Veser Kimya Satış Müdürü Sayın Emre Kırca ile Röportaj

Veser Kimya Satış Müdürü Sayın Emre Kırca ile Röportaj


Sektörünün köklü firmalarından Veser Kimya, müşterilerine 1400’den fazla hammadde sunuyor. Firmanın Satış Müdürü Sayın Emre Kırca, Veser Kimya’nın ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verirken, sektörün mevcut durumu ile ilgili değerlendirmelerini de bizlerle paylaştı.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1982 yılında İstanbul’da doğup büyümeme rağmen dede ve baba memleketi olan Suşehri’liyim dediğimde daha samimi olduğumu düşünüyorum. Evli ve bir kız çocuğu babasıyım. Veser ailesine attığım ilk adım, üniversite yıllarımda, Veser Bursa şubesi finans departmanı ile oldu. Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduğumda Satış Destek görevindeydim. Daha sonra vatani görevim ve İş İngilizcesi öğrenme amaçlı İngiltere maceramla iş hayatına bir süre ara verdim. 2007 yılında yine Veser Kimya’nın Dış Ticaret Sorumlusu olarak İstanbul’a dönüş yaptım. 4. yılın sonunda tekstil ve deri departmanımızda Satış ve Pazarlama Sorumlusu olarak görev aldım. Bu süreçten sonra tekstil, su şartlandırma, yapıştırıcı, zirai ilaç, polimerizasyon, alçı gibi farklı sektörlerde kilit müşterilerimizin firma temsilciliğini üstlendim. Kısa bir süre İş Geliştirme Müdürü olarak hizmet verdim. Başarılarla geçen 3 yılın sonunda inşaat kimyasalları tarafında Huntsman Advanced Material (Epoksi) bayilik anlaşması ile Boya ve Yapı kimyasalları departmanına Satış Müdürü olarak yetkilendirildim. İş hayatıma da halen bu departmanın başında devam etmekteyim. Pazarlama görevinin kalbimde her zaman ayrı bir yeri vardır, fakat değişik görevlerde çalışmanın, bana vizyon kazandırdığına, çok daha kolay empati kurabilmeme sebep olduğuna inanıyorum.

 


Veser Kimya’nın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

1988 yılında İstanbul’da kurulan firmamız, tekstil sektörü ile kimya piyasasına ‘merhaba’ demiştir. O günlerde Genel kimyasallar ve boya konusunda hizmet veren firmamız gün geçtikçe ürün yelpazesine yenisini ekleyerek ürün çeşitliliğini bugünlerde 1400’den fazla hammaddeye ulaştırmıştır. 1998 yılında Henkel ile imzalanan (Cognis ve ardından Basf satın almalarıyla şu an Basf) kozmetik, deterjan ve fonksiyonel kimyasallar, madeni yağ, genel kimyasallar anlaşmalarıyla büyümesine hız vermiştir. İvmemiz Clariant firmasıyla deterjan, kozmetik, ilaç, boya, yapı kimyasalları, polimerizasyon tarafından yapılan iş ortaklığıyla devam etmiştir. Ardından KOLB (tekstil, deri, boya), Givaudan (deterjan, kozmetik), Croda (İlaç) Huntsman tioxide (kozmetik, ilaç, gıda) ve Huntsman Advanced Metarial (boya, yapı kimyasalları), benzil alkol anlaşmalarıyla yerimizi sağlamlaştırdık. Yaşanan yoğun talep karşısından yatırımlarına devam eden Veser ailesi Beylikdüzü-Tuzla-Bursa-İzmir-Adana’da depo ve satış ofisleri kurarak daha iyi hizmet verebilmek için logistik ağını güçlendirmiştir. Şu anda üretimin olduğu her yerde dolaylı ya da direkt olmanın gururunu yaşıyoruz.

 


Ürünleriniz, hedef kitleniz ve hizmet verdiğiniz sektörler hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Bizler kimyasal hammadde pazarlaması ve ardından satışını yapmaktayız. Herkesin satış yapabileceği ama herkesin pazarlama yapamayacağı görüşündeyim. Veser ailesi, mevcut ve potansiyel tüm müşterilerine formülasyon desteği, danışmanlık ve mühendislik hizmeti sunmaktadır. ‘’Aradığınız hammadde, aradığınızın üstünde servis’’ ve ‘’Güvenilir kimyasal, doğru çözüm’’ gibi Veser için neredeyse slogan haline gelmiş cümleler, ne demek istediğimi özetler durumdadır.

