Yeşil, Saç Bakım Çözümleri

Yeşil, Saç Bakım Çözümleri

Sébastien Barré / Ar-Ge Mühendisi - Ceratec Sarl Incorporating Natura-tec Division
George Rosson / Genel Müdür - Ceratec Sarl Incorporating Natura-tec Division
Pascale Goyat / Pazarlama Müdürü - Ceratec Sarl Incorporating Natura-tec Division
Burçak S. İnce / Grup Müdürü - Arısan Kimya


Son yıllardaki sosyo-ekonomik ve yaşam tarzlarındaki yoğun doğala eğilimler, sentetik ve mineral bazlı ürünler yerine daha bilinçli ekstraksiyon yöntemleriyle elde edilebilen ya da doğal kaynaklardan imal edilebilir alternatifler için arayışları hızlandırmıştır. Bu eğilim sadece piyasa ya da "pazarlama” yönlendirmeleri dışında yağ asitleri ve türevleri, bitkisel sabunlaşmayan maddeler ve trigliseridler, doğal mumlar, bitki özleri gibi doğal kökenli seçilmiş malzemelerin kozmetik uygulamasındaki performansının daha iyi, uyumlu ve güvenli olduğunu gösteren araştırmalara dayanmaktadır. Doğal maddeler çoğu sentetik muadillerine göre cilt ve saç ile daha yakınlık gösterir ve onların metabolizması ile üstün entegrasyon yeteneğine sahiptir. Bu nedenle cildi ve saçları daha iyi yenileyip, korurken aynı zamanda doğal koşullarına da bozmadan sağlıklı kalmalarını sağlarlar.

 

Ayrıca, tüketiciler satın aldıkları ürünlerin hem kendi kişisel iyilik hem de çevre üzerinde etkileri olduğunu farkındadırlar. Ancak, aynı zamanda üründen üstün performans veya kullanımda kolaylık beklenmektedir.

 

Bitkisel esaslı hammadde talebi en fazla saç bakımı formülasyonlarında aciliyet göstermekte olup alternatif arayışları en fazla kullanılan silikonlar, kuaternize bileşikler ve sentetik polimerler gibi iyi bilinen bakım katkı maddelerine yerinedir. Aranan alternatiflerde ise istenen özellik uzun vadeli birikme, sınırlı ya da sıfır biyobozunurluk ve doku ile düşük uyum gibi yukarıda belirtilen geleneksel bakım ürünlerinin neden olduğu sorunları bertaraf edip doğal kökenli, sürdürülebilirlik ve etkinlik kriterlerini de karşılaması gerekmektedir.

 

Natura-Tec Oleochemical üretiminden gelen tecrübesiyle uzun senelerdir sentetik materyallerin yerine etkin ve güvenilir doğal bazlı alternatif araştırmalarını yapmakta olup, özellikle üretimini doğal yağlar, waxlar, butterlar, yağ asitleri ve türevleri üzerine yoğunlaştırmıştır. Natura-Tec tarafından hali hazırda üretilen bazı doğal bazlı ürünler özellikle saç ürünlerinde kullanılan sententik bakım ürünlere alternatif oluşturmaktadır.

 

Silikon içermeyen doğal saç bakımı

Natura-tec Plantsil, zeytin kaynaklı bir ester kompleksi olup, silikona alternatif olarak kullanılmak üzere tasarlanmış bitkisel bazlı özel duyusal bir ajandır. Dengeli doğal kaynaklı maddelerle yapılmış formülasyonu sayesinde hissi silikona çok benzer. Natura-tec Plantsil son derece stabil, hemen hemen kokusuz, şeffaf sıvı bir yağdır. Uygulanırken hafif ve yumuşak bir dokunuş vermekte olup sonrasında kuru, iyi emilmiş bir hissi vardır; bu da cilt ve saç uygulamalarında zarif ve hoş bir his yaratmaktadır.

