Yılport Holding, Solventaş Limanı'nı Satın AldıYıldırım Şirketler Grubu’nun iştiraki olan Yılport Holding, Kocaeli’de faaliyet gösteren Solventaş Teknik Depolama A.Ş.’nin %100 hissesini aldı. 14 Haziran’da İstanbul’da atılan imzaların ardından, Solventaş Limanı, sıvı yük terminali ve kimyasal depolama tesisi Yılport’un oldu. Solventaş Limanı’nın Yılport Gebze Limanı’yla konsolide olmasının ardından, Yılport Holding Türkiye’nin en büyük ve en gelişmiş kimyasal sıvı yük terminalini İzmit Körfezi’nde hayata geçirecek.

2025 yılına kadar dünyanın en büyük ilk 10 uluslararası liman işletmecisi arasına girmeyi hedefleyen Yılport Holding, büyüme yolculuğunu sürdürüyor. 14 Haziran’da İstanbul’da atılan imzalarla Solventaş Teknik Depolama A.Ş., Yılport Holding portföyüne katıldı ve Holding’in 23’üncü terminali oldu. Rekabet Kurumu’nun onayının ardından Kocaeli’nin Dilovası İlçesi’nde faaliyet gösteren Solventaş’ın Yılport’a devir süreci tamamlanacak.

Türkiye’nin 2023 vizyonunda önemli bir yer tutan kimya endüstrisinin gelişimine katkı sağlayacak yeni oluşum, Yılport Holding’in kimyasal sıvı yük üzerine özel faaliyet gösterecek ilk ihtisas limanı olarak dikkat çekiyor. 1967 yılında kurulan Solventaş tesisi, 217 adet kimyasal tankla toplam 333 bin metreküp depolama kapasitesine sahip. 273 ve 235 metrelik iki iskelesiyle tanker ve gemilere hizmet veren sıvı terminali, 70 çeşidi aşkın kimyasal maddenin, petrokimya ürünlerinin, madeni, mineral ve bitkisel yağların depolamasını ve elleçlemesini gerçekleştiriyor.

Solventaş, Türkiye’nin en modern kimyasal sıvı yük limanını oluşturmak üzere Yılport Gebze Limanı’na entegre edilecek. Türkiye kimya endüstrisinin teknolojik anlamda en gelişmiş depolama ve elleçleme tesisine dönüştürülerek "Yılport Dilovası Sıvı Terminali” adını alacak. Yılport Gebze’nin mevcutta 85 kimyasal tankı ve 120 bin metreküp depolama kapasitesi bulunuyor. Konsolidasyonun ve yeni yatırımın ardından "Yılport Dilovası Sıvı Terminali” 300’ü aşkın tankla ve 450 bin metreküpün üzerinde depolama kapasitesiyle sektöre hizmet verecek.