 

 

Firmamızın satışını yaptığı kimyasalları, birbiriyle bağlantılı olmakla beraber, temelinde: Kozmetik ve deterjan kimyasalları, tekstil yardımcı maddeleri ve kimyasalları, gıda katkı maddeleri, ilaç yardımcı hammaddeleri, su şartlandırmahavuz kimyasalları, madeni yağ kimyasalları, zirai ilaç emülgatörleri, metal kimyasalları, yapı kimyasalları, boya sanayi kimyasalları, epoksi, poliüretan ve polimerizasyon kimyasalları olarak belirtebilirim.

 

Veser Kimya’nın prensibi müşterinin üretim sürecindeki tüm ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Bu nedenle müşterilerine 1400’den fazla hammadde sunan firmamız, aynı zamanda alınacak ekipmanlardan ürün sevkiyatına, formülasyon desteğinden ambalaj tasarımına kadar destek vermekteyiz. Basf, Clariant, KOLB, Huntsman, Ineos, Arkema, Silmeco, Givaudan, Jungbunzlauer, Ajinomoto, Roquette, ICL, Croda gibi dünyanın önde gelen tedarikçileriyle kurduğumuz iş ortaklığımız, üreticilerin hammaddelerini güvenle tedarik etmesine olanak sağlamaktadır. Hedef kitlemiz üretim hattı bulunan her yer gibi görünse de aslında nihai tüketicidir. Biz paketlenmiş her kaliteli ürüne imzamızı atıyoruz.

Kozmetik, kişisel ve ev bakım sektörü ile ilgili ürünleriniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Distribütörlüğünü yaptığımız firmalardan da anlaşılacağı üzere sektöre yön veren yeni gelişimleri Türkiye’ye getiren bir firmayız. Bu bağlamda kozmetik ürünlerinde A’dan Z’ye tüm ürün grupları için hammadde sağlayabiliyoruz. Kozmetiğin ana grupları olan cilt bakımı, saç bakımı, bebek ürünleri, hijyenik ürünler, ıslak mendil, aerosollü ürünler, saç boyası vs. gibi ürünleri yapabilmek için gerekli olan tüm hammaddeler Basf, Clariant, Huntsman tioxide ve Givaudan portföylerini birleştirerek tam servis sağlayabiliyoruz. Yani bize kozmetik ürün yapmak için gelen kişi başka hiçbir kimyasal iş ortağına ihtiyaç duymadan her türlü ihtiyacını bizden rahatlıkla sağlayabilmektedir.

 

 

Örneğin; yüzeyaktifler, emülgatörler, geri yağlandırıcılar, nemlendiriciler, koruyucular, şelat yapıcı ajanlar, antioksidanlar, aktif maddelerden, boya ve parfüme kadar... Son dönemlerde, tercih edilen sülfat free yüzey aktifler, ecocertli, helal, kosher sertifikalı hammaddeleri Basf’ten servis edebiliyoruz. Clariant’ın yeni nipaguard zero serisindeki koruyucularla son gelen yönetmeliklere ve yasaklara uygun hatta ecocertli koruyucular bulabilirsiniz. Velsan grupları ile koruyucu içermez diyebileceğiniz ürünler yapılabilmektedir. Yine Clariant’ın ecotain grubu ile doğal ve ecocertli ürünler için ekonomik çözümler üretilebilmektedir. Basf’in son geliştirdiği aktif grubu ile kırışıklık giderici etkiden uzun süreli nemlendirmeye, saç dökülmesini engelleyen aktiflerden, tüy azaltıcı aktiflere ve beyazlatıcı aktiflere kadar kozmetik tanımlamasının içinde kalan tüm etkile ri elde edebileceğiniz oldukça zengin aktif madde portföyü bulunmaktadır.

