nin Ülke Direktörlüğü görevini yürütmekteyim.

 

Firmanızın ticaret hayatına başladığı günden bugüne kadar olan süreci anlatabilir misiniz?

Pro-Lab 1998 yılında, temel iştigal konusu; laboratuar kimyasalları, sarf malzemeleri ve cihazları satış ve pazarlama olarak kuruldu. 2001 yılında ithalat yapmaya başladı. 2002 yılında Almanya Hamburg merkezli Pro-Lab GmbH’yi kurduk ve tek noktadan tedarik sürecine başlamış olduk. Pro-Lab GmbH’nin kurulması ile sektörde eksik olan alanları hızla kapatmaya ve kaplamaya başladık.

 

Lokal temsilcilikler ve markalara odaklanmak yerine pazarave müşteri yapısına odaklandık. Sektörde bugüne kadar yapılmayan, sınırsız adette ürüne cevap vermeye başlamış olduk.

 

Buna paralel olarak 2003 yılında konusunda Dünyanın en büyük laboratuvar toptancı firmalarından olan VWR International ile çalışmaya başladık. Sektörde profesyonel anlamda ilk katalog firmasını doğru temsil etmeye çalıştık ve bunu kesinlikle başardık.

 

Tek noktadan tedariği başarılı bir şekilde yapmak, hızlı bir büyüme getirdi. Özellikle laboratuvar kullanıcılarına her zaman marka model sınırlaması olmaksızın alternatifler sunduk. Gelişen dünyada artık firmaların tekil temsilciliklere mahkum edilmemesi gerektiğine inandık ve bunu müşterilerimize anlattık. Süreç 2013 yılı 01 Nisan’a kadar hızlı büyüme ivmesi ile devam etti.

 

01 Nisan 2013 tarihinde Pro-Lab Laboratuvar Teknolojileri’nin %100’ü VWR International tarafından satın alındı. Satın almanın ilan edildiği gün, VWR International’ın Türkiye pazarına girmesi sebebi ile 500’ün üzerinde uluslararası haber kanalında yayınlandı.

 

VWR International 1850 yılında ilk defa altın arayan kişiler için gerekli araçları tek set haline getirerek, müşterilerinin ayaklarına kadar götürmek amacı ile kurulmuştur. Bugün 10.000’nin üzerinde çalışanı ile, benzeri hizmeti 7000’nin üzerinde üretici ve 2,5 milyonun üzerinde ürünle tüm dünyadaki laboratuvar kullanıcılarına vermektedir.

Ürün ve ürün gruplarınızdan detaylı olarak bahsedebilir misiniz? Sunmuş olduğunuz hizmetler nelerdir?

Temel ürün gruplarımızı; laboratuvar sarf malzemeleri, laboratuvar kimyasalları, laboratuvar cihazları, olarak sınıflandırabiliriz.

 

Bu başlıklar altında dünyada önde gelen birçok firmanın temsilciğini yapmaktayız. Global pazarda üreticiler her ülke için farklı stratejiler uygulamaktadır. Lokal olarak temel yükümlülüğümüz ise bu stratejileri Türkiye’nin dinamikleri ile birleştirip, olası en iyi hizmet, fiyat ve kaliteyi Türkiye’deki müşterilerimize sunabilmektir.

 

Satışlarımıza önem verdiğimiz boyutta teknik hizmetlere de önem veriyoruz. Bu konuda Avrupa merkezli oluşturulan teknik servis ekibimiz ile anında her ülkeye ve her müşteriye bilgilendirme sağlayabiliyoruz.

 

Ayrıca son dönemde yapılandırmasını bitirdiğimiz VWR Catalys sistemiyle, müşterilerimize, gerek kendi lokasyonlarında, gerekse dışarıda, kendi ekibimizle hizmet verebiliyoruz.

Laboratuvar cihazları ve sarf malzemeleri ile ilgili ürünleriniznelerdir?

VWR International Türkiye olarak, sattığımız ürünleri tek tek saymanın pek mümkün olmadığını düşünüyorum. Sistemin içerisindeki ürünlerin sayıca fazlalığı, bize bunları segmentlere ayırarak yönetebileceğimiz gerçeğini gösteriyor.

Laboratuvar cihazları, sarf malzemeleri, kimyasallar, analitik cihazlar gibi temel başlıklara cevap vermekle beraber, her sektör için oluşturduğumuz "All You Need” kataloglarımız ile, her sektöre spesifik tüm ürün çalışmalarını yapıyoruz. Böylece müşterilerimizin yaptıkları işlere daha fazla odaklanarak, onların da kataloglarımızda kendilerine özel tüm gelişmeleri takip etmelerini sağlıyoruz. VWR International olarak 80’nin üzerinde oluşturulmuş kataloglarımızla hizmet vermeye devam ediyoruz.

 

Sadece satıcı bir firma olmaktan ziyade dünyada yaptığımız birçok satın almalarla, neredeyse her ay bünyemize farklı üreticileri ve distribitörleri katıyoruz. VWR olarak dünyanın her tarafında farklı konularda üretim tesislerimiz var.

