Yaratıcı Formülasyon Konsepti için Yüksek Performans ve Çok Fonksiyonluluk


Hilal Durgun / Kişisel Bakım ve Kozmetik Bölümü Teknik Satış Müdürü-IMCD Türkiye

Zschimmer & Schwarz grubundan alınan hammaddeler maliyeti ve kaynak kullanımını azaltmayı sağlayacak şekilde yenilik ve çok fonksiyonluluk sunmaktadır. Halihazırda devam eden doğal trendleri takiben yeni birçok emülgatör ve çözündürücü madde geliştirilmiştir.


Piyasada iyi bilinen ve PEG içermeyen emülgatörler, yenilikçi ve yüksek etkinliğe sahip ürünler geliştirmek üzere birleştirilmektedir. Oluşturulan bu bileşikler tümüyle dengeli olduğundan formülü hazırlayan kişi tarafından kolaylıkla kullanılıp formüle edilebilmektedir. Ürün skalasında yağ su emülsiyonları, su yağ emülsiyonları ve yağ banyolarının hazırlanmasını sağlayan karışımlar bulunur. Derideki his, farklı polarite değerlerine ve uygulama özelliklerine sahip yağların seçilmesiyle gerektiğinde farklılaştırılır.


İki farklı emülgatör olan Sebumol Wo 200 ve Sebumol Wo 300, yağ su emülsiyonlarında kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Sebumol Wo 200 kremler, losyonlar ve güneş kremleri gibi farklı formülasyonlarda başlıca sentetik yağların emülsiyonlaştırılmasını sağlar. Çok ince bir dokunuşla yağ emülsiyonları içerisinde su oluşumunu sağlamak mümkündür. Deri, kendini güçlü ve aynı zamanda aşırı işleme maruz kalmamış hisseder.


Tablo 1. Yaşlanma Önleyici Aktif Maddelere Sahip Zengin İçerikli Gece KremiSebumol Wo 300, yüksek polarite değerine sahip doğal yağlarla beraber kullanılan bir emülgatördür ve genellikle bebek bakım ürünlerinde kullanılır. Ayrıca hassas ciltlerin bakımı için de kullanılan bir solüsyon formunda piyasada bulunabilir. Tablo 2’de sadece doğal yağlarla sunulan zengin içerikli bebek bakım kremleri görülmektedir.


O/W formülasyonlarının üretilmesi için SEBUMOL OW 800 uygun bir seçimdir. Örneğin; bir vücut losyonunun hafifçe ve kolaylıkla sürülebilmesi için kullanılabilir. Tablo 3’te PEG kullanılmayan formülasyon gösterilmektedir.PEG içermeyen banyo ve duş yağlarının yapımında yük-sek etkinlik değerine sahip ürünler üretilemediği zaman Zschimmer & Schwarz yeni ve kusursuz bir ürün ortaya koymaktadır. Sıklıkla "çiçeklenme etkisi” olarak adlandı-rılan etkiyi de içeren banyo yağları, SEBUMOL B 1000 ile kolaylıkla üretilebilir. Bu banyo yağları mineral yağlarının yanı sıra doğal yağlar da içermektedir (Tablo 4).Yeni emülgatör skalasının yanı sıra yeni bir içerik olan BrentaKer®L sayısız formülasyon için yüksek performans sağlayan ürüne bir örnektir. İtalyan Dolomiti’nden elde edilen çok fonksiyonlu bu madde; binlerce yıl boyunca kayaların doğal şekilde hava şartları tarafından aşındırılmasıyla elde edilir, mineral ve organik bileşenlerin eşsiz bir bileşimini sunar. BrentaKer®L ekstraksiyonu Zschimmer & Schwarz grubun bir alt kuruluşu olan Bregaglio tarafından üretilmektedir. Minerallerin özel bileşimi cildin su dengesini ve hücresel yapısını olumlu olarak etkilemektedir. Genel anlamda BrentaKer®L; yeniden mineralleştirme, detoks etkisi ve hatta pürüzsüzleştirme özelliklerine sahiptir.


Buna ilave olarak selülit oluşumunda da bir azalma gözlenebilir. Selülite maruz kalmış cilt yüzeyi düz olmayan bir görüntüye sahiptir. Sıklıkla portakal kabuğu görüntüsü olarak adlandırılan bu durum kalçalarda görülür. Bu görüntünün nedeni dermis ve hipodermis arasındaki düzensiz oluşumdur. Çalışmalar BrentaKer®L maddesinin yardımıyla bu görünümün düzgün hale getirilebileceğini göstermekte ve böylece selülitten etkilenen bölgelerde daha düz bir cilt elde edilmiş olunmaktadır.


Ayrıca daha düzgün bir kan dolaşımı sayesinde daha sağlıklı ve daha zinde bir görünüm elde edilebilir. Aynı zamanda, BrentaKer®L maddesinin kullanımıyla akne oluşumu da engellenir. Çalışmalar papüllerin ve püstüllerin sayılarının azaldığını da göstermektedir.


Tahriş olan cilt, genellikle kızarır ve sertleşir. BrentaKer®L cildin böyle tahriş olmasına engel olmaktadır. Cildinizin düz bir görünüme sahip olmasını sağlamasının yanında kızarıklıkları da gidermiş olur. Cildiniz düz ve toplu bir görünüm kazanır. Çok fonksiyonlu bir içerik olan BrentaKer®L çok sayıda durulama sonrasında dahi yukarıda bahsedilmekte olan etkileri sağlamaya devam eder. Bunun yanında doğrudan sıvı formunda cilde uygulanabilir olması BrentaKer®L formülasyonunun, özellikle spada, profesyonel kullanımlar için ve evde kullanım için oldukça uygun bir madde olduğunu göstermektedir. Tablo 5’te evde yapılabilecek özel uygulamalar belirtilmiştir. Bu yağlı madde BrentaKer®L ile kombine edilmiş zengin içerikli yağlar ve karite yağı içerir.Yağlı Çamur formülasyonu kapsamındaki asıl amaç zinde-lik sağlamaktır ama yine de diğer yağlar gibi günlük ola-rak kullanılabilir. BrentaKer®-L içeren formülasyonlara örnek olarak BB Kremleri, matlaştırıcı günlük kremler, losyonlar, derin temizlik şampuanları, temizleyici maddeler, besleyici yüz maskeleri ve hatta diş macunları gösterilebilir.


Yukarıda verilen bu örnekler sırasıyla yeni emülgatörler ve çok fonksiyonlu içerik maddeleriyle hazırlanabilecek sayısız formülasyon hakkında da fikir vermektedir. Tüm ürünler gelişim ve üretim süreçlerinde zamandan ve enerjiden tasarruf etmek üzere tasarlanmışlardır. Kolay bir şekilde ikisi bir arada solüsyonların üretilmesi, yeni formülasyon kon-septleri ortaya koymak için en iyi çözümü sunar.