 

Evsel ve endüstriyel temizlik sektörü için de aynı şeyler geçerli. Hem sektöre yön veren hem de gelen yasal değişikliklere en hızlı çözümler getiren firmalarla çalıştığımız için müşteri beklentilerini her konuda cevaplayabilecek, oldukça geniş nonionic yüzey aktifler ki bunlar; kendi içinde yüksek köpük hacimli veya düşük köpük hacimli olarak da ayrılabilirler. Polyalkyene glycoller, emulsifierlar, waxlar, aminler, suda çözünen dağıtıcı ajanlar ve özel polimer çeşitlerinden biosidlere kadar oldukça geniş ürün portföyü bulunmaktadır. Yine kozmetik sektöründe olduğu gibi bir kişi temizlik sektörü ile ilgili ürün yapmak istediğini belirterek bize geldiğinde A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını karşılayarak full servis verebilmekteyiz.

 

Ayrıca Basf’in güçlü olduğu komplekstirici ajanlarda; Trilon® M (methl glycinediacetic acid) ürünü kolay parçalanabilmesi ve yüksek performansıyla şimdiden özellikle otomatik bulaşık deterjanında fosfatlara en iyi alternatiftir. 2010 yılında Amerika kıtasında kısıtlanan fosfat kullanımı, 2017’de Avrupa Birliği ülkelerinde de kısıtlanacaktır. Sürdürülebilir bir dünya için bu tarz ürünlere yönelmemiz gereklidir.

 


Firmanızın kalite politikası ve ilkeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Global pazarda adından söz ettiren firmalar ile gerçekleştirdiğimiz distribütörlük anlaşmaları, kalite standardımızı üst noktalarda tutmaktadır. Veser Kimya 2003 yılından itibaren ISO 9001:2000 ve 2008 yılında yeni haliyle ISO 9001:2008 belgesiyle kalitesini tescil ettirmiştir. Aynı zamanda innovasyona uyum sağlamak adına, şirket işleyişinde ihtiyacımız olan en yüksek teknolojiyi kullanmakta ve verimliliğimizi ölçümlemekteyiz. Veser’in kalitesi, ürünleri olduğu kadar ailesidir de… Çalışanların yaşam seviyelerini yükseltmeyi, bilgi ve becerilerini artırmak için eğitim almalarını ve kendilerini geliştirebilmelerine olanak sağlamayı iç planlama sürecinde birincil hedefler arasında görmekte ve tüm personelin bu hedefleri benimsemesini arzu etmekteyiz. Her yıl kalitemizi arttırabilmek adına gerçekleştirilebilir politikalar ile ilerlemekte ve başarıya giden yolda tüm parçaları koordineli şekilde iyileştirerek oluşumumuzu devam ettirmekteyiz.

 


Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Yurt içinde başta Marmara Bölgesi olmak üzere, satış ofisimizin ve depolarımızın bulunduğu İzmir şehrinden Ege Bölgesi’ne, Adana şehrinden Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ve İstanbul’da bulunan depolarımızdan diğer bölgelere kısacası Türkiye’nin her yerine kesintisiz hizmet veriyoruz.

 

Yurt dışı satış faaliyetlerimiz ise düzenli olarak Adana depomuzdan Orta Doğu başta olmak üzere, Doğu Avrupa ülkeleri, Kuzey Afrika ve Türkî Cumhuriyetler’e gerçekleştirilmektedir ve bu başarı artarak devam etmektedir.

Satış sonrası müşterilerinize sunmuş olduğunuz servisler nelerdir?

Çok güzel bir soru sordunuz. Kaliteli hizmet sadece satış sırasında değil, satış öncesi ve sonrasında da devam etmektedir. Ürünlerin nihai tüketici kullanana kadar tüm sorumluluğunu üstlenmekteyiz. Hammadde pazarlama ve satış işimizin sadece tonaj ve kar marjı odaklı değil, müşterimizin piyasa başarısı ve firmamızla uzun vadede iş ortaklığını sürdürebilmek olduğuna başından beri inanıyoruz. Her zaman kazan-kazan yaratmaya çalışmışızdır. Yaklaşık 30 yıldır her yıl artan başarımızın sırrının bunlar olduğuna inanıyoruz. İş ortaklarımız tarafından firmamızın ‘’Kimya Servis’’ olarak bilinmesi en büyük hedeflerimizdendir. Ayrıca hammaddelerimizle ilgili uygulama laboratuvarımız bulunmaktadır. Müşterilerimize sunduğumuz malzemelerin kaliteleri burada teste tabii tutulmaktadır. İş ortaklarımızın talepleri doğrultusunda yeni ürün araştırma-geliştirme çalışmaları ve bitmiş ürün kalite kontrolünü ölçme değerlendirme çalışmaları yapmaktayız. Müşterilerimiz bilirler ki Veser’den alınan hammaddeler Veser tarafından tabiri caiz ise sigortalıdır ve bizler ile çözülemeyecek bir problem yaşamazlar. Hizmetimizden, müşteri memnuniyetimizden ve kalitemizden asla ödün vermedik, vermeyeceğiz.