 

Yine ürünlerimizin içerisinde en önemli olan VWR Collection altında topladığımız ve tamamen kendi markamız olan ürünler bulunmaktadır. Hem kimyasal, hem cihaz ve hem de sarf malzemelerimizi üretiyoruz ve ürettiriyoruz. Böylece kaliteyi maksimum seviyede tutup kontrol edebiliyoruz.

 

Ar-Ge faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

VWR olarak kendi üretim tesislerimize sahip olmamız dolayısıyla, elbette Ar-Ge çalışmalarına gereken özen ve yatırımı yapmaktayız. Dünyada laboratuvar malzemeleri ile ilişkilendirilmiş tüm bilimsel makale ve yayınlar Ar-Ge ekibimiz tarafından takip edilmektedir. "We enable science " sloganımıza uygun bilim adına gelişmekte olan tüm trendleri en yakından takip edip talebe uygun ürün üretmekte, ya da ürettiğimiz ürünlere talep oluşturmaktayız. Aynı zamanda sektörde büyük üreticiler için de Ar-Ge hizmeti vermekteyiz.

 

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

VWR International olarak dünyanın 35 ülkesinde varız. Tüm tedarikçilerimizle ve ürün portföyümüzle satış pazarlama hizmetlerimize devam ediyoruz. 2013 yılı ciromuz 4 milyar USD’nin üzerindedir. Geçtiğimiz Ekim ayında Amerika Birleşik Devletlerinde Nasdaq üzerinden halka açıldık, beklenenin üzerinde bir talep aldık. Türkiye tarafına baktığımızda, müşterilerimize bu 35 ülkeden de yükleme yapıp ürün tedarik edebilme gücündeyiz.

 

Türkiye’de yerleşik müşterilerimizin, yurt dışındaki yatırımları ile ilgili ihtiyaçları için, transit ticaret uygulamalarını kullanarak hem lojistik hem de fiyat avantajlarımızdan yararlanmalarını sağlıyoruz.

 

Ayrıca Türkiye’de yerleşik global firmaların, uluslararası sistemimizdeki anlaşmalarını lokale aplike edebiliyoruz. Bu sayede global müşterilerimize dünyanın her yerinde aynı hizmet kalitesini garanti altına alıyoruz.

 

Yurt içi ve yurt dışında A’dan Z’ye anahtar teslim projeler gerçekleştirmekteyiz. Globalde başarı ile uyguladığımız e-business için çalışmalarımız devam ediyor. Yakın zamanda Türkiye’deki müşterilerimize sunmuş olmayı istiyoruz.

 

Müşterilerinize satış sonrası sağladığınız teknik destekten bahsedebilir misiniz?

Tabi ki teknik servis, doğası gereği zor bir konu, hele bizim gibi milyonlarla ölçülebilen bir ürün portföyünüz var ise bu konuda çok hassas olmak zorundasınız. VWR International olarak üreticilerin servis sistemlerinden aldığımız tüm veri ve desteği, müşterilerimize yansıtıyoruz.

 

Kendi bünyemizde var olan teknik servis ekibimize ek olarak, her zaman uluslararası teknik ekibe de online ulaşarak, müşterilerimizin aldıkları hizmetleri garanti altında tutmaya çalışıyoruz. Ürünlerimize üretici ve segmentine bağlı olarak 1 yıldan 10 yıla kadar garanti sağlamaktayız. Müşteri memnuniyeti bizim için birincil amaç olup teknik destek konusundaki yatırımlarımız özellikle Türkiye tarafında hızla büyümeye devam etmektedir.

 

Firmanızın eğitim faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Eğitim VWR için vazgeçilmez bir konu, kendi bünyemizde sürekli üretici, bilgi güncelleyici eğitimler veriyoruz. Yine global eğitimler için var olan sistemlerimizin tümünü kullanıyoruz. Eğitim modellerimiz, sektör ve ürün tabanlı olabiliyor. Sistemin içerisinde, her bir ürün için mutlaka sorumlu kişiyi bulabilirsiniz ve eğitim organizasyonlarını her zaman yapabilirsiniz. Bu eğitimleri hem telefon toplantıları hem de web konferanslarla Türkiye’deki ekibimiz takip ediyor. Sonuçta sektörde dünyadaki en son gelişmelere çok hızlı ulaşıyoruz.

Son olarak sektöre iletmek istediğiniz mesajınız var mı?

Türkiye pazarı için; VWR International olarak bir yılı aşkın bir süredir Türkiye’deyiz. Pazara inandığımız ve büyüklüğünün farkında olduğumuz için geldik. Globaldeki tüm tecrübelerimizi ve gücümüzü Türkiye’ye aktaracağız.

 

Müşterilerimize, önde gelen üreticilerin ürünlerini ve kendi ürünlerimizi, deneyimlerimizle beraber sunacağız. Aynı zamanda lokal üreticilerle çalışıp, ürünlerini uluslararası pazara ulaştıracağız.

 

VWR International olarak dünyadaki en büyük toptancı firmalardan biriyiz. Tüm gücümüzle Türkiye’de hem satışlarımızla hem de satın almalarımızla büyüyeceğiz.