 

Natura-tec Plantsil hissel profili silikonlara çok yakındır. Yağlı kalıntı bırakmadan cilde ve saça ipeksi bir dokunuş ve pürüzsüzlük sağlar. Ayrıca, mükemmel penetrasyon ve hızlı yayılım özellikleri sayesinde, mükemmel bir şekilde siklometikonun uçucu hissini taklit edebilir (Şekil 1).Natura-tec Plantsil, çok yönlü yumuşatıcı özelliği sayesinde cilt ve saça esneklik ve elastikiyet geri yükler. Natura-tec Plantsil hızla emilir ve benzersiz pudra kaplamalı yumuşak hissi bırakır. Cilt ve saç bakımı uygulamalarında kadifemsi bir dokunuş veren uzun ömürlü ipeksi bir his kazandırır.

 

İlginç bir şekilde, şampuan formülasyonlarında Natura-tec Plantsil’in saçtaki davranışının mevcut silikona çok benzer olduğu görülmüştür. Laboratuvar değerlendirmeleri bilindik yüzey aktif maddeler ve yardımcı yüzey aktif maddeler ile uyumluluğu doğrulamış ve saç bakım ürünlerinde silikon yerine ideal bir bakım ajanı olarak tavsiyede bulunmuştur. (Şekil 2)

Şekil / Figure: 2Tüm doğal saç bakımı

Natura-tec Abysoft, fitosteroller bazlı bir trigliserid esteri olup, fitosterollerin biyo-kullanılabilirliği ile Crambe abyssinica yağının faydalarını bir araya getiren iyi bir MPE aktifidir (MPE: Çok Fonksiyonlu Performans Geliştirici).

 

Uzun zincirli trigliseritler yapısı sayesinde Natura-tec Abysoft benzersiz bir molekül yapısına sahiptir. Uzun zincirli yağlı asitleri içerir ve C22:1 yağ asidi konsantrasyonu dolayısıyla oksidasyona karşı daha yüksek dirençlilik gösterir. Aynı zamanda yüksek molekül ağırlığı sebebiyle ısıya karşı daha dayanıklıdır.

 

Natura-tec Abysoft irritasyon önleyici özelliğe sahip; cilt ve saç üzerinde ince koruyucu bir film oluşturarak suyu içerde muhafaza eder ve yüzeyin optimum koşullarda kalmasını sağlar. Aynı zamanda, hem kendi başına hem de yardımcı emülsifiye edici özellik gösterir. Bu hassas doğal filmi oluşturarak cilde maksimum konfor ve esneklik, saça ise kadifemsi his kazandırır. Mükemmel nemlendirici performansı sayesinde 5 günlük kullanımdan sonra %60 üzerinde hidrasyon artışı ile dokuda ideal sağlıklı koşula geri dönüş gözlenmeye başlanır.

 

Natura-tec Abysoft aynı zamanda renkli pigment dispersiyonu sabitliğini arttırarak kalıcılığı ve renk yoğunluğunun daha uzun süreli olmasını sağlamaktır.

 

Saç uygulamalarındaki spesifik çalışmalar Natura-tec Abysoft`un, saç elastikiyetini, saç parlaklığını arttırdığını ve hızlı bakım efektiyle saç hacminde hemen artış olduğunu göstermektedir. (Şekil 3, 4 ve 5). Natura-tec Abysoft aynı zamanda yüksek duyusal performansı olan yenileyici bir ajan olarak da kullanılabilir.

 

Natura-tec Abysoft aynı zamanda yüksek duyusal performansı olan yenileyici bir ajan olarak da kullanılabilir.Sonuç

Kapsamlı laboratuvar değerlendirmeleri yukarıdaki bahsedilen malzemelerin doğal bazlı silikon alternatifi bakım ajanı olarak saç bakım uygulamalarında son derece etkili olduğunu göstermiştir. Bu yenilikçi bileşenler sayesinde kozmetik formülatörler tüketici algısı üzerinde büyük etkiye sahip olan etkinlik ve hissel performans gibi önemli parametrelerden ödün vermeden, modern trendlere uygun doğal kaynaklı maddelere dayalı bitmiş ürünler geliştirebilme olanağına sahiptirler. Sonuç olarak; saç bakım ürünleri, bugün hala bilinçli, motive ve yüksek çevre anlayışlı tüketiciler tarafından büyük önem taşıyan yenilenebilirlik, sürdürülebilirlik ve eko-dostu gibi kriterleri karşılarken kalite, performans, ekonomi gibi kriterlere uygun yeşil konseptli ve düşük maliyetli ürünler üretilebilir.