 


Genel olarak, kimya sektörünü dünü ve bugünü ile değerlendirebilir misiniz?

Kimya sektörü, her geçen yıl, gerek Türkiye’nin jeopolitik konumu gerekse sahip olduğu doğal kaynakları dolayısıyla ivme kazanarak yükselişini sürdürmektedir. Türkiye’nin kimya sanayindeki en büyük engeli, enerji kaynaklarında genel olarak dışarı bağımlı olmasıdır. Ancak bu da son yıllarda projelendirilmiş büyük enerji yatırımları, "Yeşil Enerji”nin gündemde kapladığı yer ve "sürdürülebilirlik” çalışmalarıyla birlikte geleceğin bu günden daha umutlu olduğunun bir kanıtıdır. Tabi bu durum her alanda olduğu gibi Türk Kimyası adına da atılmış büyük bir adımdır. Enerjide bağımsız bir Türkiye ile birlikte iş ortaklarımızın, mevcut potansiyellerini dünya pazarında da lider konumlara taşıyacağına inancım tamdır.

 

İmalat sanayi ile ortak noktada buluşan kimya sektöründe aslında büyüme tamamen ekonomik büyüme ile paralel gitmiştir. Göze çarpan en büyük ve olumlu gelişme; genel kimyasallara ağırlık verilirken şu anda birçok özel kimyasal, performans ürünleri, katkı malzemeleri gibi katma değer yaratan ürünler Ar-Ge projeleriyle hayata geçmiştir ve dışa bağımlılık azaltılmıştır. Bu konuda kimya şirketlerine KOSGEB ve TÜBİTAK, Kalkınma Ajansı, MFIB gibi kurumların verdiği hibe destekler hem firmaların Ar-Ge’ye yatırım yapmalarını sağlamış, hem de firmalara daha fazla rekabet yaratabilme olanağı sunmuştur. Bu konuda emeği geçen herkese sizin sayenizde teşekkür etmek isterim.

 

Kimya sektörü denilince akla gelen petro-kimya, tekstil, deri, tarım, ilaç, gıda, boya, deterjan, kozmetik sanayilerin yanında artık inşaat, tutkal, vernik, pimapen, seramik, plastik, kaplama, metal, su arıtma, otomotiv, mürekkep gibi ve unuttuğum nice sektörde de gelişmiş teknolojiler ile üretim yapılmaya başlanmış ve büyüyen pazarların meyvesi olarak global piyasalarda birçok uluslararası oyuncu ile rekabet edecek güçte Türk firmaları kurulmuş ya da gelişmiştir.

 


Dünya kozmetik trendlerini nasıl takip ediyorsunuz?

Daha öncede belirttiğim gibi dünyanın önde gelen üreticileri ile partnerlik yaptığımız için yeni trendlerden öncelikli olarak haberdar olmamız kaçınılmaz avantajımızdır. Bu vesile ile çoğu zaman trendleri belirleyen ve bilgi veren bir konumda bulunmaktayız. Eklemek gerekirse, eğitime verdiğimiz

önem dolayısıyla, pazarlama ve teknik ekibimiz yıllık planlarımız doğrultusunda yurt içinde ve yurt dışında seminerlere ve ilgili ürün eğitimlerine katılmaktadır. Başta kozmetik ve deterjan olmak üzere önde gelen kimya dergilerini, çeşitli e-kozmetik yayınlarını takip etmekteyiz. Ayrıca fuar ve organizasyonlarda Veser Ailesi olarak yerimizi almakta, müşterileri ve tedarikçilerimiz arasında köprü olmaya ve bilgi alışverişi yapmaya çalışmaktayız.

 

Cosmetics & Home Care Ingredients fuarı ile ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Fuarın ismi ve organize edilme nedeni çok anlamlı... Türkiye’nin en hızlı gelişen sektörlerinden olan deterjan ve kozmetik tarafının, gerek ürünlerin benzerlik göstermesi gerekse bazı üretici firmaların iki alanda üretim gerçekleştiriyor olması dolayısıyla birbirinden bağımsız tutulmayarak tek çatı altında toplanması bence de isabetli bir karar olmuş. Bu birleşmeye olan ilginin çok daha fazla yankı uyandıracağı görüşündeyim. Bizim tarafımızdan bakıldığında da, yeşil ürünlerimizi tanıtmaya fırsat bulacağımız ve her iki sektördeki dostlarımız ile tekrar buluşacağımız bu organizasyonda olmaktan son derece memnunuz. Ayrıca bizim için başka bir önemi de: 9-10 Ekim tarihleri arasında Veser Kimya olarak düzenleyeceğimiz Antalya’daki ‘’Evsel ve Endüstriyel Temizlik Ürünleri’’ seminer ve eğitimimizden, hemen sonra bu fuarın olması müşterilerimizle tekrar görüşerek iletişimimizi arttıracaktır.Yurt dışından birçok müşterimizin fuara ziyaretçi olarak katılacağının ilgisini vermesi de bizleri ayrıca sevindirdi. Mevcut müşterilerimiz dışında ulaşamadığımız müşteriler ile iletişim kurma ve potansiyel ihracat taleplerini de değerlendirme olanağına sahip olacağımız "Cosmetics & Home Care Ingredients” fuarı için Artkim Fuarcılık’a şimdiden teşekkürlerimi sunarım.


2015 yılı nasıl geçiyor? Hedef ve beklentileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

2015’in diğer yıllara göre daha zorlu geçeceği herkes tarafından çok öncelerden biliniyordu. Türkiye’nin seçime girmesi ardından yaşanan siyasi ve ekonomik belirsizlikler, güven ortamının bir türlü oluşamamasına olumsuz zemin hazırlamıştır. Dünyaya baktığımızda ise; Orta Doğu’da yaşanan sıcak ve soğuk savaşlar, Rusya-Ukrayna gerginliği doğrudan ihracatımıza olumsuz etkide bulunsa da, artan Türkî Cumhuriyetler, Orta ve Doğu Avrupa ve devamında Kuzey Afrika ihracatlarımız sayesinde bu yılda hedeflerimiz doğrultusunda ilerlediğimizi göstermektedir. Hedeflerimiz, Türkiye pazarında lider olduğumuz özellikle deterjan-kozmetik sektöründeki pazar payımızı koruyarak ve devamında bu başarımızı arttırarak, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Batı Asya ve Kuzey Afrika pazarlarında müşterilerimizin aklına gelen ilk isim olmaktır. %100 Türk Sermayesi, gelenekçi yapısı ve yenilikçi bakışıyla ürün portföyüne gün geçmeden yenisini ekleyen Veser Kimya yeni sektörlerde de, en iyi tedarikçiler ve artan iş ortaklarıyla pazardaki konumunu en iyi şekilde sürdürmeyi varlığının gerekçesi olarak görmektedir.

 


Son olarak, sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Biz her zaman sektöre inandık… Geleceğine güvendiğimiz bu sektörde, üreticilerin kalitesiyle öne çıkan hammadde ve ekipmanları tercih etmeleri gerektiğini vurgulamak isterim. Veser Kimya tedarikçilerinden başlayıp son tüketiciye kadar uzanan bu yolda herkesin kazançlı çıkacağına hiç şüphem yoktur. Yaşanabilir bir dünya için, bilinçlenen toplum ve bilinçlenen üreticiler gereklidir. Değişen teknolojiye ayak uydurmak, yenilenebilir enerji kaynakları ve doğa dostu ürünler kullanmak geleceğimize yapabileceğimiz en büyük yatırımdır.